Безумовно, канцерогени можуть бути присутніми в певних продуктах. Але важливо стежити за тим, як інтерпретується така інформація.

У розвинених країнах рак займає друге місце серед причин смертності. Ризик розвитку онкології збільшується з віком, а також безпосередньо пов’язаний з кількістю канцерогенів, впливу яких людина піддавалася протягом свого життя. Деякі з канцерогенних продуктів, наприклад, могли постійно бути присутніми в її раціоні.

Все більше наукових досліджень вказують на те, що їжа, яку ми їмо, так чи інакше пов’язана з розвитком раку. І тим не менше цей фактор не єдиний. Йдеться про сукупність різних аспектів, в тому числі і генетики.

Можна з упевненістю стверджувати, що правильне і збалансоване харчування є запорукою міцного здоров’я. І так, воно може запобігти розвитку деяких хронічних захворювань.

Однак важливо правильно інтерпретувати наявну наукову інформацію.

У цьому контексті є безліч статей, в яких говориться, що вживання певних канцерогенних продуктів обов’язково призведе до онкології. Але в деяких випадках подібні твердження вірні лише наполовину (або і зовсім помилкові).

Давайте будемо вчитися включати логіку: тільки так можна мислити об’єктивно і не сприяти поширенню міфів.

Передбачувані канцерогени

М’ясні продукти

У деяких м’ясних продуктах містяться нітрозосполуки і ароматичні аміни, які збільшують термін їх придатності. Головним чином це стосується копчених, в’ялених і солоних м’ясних продуктів, а також консервів. Ці речовини дійсно можуть становити ризик для здоров’я людини, так як володіють певним канцерогенним потенціалом.

Читайте також:  Американські вчені створили «чудо-препарат» для схуднення

Однак збалансоване харчування здатне запобігти негативним наслідкам цих сполук для здоров’я. Необхідно дотримуватися раціону, в якому переважає їжа рослинного походження, а м’ясні продукти додаються лише зрідка.

Газовані та прохолодні напої

Цукри, що входять до складу прохолодних напоїв, також можуть вважатися канцерогенами.

Надмірне споживання прохолодних напоїв може бути шкідливим для здоров’я. Адже в них міститься занадто багато цукру. А значить, вони сильно підвищують рівень глюкози в крові.

Напої “лайт”, зі зниженим вмістом цукру, мають в своєму складі хімічні речовини і штучні підсолоджувачі, які теж шкодять здоров’ю. Деякі з них мають потенціал канцерогенів. Хоча стверджувати, що саме вони викликають розвиток раку, було б передчасним.

Але як би там не було, бажано все ж скоротити споживання прохолодних напоїв і газованої води. Найбільш здорові варіанти: вода і натуральні соки.

Трансгенні продукти і канцерогени

У генетично модифікованих (ГМО), або трансгенних, продуктів є величезна кількість противників. Однак часто така позиція відмови і заперечення заснована на етичних аспектах її виробництва і комерціалізації, а не на якості і характеристиках самих продуктів.

Читайте також:  Лікар-нефролог дав 4 ключові поради, які збережуть нирки здоровими

Проте вже є достатня кількість інформації про те, що трансгенні продукти небезпечні. Є версія, що вони містять канцерогени і їх споживання може викликати розвиток онкологічних захворювань.

Головні винуватці – гербіциди та пестициди. Саме їх використовують при виробництві даних продуктів харчування.

У цьому контексті необхідно знати про дві основні характеристики трансгенних культур: резистентність до комах і толерантність до гербіцидів.

Характерні особливості трансгенних продуктів

У трансгенних продуктів модифікується ДНК для поліпшення їх характеристик.

Перша з характеристик досягається завдяки білку бактеріального походження. Його використовували в сільському господарстві ще в 30-і роки минулого століття. Друга характерна особливість досягається шляхом включення бактеріального гена в культуру. Вона починає виробляти білок, який забезпечує стійкість до гербіциду гліфосату.

Використання даного гербіциду є одним з аспектів, що викликають активну полеміку навколо трансгенних продуктів. Однак історія, яка фіксується з 1974 року, швидше позитивна (безпечне використання). Багато наукових досліджень підтверджують, що гліфосат не є фактором ризику для розвитку раку.

Читайте також:  3 продукти на сніданок, корисні для серця та судин

Таким чином, страх вживання в їжу трансгенних продуктів заснований на недостатній інформованості людей. Адже що являють собою генетично модифіковані продукти? Це організми, у яких змінили або додали якийсь фрагмент ДНК.

ДНК присутня у всіх споживаних нами продуктах харчування (з подальшим розкладанням у нас в шлунку). Це не завдає нам ніякої шкоди.

Крім того, через свій статус «ГМО» такі продукти піддаються суворому міжнародному процесу оцінки можливого ризику. На сьогоднішній день результати таких оцінок показують, що трансгенні культури не становлять більшої небезпеки для здоров’я людини, ніж більш звичні для нас аналоги (так звані еко продукти).

Наукові джерела:

  • American Cancer Society. “What Causes Cancer?“. Consultado el 26 de marzo de 2016. Disponible en: http://www.cancer.org/cancer/cancercauses/
  • Mink P.J., Mandel J.S., Lundin J.I. & Sceurman B.K. (2011). Epidemiologic studies of glyphosate and non-cancer health outcomes: a review., Regulatory Toxicology and Pharmacology, 61 (2): 172-184
  • Mink P.J., Mandel J.S., Sceurman B.K. & Lundin J.I. (2012). Epidemiologic studies of glyphosate and cancer: a review., Regulatory Toxicology and Pharmacology, 63 (3): 440-452
  • European Commission, 2010. A decade of EU-funded GMO research (2001 – 2010). Disponible en: http://ec.europa.eu/research/biosociety/pdf/a_decade_of_eu-funded_gmo_research.pdf