Одна з неприємностей, пов’язана з віком-це погіршення зору. Навіть дорослі, що мали раніше зіркі очі, після 40 років помічають, що стали бачити гірше. Предмети стають менш чіткими, перед очима з’являються мушки. Це викликає труднощі в процесі роботи, а при різкому погіршенні зору — і в побуті. Розберемося, з чим пов’язано це явище, чи можна уникнути його, а при появі — виправити.

Чому з віком погіршується зір

Після 40 років в нашому організмі починають активно проявлятися вікові зміни. Процеси старіння зачіпають всі клітини, органи і тканини, погіршення зору після 40 — один з «симптомів» зрілого віку. Безумовно, кожна людина індивідуальна, хтось вже у віці 35 помічає, що став бачити гірше, а хтось зберігає гострий погляд до 50-60 років.

Одна з причин погіршення зору у дорослих-зменшення розмірів зіниці. Це пов’язано зі зниженням сили м’язів, розташованих всередині ока. Внаслідок цього на сітківку надходить менше світла, тому людина починає бачити гірше і відчуває брак освітлення в раніше комфортних умовах, а також дискомфорт при виході на яскраве світло з темного приміщення.
З роками звужуються і поля зору. Цей процес носить прогресуючий характер. До 50 років у більшості поля звужуються на 2-6 градусів в порівнянні з 40-річним віком. Цей аспект потрібно враховувати при виконанні роботи, пов’язаної з використанням периферичної видимості.

Зміни за віковими причин у людей після 40 зачіпають і сітківку. Кількість світлочутливих клітин на ній зменшується. Це веде до зменшення контрастності зображення і зниження сприйняття кольорів.

Також змінюється консистенція склоподібного тіла. Це призводить до появи мушок і темних плям перед очима.

В першу чергу люди у віці старше 40 років стикаються з тим, що погіршився зір поблизу. Це викликає складності при роботі за комп’ютером, читанні, виконанні дрібної роботи. Такий стан називається пресбіопією (віковою далекозорістю) і пов’язано з дегенеративними змінами кришталика, внаслідок чого знижується здатність ока до фокусування на предметах поблизу.

Читайте також:  Лікар назвав продукти, які допоможуть позбавитися болю в суглобах цієї осені

Причини погіршення зору з віком можуть бути не тільки фізіологічними. Це явище може бути спровоковано:

 • цукровим діабетом;
 • артеріальною гіпертензією;
 • недоліком вітамінів;
 • запальними захворюваннями очей;
 • курінням і частим вживанням алкоголю;
 • недотриманням режиму зорових навантажень.

Якщо ці причини присутні, проблема прогресує більш стрімко, а перші симптоми з’являються в більш ранні роки, робота з фокусуванням очей поблизу стає скрутною.

Ознаки погіршення зору

Процес йде поступово, тому багато хто помічає зміни не відразу. Першою ознакою є швидке стомлення при читанні, роботі за комп’ютером, шиття і виконанні іншої роботи поблизу. Поряд з втомою очей може спостерігатися головний біль, сльозотеча, світлобоязнь, відчуття нестачі освітлення. Людина намагається відсунути розглянутий предмет від очей, включити світло, часто потребують перервах в роботі. При цьому вдалину він може бачити як і раніше добре..
Дорослі, у яких спочатку є короткозорість, помічають симптоми вікових змін пізніше, оскільки стан тривалий час компенсується.

Вікове погіршення зору може проявлятися у вигляді туману перед очима, а також плям, мушок, розпливчастості зображення, складнощами при адаптації в разі різкої зміни освітлення. При всіх цих ознаках необхідно записатися на прийом до офтальмолога і перевірити функцію зорового аналізатора, а при її зниженні виправити за допомогою окулярів і медикаментозного лікування.

Лікування при погіршенні зору

Що робити, якщо з віком зір погіршується? При перших ознаках необхідне лікування і корекція, щоб загальмувати прогресію і уникнути повної втрати здатності бачити.

При пресбіопії в рамках лікування і корекції рекомендується носіння окулярів або контактних лінз. Це дозволяє усунути складності при читанні і виконанні іншої роботи, що вимагає зорового напруження. Правильно підібрані окуляри допоможуть позбутися і від супутніх симптомів: головного болю, запаморочення, болю в очних яблуках. Обстеження у офтальмолога потрібно проходити регулярно, особливо людям середнього і старшого віку, оскільки гострота очей може змінюватися, отже, пацієнту будуть потрібні нові окуляри.

Читайте також:  Хто найчастіше вмирає від інфаркту

Окуляри підбираються в залежності від способу життя пацієнта. Можна підібрати засоби корекції для роботи поблизу, а також універсальні скла з двома фокусами для постійного носіння.

