Печінка – це справжня маленька електростанція нашого організму. Розповідаємо, як захистити її від поломок.

За різними даними, від третини до половини дорослих людей за своє життя зіткнуться з тими чи іншими хворобами печінки. На жаль, деякі хвороби обумовлені генетичними факторами і ми практично ніяк не можемо вплинути на ризик їх розвитку. Але інші хвороби – і в першу чергу ожиріння печінки, найпоширеніша недуга, що вражає цей орган — піддаються профілактиці. Розповідаємо, які прості звички можуть допомогти захистити наше здоров’я і істотно зменшити ризик хвороб печінки.

Пити каву

Велике дослідження, яке проводилося фахівцями американського фонду печінки, підтвердило: існує пряма залежність між регулярним вживанням кави і зниженням ризику раку печінки. У тих учасників дослідження, які пили каву щодня, вчені відзначали більш повільне утворення рубцевої тканини — фіброзу. Більш того, вживання кави допомагало уповільнити поширення раку печінки і навіть гепатиту С. Так що якщо ви дбаєте про здоров’я печінки, пийте каву – але тільки натуральну!

Відмовитися від транс-жирів

Один з найнебезпечніших інгредієнтів в будь-яких продуктах – транс-жири. Вони підвищують ризик серцево-судинних захворювань, деяких видів раку, а також ожиріння печінки. Краще збільшити в своєму раціоні дозу продуктів, що містять корисні ненасичені жири — риби, горіхів, насіння, рослинних олій.

Їсти більше ягід

Ягоди, особливо червоні і чорні, багаті антиоксидантами. Як вважають деякі дослідники, антиоксиданти, які ми отримуємо з їжею, допомагають печінці «знешкоджувати» небезпечні і шкідливі речовини, які потрапляють в організм з алкоголем або іншими не корисними продуктами і напоями. Крім того, антиоксиданти зменшують запальні процеси і збільшують активність ферментів печінки.

Відмовитися від алкоголю

Очевидна порада, яку ми тим не менш, не можемо не згадати. Немає безпечної дози алкоголю, навіть невелика його кількість небезпечна для печінки. Особливу обережність варто дотримуватися тим, у кого були проблеми з алкоголізмом в минулому або близькі родичі страждали від хворобливого пристрасті до алкоголю.

Більше рухатися

Аеробні навантаження – біг, їзда на велосипеді, плавання, гра в теніс або бадмінтон — корисні не тільки для серця і судин, але і для нашої печінки. Лікарі кажуть, що навіть якщо у вас є невелике запалення печінки, регулярні заняття спортом здатні зменшити його або навіть зовсім вилікувати.

Берегти здоров’я зубів

Відвідування стоматолога двічі на рік і своєчасне лікування хвороб зубів і ясен — ще одна звичка, необхідна для здоров’я печінки. Є ряд досліджень, які підтверджують прямий зв’язок між карієсом або хворобами ясен і підвищеним ризиком хвороб печінки.

Регулярно проходити обстеження

Після 40 років варто перевіряти здоров’я печінки щорічно — навіть в тому випадку, якщо серед ваших найближчих родичів не було випадків раку печінки або інших хвороб цього органу. Багато хвороб (в першу чергу, звичайно, рак) найкраще піддаються терапії, якщо були виявлені на ранніх стадіях — тому важливо перевіряти своє здоров’я і проводити регулярні обстеження, навіть якщо вас не турбують ніякі неприємні симптоми.