Харчові добавки потрапляють у їжу після багаторазових досліджень і вважаються безпечними. Проте в деяких випадках і дозволені речовини можуть завдати шкоди здоров’ю.

1. Нітрит натрію

Харчова добавка Е250 — це сіль азотної кислоти, яку використовують як антиокислювач. Вона дозволяє м’ясній продукції зберігати апетитний рожевий колір. Корисний і антибактеріальний ефект нітриту натрію: він знищує збудника ботулізму.

У великих кількостях нітрит натрію токсичний. Для людини вагою 65 кг летальною буде доза близько 4,6 г. Проте в продукції його зміст підтримується на рівні менш 50 мг на 1 кг продукції, що робить використання цієї харчової добавки практично безпечною.

Ще один негативний ефект нітриту натрію — його канцерогенність. Точніше, сіль азотної кислоти взаємодіє з амінами, що містяться в м’ясі, в результаті чого утворюються нітрозаміни, які і можуть спровокувати онкологічні захворювання. Однак додавання аскорбінової або ізоаскорбінової кислоти практично повністю блокує утворення нітрозамінів, чим і користуються виробники, щоб зробити свою продукцію менш шкідливою. Крім того, відзначений звязок між вживанням нітриту натрію і виникненням мігрені.

Тому продукцію з харчовою добавкою Е250 вживати в цілому можна, але особливо старатися не варто.

2. Нітрат натрію

Натрієва сіль азотної кислоти з формулою NaNO3 в переліку харчових добавок значиться під кодом E251. Нітрат натрію використовують при виготовленні ковбас, консервів, сирів. Ця харчова добавка збільшує термін зберігання продукції і також відповідає за приємний колір виробів з м’яса.

Проблема нітрату натрію у тих же нітрозамінах, які утворюються при нагріванні продукції, що містить Е251. Але і в цьому випадку канцерогенність усувається аскорбіновою або ізоаскорбіновою кислотою.

3. Тартразин

Барвник Е102, який дає продукції жовтий колір, використовується в газованих напоях, кондитерських виробах, консервованих овочах. Тартразин може викликати алергічні реакції. Правда, дослідження показують, що негативні наслідки вживання виявляються лише у 0,01% людей.

4. Діоксид сірки

Харчова добавка Е220 використовується при виготовленні деяких видів вин і сухофруктів. Це антиоксидант, який перешкоджає окисненню продукції, зберігає її товарний вигляд, бореться з бактеріями і грибками.

Діоксид сірки може бути небезпечний для астматиків, викликаючи загострення захворювання.

5. Бутилгідроксианізол

Добавка Е320 використовується в якості антиоксиданту і консерванту. Дослідження показують, що речовина може бути канцерогенною . Такі висновки зроблені в результаті дослідів на щурах та сирійських золотих хом’яках. Втім, при низькому рівні споживання бутилгідроксианізолу онкогенного ефекту не виявлено.

6. Бензойна кислота і бензоат натрію

Бензойна кислота Е210 і бензоат натрію Е211 є консервантами. Стурбованість вчених викликає можливість утворення бензолу при контакті цих добавок з аскорбіновою кислотою. Бензол ж вважається токсичною і канцерогенною.

Безпечна денна доза бензойної кислоти та її похідних становить 5 мг на 1 кг маси тіла.

7. Гідросульфіт натрію

Е222 використовується у виноробстві для запобігання окиснення напою і збереження його смаку, а також при консервуванні фруктів. У великих концентраціях гідросульфіт натрію може спровокувати алергічні реакції і напад астми.

8. Діамантовий чорний BN

Чорний барвник Е151 заборонений в США, Бельгії, Данії, Франції, Німеччини, Швеції, Австрії, Швейцарії, Японії, Фінляндії, але дозволений в Україні. Добавка може викликати харчову аллергію і напади астми.

Джерело: Lifehacker