Згідно з дослідженням, представленим на науковому конгресі Європейського товариства кардіологів, небезпечні для життя аритмії найчастіше діагностуються у пацієнтів-сердечників у ті дні, коли відзначається сильне забруднення повітря. Такого висновку дійшли італійські вчені з лікарні міста П’яченця.

Дослідження проводилося у пацієнтів з імплантованим кардіовертер-дефібрилятором (ІКД, прилад типу кардіостимулятора, який автоматично розпізнає аритмію та проводить антиаритмічну терапію). До нього було включено 146 пацієнтів, які отримали ІКД у період з 2013 до 2017 року, пише EurekAlert.

Дані про шлуночкові аритмії збиралися з ІКД віддалено. Кардіологи також фіксували терапію. А добові рівні мікрочастинок PM 10 та PM 2,5 – твердих частинок розміром менше 10 та 2,5 мікронів моноксиду вуглецю, діоксиду азоту та озону були отримані на станціях моніторингу регіонального агентства з охорони навколишнього середовища.

Як виявилося, є значний зв’язок між рівнями PM 2,5 та виникненням у пацієнтів шлуночкових аритмій. Вчені виявили, що при підвищенні концентрації PM 2,5 на 1 мкг/м3 протягом усього тижня, порівняно із середніми рівнями, ймовірність таких аритмій збільшувалася на 2,4%. Коли концентрація PM 10 перевищувала середнє значення на 1 мкг/м3 протягом тижня, ризик аритмії зростав на 2,1%.

“Наше дослідження припускає, що люди з високим ризиком шлуночкових аритмій, наприклад, з ІКД, повинні щодня перевіряти рівень забруднення навколишнього середовища”, – каже автор дослідження доктор Алесія Занні.

Фахівець зазначає: коли концентрації PM 2,5 та PM 10 високі (вище 35 мкг/м3 та 50 мкг/м3 відповідно), таким пацієнтам розумно залишатися у приміщенні, а на вулиці носити маску N95. Вдома можна використовувати очисник повітря.

Як вказує Занні, тверді частки можуть спричинити гостре запалення серцевого м’яза. А воно, своєю чергою, може стати тригером серцевої аритмії.