Завершене нещодавно дослідження показало, що за допомогою недорогих сечогінних препаратів можливе поліпшення симптомів аутизму у дітей. Тестування проводилося з використанням буметаніда – ліків, що широко застосовуються для терапії гіпертонії та набряків.

Ранні дослідження показали, що препарат змінює важливі хімічні речовини мозку в моделях аутизму на мишах, а також є дослідження, які показали позитивні ефекти буметаніду, в тому числі за участю аутичних підлітків.

Аутизмом називають порушення психічного розвитку, яке частіше зустрічається у хлопчиків, ніж у дівчат. За даними ВООЗ, на це захворювання страждає 1-2% людей. Хворобу можна діагностувати вже у віці 1,5-2 роки. Діти з помірною або важкою формою аутизму постають перед труднощами в соціальних ситуаціях. Вони не можуть дивитися в очі своїм батькам або брати участь у спільній грі та бесіді. Для них типовою є повторювана поведінка, також вони можуть виявляти підвищену цікавість до об’єктів. Така поведінка негативно відбивається на житті в родині та ускладнює соціальні контакти з іншими дітьми.

Хід дослідження

Дослідження проводилося міжнародною групою вчених з декількох установ Китаю і Кембріджського університету. Робота була спрямована на вивчення впливу буметаніду на поведінку маленьких дітей з помірним і важким аутизмом. Також було необхідно зрозуміти механізм, за допомогою якого препарат впливає на цю групу хворих. Це може допомогти надалі розпочати розробку ліків для лікування помірного і важкого аутизму.

У дослідженні брала участь 81 дитина у віці 3-6 років. 42 з них отримували буметанід протягом трьох місяців, 39 дітей були в контрольній групі. Деяким дітям (38 з групи буметаніду і 17 з контрольної групи) сканували мозок за допомогою MRS (магнітно-резонансної спектроскопії) – неінвазивного способу вимірювання хімічних речовин у мозку. Для дослідження проводилось вимірювання ГАМК і глутамату, які важливі для навчання і пластичності мозку (здатності мозку змінюватися та адаптуватися в результаті досвіду).

Результати

У групі буметаніду симптоми аутизму покращилися як за шкалою оцінки дитячого аутизму (CARS), так і по загальному враженню лікаря. Лікарі, які оцінювали зміни симптомів, не знали, хто з дітей отримував буметанід. Поліпшення симптомів було пов’язано зі змінами в співвідношенні ГАМК / глутамат – хімічних речовин у головному мозку і, зокрема, зі зниженням ГАМК. Встановлено, що препарат безпечний для маленьких дітей з аутизмом і не має серйозних небажаних явищ.

Розглядаючи конкретні покращення, було виявлено зменшення повторюваної поведінки та зниження інтересу до об’єктів. Таке скорочення нетовариської поведінки дає більше часу для поліпшення соціальних відносин.

Одна з матерів чотирирічного хлопчика з групи буметаніду, що живе в сільській місцевості, сказала, що її дитина стала краще дивитися в очі членам сім’ї та родичам і змогла брати участь у сімейних заходах.

Важливість дослідження

Буметанід може поліпшити якість життя і добробут дітей з аутизмом. Існуючі методи лікування є переважно поведінковими, включаючи прикладний аналіз поведінки або ABA. Більшість сімей, особливо що живуть у сільській місцевості, мають обмежений доступ або взагалі не мають можливості пройти це лікування, оскільки воно є тільки в спеціалізованих центрах. Використання буметаніду означало б розширення можливості проводити симптоматичне лікування у таких дітей.

Застосування буметаніду може поліпшити соціальне навчання і зменшити симптоми аутизму, коли мозок цих дітей все ще розвивається – до пізнього підліткового періоду і раннього дорослішання. Вчені, які проводили дослідження, вважають, що вивчення властивостей препарату необхідно продовжити для отримання більш широких даних.