Родимки можна знайти на тілі кожної людини, і це цілком нормально. Їх поява пов’язана з пігментацією, тому спочатку такі утворення не несуть небезпеки для здоров’я, тобто є доброякісними. Однак існує потенційна небезпека родимок – з часом вони можуть переростати в меланому. Наскільки небезпечні родимки? Які фактори сприяють розвитку раку шкіри? Щоб дати відповіді на ці питання, необхідно розібратися, що конкретно вони собою являють, яким чином і під дією яких факторів родимки перероджуються в меланому.

Що таке меланома і наскільки вона небезпечна для людини?

Меланома – це злоякісне новоутворення, один з найбільш агресивних і небезпечних видів раку, який найчастіше вражає людей зі світлою шкірою. Теми зростання даного захворювання вражають: з 1973 року захворюваність на меланому зросла на 200%, тому лікарі б’ють на сполох і закликають по можливості обмежувати час перебування на сонці і в соляріях, а також не нехтувати адекватним захистом шкіри.

З 1973 року захворюваність на меланому зросла на 200%.

На початкових етапах розвитку меланома не позначається на самопочутті людини, тому необізнані пацієнти часто не звертають уваги на маскується під родимку злоякісне утворення. Це підвищує ризик метастазування і значно знижує шанси хворого на лікування.

Тому ми більш докладно розглянемо такі питання:

 • у чому полягає профілактика меланоми;
 • хто перебуває в групі ризику;
 • чи можна видаляти родимки;
 • що важливо знати про родимки.
Профілактика меланоми: як мінімізувати небезпеку родимок?

Як і будь-яке захворювання, меланому простіше запобігти, ніж боротися з її наслідками. Однак у випадку даного раку шкіри профілактика – життєва необхідність.

Регулярні огляди у дерматолога – невід’ємна профілактична міра, як і самостійні огляди. Так, необхідно звернутися до фахівця, якщо Ви помітили такі зміни:

 • збільшення родимки в розмірах;
 • зміна кольору родимки;
 • болючість родимки;
 • свербіж в місці локалізації родимки;
 • запалення або кровотеча в області родимки;
 • ущільнення в місці розташування родимки;
 • порушення шкірного малюнка в місці родимки.

Вищенаведені зміни свідчать про підвищену небезпеку родимки, тому відкладати візит до лікаря ми вкрай не рекомендуємо.

Група ризику: в яких випадках небезпека родимок найбільш висока?

У разі меланоми нехтувати регулярними оглядами і самоперевірками не можна нікому. Однак у ряді випадків потенційна небезпека родимок значно вище, тому людям, які належать до групи ризику, необхідно особливо уважно стежити за їх станом. Це:

 • люди з шкірою I і II фототипу, тобто з білою і молочно-блідою шкірою, зеленими або блакитними очима і волоссям каштанового, рудого або світлого відтінку, схильні до отримання сонячних опіків;
 • люди з великою кількістю родимок на тілі;
 • люди з генетичною схильністю до меланоми.
Чи можна видаляти родимки?

Багато хто вважає, що не можна видаляти родимки. Насправді, на сьогоднішній день існує безліч методів видалення родимок. Правда такі методи дозволяються застосовувати тільки після консультації з дерматологом і/або онкологом, який зможе провести необхідну діагностику і з’ясувати, чи не є родимка небезпечним злоякісним утворенням.

Видаляти родимки можна, але тільки після консультації з дерматологом і/або онкологом.

Якщо підходити до видалення родимок в кабінеті косметолога без попередньої консультації з лікарем, існує ризик небезпечних наслідків, як і у випадку самостійного видалення. Тому правильне визначення типу утворення на шкірі і методу його видалення – завдання кваліфікованого лікаря, а не самого пацієнта або косметолога.

Якщо Ви хочете видалити родимку в домашніх умовах за допомогою народних засобів, лікарі вкрай не рекомендують вдаватися до таких дій, оскільки Ви ризикуєте не тільки отримати хімічний опік і спровокувати появу рубців, але і стати жертвою меланоми.

Що ще важливо знати про родимки і їх потенційну небезпеку?

Якщо локалізація родимки не сприяє її травматизації, її можна не видаляти. Якщо ж місце розташування пігментного утворення підвищує ризик його пошкодження, родимку краще прибрати, оскільки таке пошкодження може призвести до розвитку меланоми.

Щоб обмежити появу нових родимок на тілі (повністю уникнути цього не вдасться), необхідно належним чином захищати шкіру від ультрафіолетового випромінювання, яке є основним тригером появи нових утворень.

Щоб мінімізувати небезпеку родимок, необхідно вчасно звертатися до лікаря, особливо якщо такі утворення змінюються в кольорі, розмірі, викликають неприємні відчуття, починають кровоточити або піддаються механічним травмам.

Ні в якому разі не варто впадати в паніку і звертатися до народних засобів, які можуть тільки погіршити ситуацію. Пам’ятайте, що для проведення будь-яких маніпуляцій в області обличчя спеціаліст обов’язково повинен володіти знаннями в області анатомії і топографії цієї зони.