Щорічно від інсульту помирають кілька мільйонів чоловік. Щоб не опинитися в їх числі, дотримуйтесь простих правил.

Лише в США кожні 40 секунд у когось трапляється інсульт.

Що таке інсульт

Інсультом називають серйозну (гостру) проблему з кровообігом в мозку. Причиною може бути розрив якої-небудь, не обов’язково великої судини — такий вид інсульту називається геморагічним. Або тромб, що перекриває потік крові, – інсульт, відповідно, ішемічний.

В обох випадках нічим хорошим інсульт не закінчується. У першому кров, яка скупчилася тисне на нервову тканину і не дає їй функціонувати. У другому клітини мозку перестають отримувати харчування і кисень і гинуть.

Залежно від того, яка з ділянок мозку була пошкоджена, страждають ті неврологічні функції, за які вона відповідала. Хтось втрачає мову. Когось паралізує — частково або повністю. У когось виникають проблеми з диханням. Хтось і зовсім гине.

Загалом, статистика інсульту невтішна: 31% пацієнтів, які перенесли інсульт, потребують спеціального догляду, 20% не можуть самостійно ходити і лише 8% після довгої реабілітації повертаються до нормального життя.

Але найгірше те, що інсульт складно передбачити. Не дарма його назвали ударом: гостре мозкове порушення розвивається раптово і швидко. Найчастіше буквально на порожньому місці: ось тільки що людина сміялася, жартувала і взагалі добре виглядала, а зараз їй викликають швидку.

Хто в групі ризику

Деякі люди більш уразливі до розвитку інсульту, ніж інші. І найчастіше це ті, хто:

 • Страждає від гіпертонії. Це найбільш часта причина інсультів.
 • Має те чи інше захворювання серця (наприклад, серцеву недостатність або аритмію).
 • Хворіє на цукровий діабет. Діабет пошкоджує судини, в тому числі головного мозку, збільшуючи ризик крововиливів.
 • Має зайву вагу.
 • Приймає певні препарати. У число небезпечних ліків входять ті, що змінюють рівень естрогену. Наприклад, протизаплідні таблетки.
 • Веде малорухливий спосіб життя.
 • Має високий рівень холестерину в крові.
 • Курить.
 • Страждає від апное уві сні.
 • Старше 55 років. За статистикою, кожне десятиліття після 55 років ризик отримати інсульт подвоюється.
 • Має сімейну історію інсультів: жертвами удару ставав хтось із близьких родичів.
 • Є чоловіком. У жінок ризик інсульту значно нижче.

Якщо хоча б кілька пунктів можна віднести до вас, необхідно зайнятися собою. Бажано прямо сьогодні.

Що робити для профілактики інсульту

Профілактика інсульту зводиться насамперед до корекції способу життя. Ось що, на думку експертів авторитетної дослідницької організації Mayo Clinic, треба зробити в першу чергу:

1. Слідкуйте за вагою

Зайва вага тягне за собою відразу кілька факторів, що підвищують ризик інсульту. Це і зростання артеріального тиску, серцево-судинні захворювання, і можливий розвиток діабету… Втрата навіть 4-5 зайвих кілограмів значно покращить ваші шанси уникнути знайомства з інсультом.

2. Їжте більше овочів і фруктів

Як мінімум 4-5 порцій (яблуко, капустяний салат, овочі на грилі і так далі) в день. Рослинна їжа знижує артеріальний тиск і покращує еластичність судин. А це, в свою чергу, є відмінною профілактикою інсульту.

3. Зав’яжіть з курінням

І з відвідуванням курилок за компанію теж. Пасивне куріння, як і активне, руйнівно діє на судини.

4. Регулярно тренуйтеся

Фізична активність знижує ризик розвитку всіх типів інсульту. Особливо гарні аеробні тренування: ходьба, біг, плавання, катання на велосипеді, фітнес з невисоким навантаженням…

Вправи діють комплексно. Вони допомагають знизити вагу, покращують загальний стан кровоносних судин і серця, зменшують стрес. Постарайтеся довести тривалість щоденних тренувань хоча б до 30 хвилин.

5. Менше пийте

Тут цікавий момент: медики не закликають кинути пити зовсім. Ні, п’янки однозначно небезпечні хоча б тим, що підвищують артеріальний тиск. Але ось одна порція спиртного в день може бути навіть корисна: за деякими даними, помірне вживання алкоголю знижує ризик утворення тромбів і може запобігати ішемічний інсульт.

Так, одна порція, на думку медиків, — це 17 мл чистого спирту або:

 • 350 мл пива;
 • 147 мл вина;
 • 44 мл чого-небудь міцного — горілки, коньяку, віскі і так далі.

Але врахуйте: це ще не дає карт-бланш на помірне вживання алкоголю. Можна вам пити або не можна, краще обговорити з терапевтом.

6. Їжте менше трансжирів

Трансжири зменшують просвіт судин. А значить, утворення тромбу стане імовірніше. Тому геть фастфуд, покупну випічку, чіпси, крекери і маргарин.

7. Контролюйте рівень артеріального тиску

Не допускайте, щоб він був більшим за 130/80. Якщо такі ситуації трапляються, обов’язково зверніться до терапевта за консультацією.

8. Постарайтеся не проморгати діабет

Існують ознаки, за якими можна відловити це захворювання на ранній стадії. Прислухайтеся до себе.

Перші ознаки цукрового діабету →

На жаль, зменшити ризик інсульту до нуля неможливо. Тому, крім профілактичних заходів, важливо знати, як виглядає інсульт і що робити, якщо він стався з вами або кимось із вашого оточення.

Наукові джерела:
Mayo Clinic, source