Як розпізнати гіпоглікемію і що робити, якщо людині стало погано через нестачу глюкози, розповідає кандидат медичних наук, лікар-ендокринолог медичного центру «Атлас» Юрій Потешкин.

Чому виникає гіпоглікемія

— Гіпоглікемія — патологічний стан, воно характеризується зниженням рівня глюкози в крові нижче 3,3 ммоль/л. Це об’єктивний показник, по приладу допускається значення нижче 3,5 ммоль/л.

У здоровому організмі рівень цукру в крові регулюється низкою метаболічних механізмів. При наявності запасів глікогену в печінці рівень цукру знижуватися не має. Тому у здорової людини гіпоглікемія не виникає.

Іноді причиною зниження цукру в крові буває тривалий екстремальне голодування, хоча і до нього організм здатний адаптуватися без зниження рівня глюкози. Найчастіше гіпоглікемія виникає у пацієнтів з діабетом — вони використовують цукрознижувальні препарати, які підвищують ризик розвитку гіпоглікемії. А часті прояви гіпоглікемії призводять до того, що людина до неї звикає і перестає відчувати симптоми.

У пацієнтів без діабету причиною зниження цукру в крові може стати інсулінома. Це пухлина, яка виробляє інсулін; вона знаходиться в підшлунковій залозі. Через її активність рівень цукру може падати занадто низько — навіть нижче 1 ммоль/л. Так як в організмі людини пухлина знаходиться весь час і інсулін виробляється постійно, людина знову ж перестає відчувати прояви гіпоглікемії.

Читайте також:  Дієтолог розповіла, як підняти працездатність за допомогою бізнес-ланчу
Симптоми гіпоглікемії

Піца

Гіпоглікемія поділяється на два види: легку і важку. До симптомів легкої гіпоглікемії відносять:

  • відчуття голоду;
  • страх;
  • паніку;
  • тремор рук;
  • блідість шкіри;
  • пітливість.

При тяжкій гіпоглікемії людина втрачає свідомість. Симптоми тяжкої гіпоглікемії завжди гострі. Людина в цьому стані відчуває дискомфорт. Як правило, його перше бажання що — небудь з’їсти.

Якщо говорити про хронічну гіпоглікемії (її причини — інсуліноми або передозування інсуліну), може проявитися ще один симптом: прогресивна надбавка у вазі. Через анаболічні властивості інсуліну в організмі накопичується жир.

Що робити, якщо ці симптоми проявилися

Діабет

Потрібно йти до лікаря. Завжди. Причини можуть бути самі різні. Діагноз визначається на підставі симптомів, але головним чином — на підставі аналізу крові.

Читайте також:  Кухарі склали список із 7 продуктів із забороною на покупку у замороженому вигляді

Чому не можна покладатися тільки на симптоми? Є люди, у яких середній вміст цукру вище звичайного. При голодуванні вони відчувають себе, як пацієнти з гіпоглікемією — це називається псевдогіпоглікемія. Є діабетики, у яких рівень цукру тримається близько 13 ммоль/л, а при зниженні до 7 ммоль/л вони відчувають всі симптоми гіпоглікемії. Симптоми можуть бути і при нормальному рівні цукру, в той же час їх може не бути при самій важкої гіпоглікемії — через адаптації до неї. Тому якщо є підозра на низький рівень глюкози, людина здає аналіз крові на цукор. Якщо рівень цукру нижче 3,3 ммоль/л, це точно гіпоглікемія.

При підтвердженні гіпоглікемії наступний крок — точне визначення її причини, при цьому діагностичні заходи можуть бути різними — їх призначить лікар. Наприклад, діагностика інсуліноми голодування і вимагає спеціальної уточнюючої проби, яка проводиться тільки під наглядом лікаря.

Читайте також:  Повна відмова від алкоголю призводить до старечого недоумства
Що потрібно знати людині, яка страждає гіпоглікемією, і її родичам

Соки

Всім діабетикам необхідно з собою носити 200 мл соку або чотири шматочки цукру. Це спосіб допомагає купірувати легку гіпоглікемію. У випадку, якщо людина втратила свідомість на фоні низького рівня цукру, йому не можна приймати глюкозу перорально — він не зможе її проковтнути, це призведе до асфіксії і, можливо, навіть смерті.

При тяжкій гіпоглікемії можна ввести глюкагон, він вводиться підшкірно. Це спеціальний шприц, який може купити пацієнт. Є другий спосіб усунути гіпоглікемію, який завжди спрацьовує: внутрішньовенне введення 40% розчину глюкози.

Профілактика

Діабет

Основний спосіб профілактики — усунути причину гіпоглікемії. Точно визначить тільки лікар. Гіпоглікемія — взагалі рідкість для здорових людей без порушення обміну речовин. Багато людей можуть відчувати симптоми низького рівня цукру, наприклад при голодуванні, але ніякої гіпоглікемії у них при цьому немає.