Лінь, дієта, нестача часу – кожен виправдовує тижнями не змінний раціон (яєчня, суп, куряча грудка) по-своєму. Ми разом з експертом по харчуванню Софією Напалковою з’ясували, чи шкідливий подібний раціон для здоров’я.

Однакове меню на кожен день може здатися зручним варіантом: не потрібно постійно рахувати калорії, стежити за балансом білків/жирів/вуглеводів, витрачати гроші і час на вибір продуктів. Але чи не небезпечний такий підхід для здоров’я?

– Не існує продуктів, які містили б всі необхідні людині поживні речовини в потрібних обсягах. Тому харчування має бути різноманітним і включати в себе різні комбінації продуктів.

Якщо раціон не збалансований, людина недоотримує макронутрієнти (білки, жири і вуглеводи, які є будівельним матеріалом і задовольняють енергетичні потреби нашого організму) і мікронутрієти (вітаміни і мінерали, необхідні для повноцінного функціонування всіх систем організму).

Софія Напалкова
експерт з харчування та нутриціології

Якщо людина харчується одноманітно тривалий час, організм починає відчувати дефіцит тих чи інших поживних речовин. Це може спровокувати різні проблеми зі здоров’ям, а також стати причиною погіршення стану волосся, нігтів і шкіри.

– При тривалій нестачі в раціоні білка і незамінних амінокислот у людини можуть з’явитися проблеми з імунною, репродуктивною, ендокринною, травною системами. Брак заліза в їжі може проявитися наступними симптомами: слабкість, запаморочення, головні болі, непритомність.

Але одноманітне харчування може привести не тільки до нестачі макро – і мікронутрієнтів в раціоні, але і до їх надлишку. Наприклад, надлишок вітаміну РР (нікотинова кислота. — прим. ред.), який присутній в яйцях, курячому м’ясі, яловичині, свинині і гречці, може привести до підвищення рівня цукру в крові і порушення жирового обміну. А занадто високі дози вітаміну А (багато міститься в печінці) призводить до стійкої нудоти, погіршення зору і болях в суглобах.

Напалкова Софія
експерт з харчування та нутриціології

Різноманітне харчування відіграє важливу роль і у формуванні бактеріального різноманіття в нашому кишечнику. Чим більше різноманітних корисних бактерій в нашому кишечнику, тим нижче ризик виникнення діабету і різного роду запальних процесів.

Читайте також:  Як визначити, що печінка пошкоджена алкоголем – ключові симптоми