У сучасній офтальмології використовуються хірургічні методи лікування за допомогою лазера. За допомогою операції можна виправити стан кришталика або замінити його.

Для відновлення зорової функції і профілактики її подальшого поліпшення успішно використовується масаж комірцевої зони і фізіопроцедури: магнітотерапія, Електростимуляція, Рефлексотерапія, вправи на акомодотренері.

Прийом вітамінів, якщо зір погіршився

Важливий аспект при погіршенні зору вдалину і інших порушеннях — заповнення запасу вітамінів в організмі. Це дозволяє зупинити дегенеративні зміни в тканинах, зберегти властивості кришталика, уповільнити процес скорочення світлочутливих клітин сітківки, поліпшити мікроциркуляцію. Три основних вітаміни для здоров’я очей-це:

 • Вітамін Е захищає від вільних радикалів, що викликають загибель клітин, а також зміцнює капіляри. Його прийом зупиняє загибель клітин сітківки, покращує кровопостачання тканин зорового апарату.
 • Вітамін С зміцнює судини, покращує їх тонус, сприяє доставці поживних речовин в сітківку, бере участь в синтезі колагену, що сприяє оновленню тканин і збереженню їх еластичності.
 • Вітамін А зміцнює рогівку, підвищує гостроту очей, сприяє синтезу родопсину, що відповідає за нічне бачення.

Комплекси вітамінів для очей допоможуть зберегти зір і зупинити віковий процес його зниження, тому широко використовуються в схемах лікування.

Уколи при погіршенні зору

Цей метод відрізняється високою ефективністю, оскільки дозволяє доставити необхідні очам речовини прямо до точки їх застосування. Якщо з віком зір погіршується, офтальмологи рекомендують парабульбарні (через шкіру нижньої повіки) уколи препаратів на основі поліпептидів, наприклад, Ретиналамін. Він стимулює клітини сітківки, зупиняє дистрофічні зміни, покращує світлочутливість, нормалізує проникність судинної стінки, запускає відновлювальні процеси, що забезпечує комплексне лікування вікових проблем.

Чи можна виправити вікове погіршення зору? Якщо почати робити уколи Ретиналаміну на початковій стадії, можна відновити функцію зорового аналізатора. На пізніх стадіях лікування уколами препаратів з поліпептидами покращує зір або запобігає його подальше зниження.

Читайте також:  За допомогою цієї дієти ви омолоджуватимете свій організм щодня

Препарати при погіршенні зору

Перелік рекомендованих для лікування препаратів залежить від особливостей стану очей у конкретного пацієнта, а також віку. У терапії використовують краплі з вітамінами, для зволоження слизової рекомендуються краплі «Штучна сльоза», для стабілізації зорової функції застосовуються засоби з екстрактом чорниці.

Погіршення зору з віком може бути викликано не тільки природними змінами в організмі, але і супутніми захворюваннями, наприклад, цукровим діабетом, гіпертонією. У таких випадках призначають препарати для лікування основної патології. Це дозволяє уникнути вторинних захворювань зорового апарату. При діагностиці таких захворювань, як глаукома, призначають засоби для зниження внутрішньоочного тиску.

Профілактика погіршення зору

В якому віці погіршується зір, залежить від способу життя людини і профілактики, яку він застосовує. Ось основні рекомендації, які допоможуть чітко бачити навколишній світ не тільки в 40 років, але і в літньому віці:

 • При роботі, пов’язаної із зоровим напругою, кожні 20 хвилин відпочивайте по 30 секунд. Закрийте очі, поморгайте, подивіться вдалину.
 • Не читайте і не виконуйте дрібну роботи при поганому освітленні. Це підвищує зорове навантаження.
 • При відчутті сухості очей, довгій роботі за комп’ютером використовуйте краплі “Штучна сльоза”.
 • Включайте в раціон шпинат, чорницю, морську жирну рибу, яйця. Ці продукти містять корисні для очей речовини.
 • Відмовтеся від куріння і алкоголю. Хронічна інтоксикація згубно впливає на очі.
 • При роботі за комп’ютером налаштуйте монітор так, щоб зображення було виразним, але не дуже яскравим. Оптимальна відстань від екрану до обличчя – 50-60 см.

Дотримуючись заходів профілактики, ви усунете багато причин, за якими погіршується зір.

У віці старше 40 років необхідно щорічно відвідувати офтальмолога. Чим раніше будуть виявлені проблеми із зоровим аналізатором, тим більш ефективним буде лікування. Тільки на ранній стадії можна повністю виправити зміни.