Рівень холестерину – один з параметрів, який варто контролювати поряд з рівнем артеріального тиску, цукру в крові і частоти пульсу.

Високий рівень холестерину майже ніяк себе не проявляє, але він може нас вбити — в прямому сенсі цього слова. Ось головні факти про холестерин, які варто знати кожному з нас.

Факт №1: Холестерин необхідний для здоров’я

Холестерин-це свого роду будівельний цегла, без якого неможливо будівництво і створення нових тканин і клітин. Крім того, без холестерину неможливий синтез гормонів, вітамінів (в тому числі вітаміну D), нормальна робота імунної системи і навіть розщеплення злоякісних пухлин. Без холестерину (і при його занадто низькому рівні) ми починаємо хворіти і навіть можемо померти.

Факт №2: небезпечний надлишок холестерину

Коли холестерину в організмі занадто багато (200 мг/дл), утворюються бляшки всередині судин. Через це до тканин і органів надходить мало крові і кисню, порушується нормальна робота організму. Ще один неприємний наслідок-через холестерину можуть утворюватися згустки крові — тромби-які закупорюють судини.

Факт №3: Холестерин буває “поганий” і “хороший”

Щоб доставити холестерин до тканин і органів, наш розумний організм з’єднує його з жирами і білками — виходять ліпопротеїни. І ось саме ці ліпопротеїни бувають небезпечними і корисними. Погані, небезпечні – це ліпопротеїни низької щільності (ЛПНЩ), а «хороші» — відповідно, високої (ЛПВЩ). Власне, стежити варто в першу чергу за рівнем поганого холестерину-ЛПНЩ.

Факт №4: безпечний рівень “поганого» і “хорошого” холестерину

Запам’ятайте число: 190 мг/дл — це верхня норма безпечного рівня ліпопротеїну низької щільності. Все, що вище-привід негайно вживати заходів. Що ж стосується “хорошого” холестерину, то тут навпаки, потрібно стежити, щоб його не було занадто мало: нижня межа норми — 40 мг/дл.

Факт №5: визначити високий рівень холестерину може тільки аналіз

На жаль, практично не існує зовнішніх симптомів, які дозволили б визначити, що в крові занадто високий рівень поганого холестерину. Єдина ознака, який варто знати — жовтуваті нарости, які іноді утворюються на шкірі, найчастіше навколо очей. Але і це не стовідсотково вірна ознака, тому варто раз на рік здавати аналізи на холестерин.

Факт № 6: Холестерин підвищується не тільки від неправильного харчування

Одна з головних причин підвищення рівня поганого холестерину — раціон, в якому багато насичених жирів. Але також на цей показник можуть впливати такі фактори:

  • надмірна вага або ожиріння;
  • малорухливий спосіб життя;
  • цукровий діабет другого типу;
  • гіпотиреоз (недостатня активність щитовидної залози);
  • вік після менопаузи у жінок;
  • хронічна ниркова недостатність;
  • гіперхолестеринемія – спадковий розлад, при якому ЛПНЩ-холестерин видаляється з крові менш активно, ніж необхідно.

Факт № 7: нормалізувати холестерин часто можна без таблеток

Іноді, щоб коригувати рівень холестерину, доводиться вдаватися до препаратів, але найчастіше досить просто трохи змінити спосіб життя: змінити дієту, більше рухатися і взагалі стежити за вагою (кожні 4 скинутих кілограми знижують рівень холестерину на 8%), кинути палити.