Ризик ішемічного інсульту – одного з найпоширеніших типів порушення мозкового кровообігу – менший у людей, поряд із будинками яких ростуть зелені насадження. Такого висновку дійшли вчені з Госпіталю дель Мар, Барселонського інституту глобальної охорони здоров’я та інших науково-дослідних закладів Іспанії.

Результати були опубліковані у журналі Environment International. У дослідженні враховувався вплив трьох атмосферних забруднювачів, пов’язаних із дорожнім рухом, на більш ніж 3,5 млн осіб – жителів Каталонії. Усім учасникам було більше 18 років, на момент початку дослідження в анамнезі ніхто з них не мав інсульту.

Зокрема, вчені проаналізували вплив рівнів твердих частинок розміром менше 2,5 мікрона (PM 2,5), діоксиду азоту та частинок сажі. Також вивчалися кількість та щільність зелених насаджень біля будинків каталонців.

Результати вказали на прямий зв’язок між підвищеним рівнем діоксиду азоту у повітрі та ризиком розвитку ішемічного інсульту. При кожному збільшенні рівня цієї забруднюючої речовини на 10 мкг/м³ цей ризик зростає на 4%, показав аналіз. Аналогічна картина спостерігається коли рівні PM 2,5 збільшуються на 5 мкг/м³. У разі часток сажі ризик стає більшим на 5% на кожний 1 мкг/м³ збільшення їх вмісту у повітрі, пише EurekAlert.

При цьому, як з’ясували вчені, ризик інсульту виявився на 16% меншим у людей, у яких зелені насадження знаходяться на дистанції менш ніж 300 м від їхнього будинку. “Люди, які оточені великою кількістю зелені за місцем проживання, краще захищені від виникнення інсульту”, – заявляє один із авторів дослідження, доктор Карла Авельянеда.