Арахноїдит

Для запобігання розвитку арахноїдиту необхідно своєчасне лікування інфекційних захворювань і черепно-мозкових травм.

Що це таке?

арахноїдитАрахноїдит – це запальне захворювання, що зачіпає павутинну оболонку головного або спинного мозку.

Виникає арахноїдит при гострих або хронічних інфекціях, інтоксикаціях, черепно-мозкових травмах і запальних захворюваннях придаткових пазух носа. Причиною розвитку арахноїдиту може бути пневмонія, грип, отит, тонзиліт, гайморит, менінгіт та інші інфекційні процеси. У деяких випадках недуга розвивається у хворих мієлітами і енцефалітами.

Що відбувається?

При арахноїдиті в павутинній оболонці розвивається процес реактивного запалення, що виник в результаті впливу збудника інфекції та його токсинів. Також відмічається набряклість мозку з порушенням крово- і лімфотоку. При цьому павутинна оболонка мозку мутніє і потовщується в розмірах. Надалі відбувається утворення спайок між павутинною і судинної оболонками мозку, що призводить до порушення струму спинномозкової рідини і появи арахноїдальних кіст.

Залежно від локалізації та характеру захворювання виділяють слипчивий, кістозний, слипчивого-кістозний, поширений і обмежений арахноїдит.

Симптоми арахноїдиту

Для арахноїдиту характерно підгострий розвиток з переходом у хронічну форму захворювання. Серед загальномозкових симптомів часто відзначається головний біль (особливо на ранній ранок) , який давить або розпирає. У деяких випадках головні болі можуть супроводжуватися нудотою і блювотою. Як правило, при арахноїдиті головний біль носить постійний характер, посилюючись при фізичній чи розумовій напрузі, а також при впливі холоду або тепла. Також до загальномозкових симптомів можна віднести періодично виникаючі запаморочення, ослаблення пам’яті, слабкість і стомлюваність хворого.

Що стосується вогнищевих неврологічних порушень, то подібні симптоми залежать від локалізації ураження. У разі конвекстіального арахноїдиту можлива поява генералізованих або джексоновских епілептичних припадків, які можуть закінчуватися втратою свідомості.

При оптохіазмальному арахноїдиті спостерігається поступове зниження зору на одне або обидва ока. При цьому на очному дні можливі застійні явища, неврити або атрофії дисків зорових нервів. У хворих при оптохіазмальному арахноїдиті може двоїтися в очах. У деяких випадках відзначаються гіпоталамічні порушення метаболізму, наприклад ожиріння або нецукровий діабет.

Арахноїдит мостомозжечкового кута характеризується головними болями в області потилиці, шумом у вухах, запамороченнями, іноді супроводжуються блювотою. При ходьбі хворий, зазвичай, похитується.

При арахноїдиті задньої черепної ямки можливий розвиток гідроцефалії, а також виникнення мозжечкових порушень, наприклад порушення координації рухів. Хвороба може нагадувати пухлину головного мозку.

Діагностика

Діагностика арахноїдиту робиться на основі неврологічного обстеження. Остаточне підтвердження діагнозу робиться за даними пневмоенцефалографії або комп’ютерної томографії.

Лікування та профілактика арахноїдиту

Спочатку необхідно усунути інфекційний процес, для чого призначається курс антибіотикотерапії. Як правило, використовуються пеніцилін, напівсинтетичні пеніциліни (наприклад, ампіцилін, оксацилін, метицилін та інші). Дозування антибіотика призначає лікар залежно від вираженості процесу і фізіологічних параметрів пацієнта.

Також в терапевтичних цілях застосовуються дегідратируючі засоби, а також препарати, що нормалізують мозковий кровообіг і метаболізм. Для нормалізації внутрішньочерепного тиску використовуються сечогінні і протинабрякові засоби. При наявності судом застосовуються протиепілептичні препарати.

Якщо медикаментозне лікування не призводить до поліпшення стану пацієнта, а захворювання прогресує, то призначається оперативне втручання.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЗАХВОРЮВАННЯ НЕРВОВОЇ СИСТЕМИ

СПАДКОВІ ЗАХВОРЮВАННЯ НЕРВОВОЇ СИСТЕМИ