Високі ставки перших побачень вимагають, щоб потенційні партнери виробляли і інтерпретували перше враження. Але чи можемо ми покладатися на ці перші враження, щоб точно оцінити чиюсь особистість? На думку дослідників з Університету Макгілла, відповідь позитивна, хоча це може бути важче, ніж у повсякденних умовах.

Створення точного враження про людину на першому побаченні важливо, тому що люди часто покладаються на ці враження при прийнятті рішення про продовження романтичних відносин. Хоча попередні дослідження показали, що люди можуть формувати точні враження про нові знайомства в платонічній обстановці – наприклад, при випадкових розмовах з новими однокласниками – дослідники хотіли з’ясувати, чи вірно те ж саме для ситуацій з більш високими ставками, таких як перші побачення.

Щоб знайти відповіді, вони запросили 372 учасників взяти участь у заходах швидкого знайомства в Монреалі в 2017 та 2018 роках.
В середньому люди дійсно бачили особистості людей, але деяких читати легше, ніж інших.

“Деякі люди являють собою відкриті книги, чиї відмінні риси можуть бути точно сприйняті після короткої взаємодії, тоді як інші важче читати”, – говорить співавтор Лорен Газзард Керр, доктор філософії, студентка факультету психології Університету Макгілла під керівництвом професора Лорен Хьюман. “Вражаюче, але люди, які повідомляють про більш високе самопочуття, самооцінку і задоволення життям, як правило, полегшують завдання”, – говорить вона.

Чому деяких людей легше читати?

Дослідники відзначають, що одним з пояснень може бути те, що деякі люди використовують більш ефективну самопрезентацію.
“Можливо, люди з більш високим рівнем самопочуття поводяться більшою мірою відповідно до їх особистістю – вони більш щирі або вірні собі», – говорить доцент Лорен Хуман.

Крім того, може статися, що люди, яких сприймають більш точно, починають відчувати більший добробут – не обов’язково, що більший добробут веде до більш точного сприйняття.