Від кави та чаю до брюссельської капусти.

Правильно підібраний раціон не вилікує захворювання печінки і не позбавить від болю в правому боці — з подібним краще звернутися до лікаря. Однак певні продукти допоможуть захистити печінку від пошкоджень і тим самим знизити ризик розвитку деяких захворювань.

1. Кава

Цей напій не тільки захищає печінку, але і уповільнює розвиток вже наявних захворювань. Так, відразу кілька досліджень показали, що у людей, які щодня п’ють каву, хронічні хвороби печінки рідше переростають в цироз або рак. І навіть ліки — та ж противірусна терапія, що застосовується для лікування гепатитів – разом з кавою діють краще.

Цей ефект настільки помітний, що дослідники рекомендують заохочувати щоденне вживання кави пацієнтами з хронічними захворюваннями печінки.

2. Чай

Гепатопротекторні властивості цього напою досліджені трохи менше, проте здається, що зелений чай може бути хорошою альтернативою кави.

Так, згідно з дослідженням, в якому брало участь понад 1300 чоловіків, у людей, що випивають по 10 чашок зеленого чаю в день, поліпшуються показники крові, пов’язані зі здоров’ям печінки. В іншому невеликому аналізі з’ясувалося, що у пацієнтів з неалкогольною жировою хворобою печінки, які пили по 700 мл зеленого чаю щодня протягом 12 тижнів, знижується кількість жирових відкладень в органі.

В огляді різних робіт китайські вчені стверджують, що у людей, які люблять зелений чай, менше ймовірність захворіти на рак печінки. Причому найнижчий ризик у тих, хто п’є чотири і більше чашки кожен день.

Читайте також:  Вплив телемедицини на доступність медичних послуг у віддалених регіонах

Що стосується чорного чаю, то його досліджували на мишах і в цілому прийшли до тих же висновків: екстракт чорного чаю також покращує показники крові, пов’язані зі здоров’ям печінки.

Майте на увазі, що пити все ж варто натуральний чай. Трав’яні або дієтичні біодобавки, що містять чайний екстракт, за деякими даними, швидше пошкоджують печінку, а не захищають її.

3. Грейпфрут

Вчені поки не з’ясували, наскільки корисно їсти власне фрукт або пити сік. Але впевнено припускають, що містяться в ньому речовини‑антиоксиданти здатні захищати печінку.

Йдеться про два антиоксиданти, якими багатий грейпфрут — нарингенін і нарингін. У тварин ці речовини уповільнюють фіброз (рубцювання) печінки і накопичення нею жиру. А ще допомагають органу краще переробляти алкоголь, кілька пом’якшуючи руйнівний ефект спиртного.

4. Журавлина, чорниця, лохина

Як і грейпфрут, ці ягоди багаті антиоксидантами, корисними для печінки.

З людьми вчені поки не експериментували, але дослідження на мишах однозначні: у тварин, які отримували ягоди або сік довше трьох тижнів, орган починає відчувати себе краще. У ньому підвищується активність імунних клітин і антиоксидантних ферментів. А значить, печінка менше страждає від несприятливих зовнішніх впливів.

Невелике дослідження в пробірці показало, що антиоксиданти, що зустрічаються в ягодах, пригнічують розвиток ракових змін в клітинах печінки людини.

5. Брюссельська капуста і броколі

З ними та ж історія, що і з ягодами: безліч досліджень на тваринах підтверджують гепатопротекторні властивості цих овочів. Їх вживання знижує ризик ожиріння і раку печінки у мишей і підвищує рівень ферментів детоксикації — тобто орган краще захищений від впливу нездорової їжі або шкідливих умов навколишнього середовища.

Читайте також:  Какое есть самое эффективное средство от выпадения волос?

Проводилися також експерименти з клітинами печінки людини: захисний ефект зберігався, навіть якщо брюссельську капусту запікали в духовці або готували на пару.

6. Горіхи

Кілька досліджень показали, що щоденне вживання горіхів знижує ризик розвитку неалкогольної жирової хвороби печінки. Подібний ефект особливо помітний у чоловіків. З огляду на, що ця хвороба може переростати в цироз і рак, горіхи варто включити в раціон хоча б для профілактики.

7. Жирна риба

Тунець, лосось, форель, скумбрія, оселедець, сардини містять безліч жирних кислот омега‑3. Метааналіз, проведений в 2016 році, підтвердив , що ці кислоти допомагають зменшити кількість жиру в печінці у людей, які страждають неалкогольною жировою хворобою печінки або неалкогольним стеатогепатитом (небезпечний стан, який може призводити до фіброзу і цирозу).

8. Оливкова олія

Як слідує з досліджень, середземноморська дієта, багата оливковою олією першого віджиму, знижує ризик неалкогольної жирової хвороби і покращує кровотік і обмінні процеси в печінці. Як і в інших випадках, даних поки замало, щоб однозначно вважати оливкова олія профілактичним засобом. Однак вчені продовжують вивчати властивості цього продукту.

Наукові джерела:

F. Morisco, V. Lembo, G. Mazzone, S. Camera, N. Caporaso. Coffee and Liver Health / Journal of Clinical Gastroenterology, source
K Imai, K Nakachi. Cross Sectional Study of Effects of Drinking Green Tea on Cardiovascular and Liver Diseases / BMJ, source
E. Madrigal‑Santillan, E. Madrigal‑Bujaidar, I. Alvarez‑Gonzalez, M. Teresa Sumaya‑Martinez, J. Gutierrez‑Salinas, M. Bautista, A. Morales‑Gonzalez, M. Garcia‑Luna y Gonzalez‑Rubio, J. L. Aguilar‑Faisal, and J. A Morales‑Gonzalez. Review of Natural Products with Hepatoprotective Effects / World Journal of Gastroenterology, source
Y. Chen, M. A. Wallig, E. H. Jeffery. Dietary Broccoli Lessens Development of Fatty Liver and Liver Cancer in Mice Given Diethylnitrosamine and Fed a Western or Control Diet / The Journal of Nutrition, source
B. Chen, Y. Han, X. Pan, J. Yan, W. Liu, Y. Li, X. Lin, S. Xu, and E. Xian. Association between Nut Intake and Non‑Alcoholic Fatty Liver Disease Risk: a Retrospective Case‑Control Study in a Sample of Chinese Han Adults / BMJ, source
W. Lu, S. Li, J. Li, J. Wang, R. Zhang, Y. Zhou, Q. Yin, Y. Zheng, F. Wang, Y. Xia, K. Chen, T. Liu, J. Lu, Y. Zhou, and C. Guo. Effects of Omega‑3 Fatty Acid in Nonalcoholic Fatty Liver Disease: A Meta‑Analysis / Gastroenterology Research and Practice, source
X. Pinto, M. Fanlo‑Maresma, E. Corbella, X. Corbella, M. T. Mitjavila, J. J. Moreno, R. Casas, R. Estruch, D. Corella, M. Bullo, M. Ruiz‑Canela, O. Castaner, J. A. Martinez, E. Ros, PREDIMED Study Investigators. A Mediterranean Diet Rich in Extra‑Virgin Olive Oil Is Associated with a Reduced Prevalence of Nonalcoholic Fatty Liver Disease in Older Individuals at High Cardiovascular Risk / The Journal of Nutrition, source