Існує межа, після якої прагнення розставити все по поличках перетворюється в невроз.

Бути контрол-фріком іноді корисно. Краще п’ять разів упевнитися, що Ви точно поклали в сумку авіаквитки і закордонного паспорта, ніж пізніше в аеропорту виявити відсутність необхідних документів.

Але у когось бажання контролювати і перевіряти ще раз стає нав’язливим. Причому настільки, що серйозно псує життя. Людина буквально зациклюється на деяких речах. Наприклад, не може вийти з дому, поки 20 разів не упевниться, що праска вимкнений. Або 10 разів не вимиє руки. Або, покладемо, не доведе до блиску передпокій.

Таку поведінку називають неврозом нав’язливих станів, або обсесивно-компульсивним розладом (ОКР). При цьому розладі людини регулярно відвідують нав’язливі тривожні думки (обсесії), від яких він намагається позбутися за допомогою настільки ж нав’язливих дій-ритуалів (компульсій).

За даними американського Національного інституту психічного здоров’я, ОКР страждають 1-2 людини з кожних 100. Тільки в США проблема зачіпає понад два мільйони громадян.

Розпізнати ту грань, де здорова передбачливість або любов до чистоти починають перетворюватися в психічний розлад, досить складно. Але все-таки можна-якщо не упустити деякі характерні симптоми.

Як розпізнати обсесивно-компульсивний розлад

Всі люди, звичайно, різні. Але нав’язливі ідеї найчастіше розвиваються за кількома однотипними сценаріями. Ось вони.

1. Страх перед мікробами або брудом

Неконтрольована пристрасть до гігієни – один з найбільш поширених симптомів ОКР.

Люди з цим розладом відчайдушно бояться, що на їх руках або тілі оселяться хвороботворні мікроби. Тому вони миють руки по п’ять разів поспіль. І повторюють процедуру кожен раз, коли доводиться торкнутися дверної ручки або трубки офісного телефону. Ну а необхідність потиснути руку колезі, обійнятися з одним при зустрічі або, покладемо, взятися за поручень в громадському транспорті і зовсім стає їх особистим кошмаром.

Читайте також:  Як скинути вагу за допомогою яєць

2. Нездорова пристрасть до прибирання

Є люди, вдома у яких буквально блищать. Це аккуратисты. А ось якщо у вас все чисто і гості ходять по квартирі, як по музею, але ви все одно незадоволені і відчуваєте непереборне бажання знову і знову натирати дзеркала і надроювати підлогу в передпокої, мова може йти про нього — обсесивно-компульсивном розладі.

3. Потреба, щоб все було розставлено по поличках (буквально)

Чашка, що залишилася на столі, а не зайняла відведене їй місце на кухонній полиці, може викликати у людини з ОКР натуральну істерику. Його дратують будь-які речі, які, на його погляд, виявляються не там, де повинні. Тапки неодмінно зобов’язані стояти на підставці для взуття, програмка — лежати під телевізором, і навіть кішка — сидіти в своєму кошику. Людина може нервувати навіть в тому випадку, якщо річ розташована не під тим кутом.

Хтось може назвати таку поведінку доведеною до перфекціонізму пристрастю до порядку. Але ні – це теж ознака обсесивно-компульсивного розладу.

4. Надмірна невпевненість в собі

Багато людей переживають про те, як вони виглядають, чи правильно надходять і що подумають про них оточуючі. Це не проблема (точніше, не найстрашніша з них).

Проблемою такі переживання стають, коли людина не може утримати їх всередині.

Він без кінця цікавиться: чи точно йдуть йому ці джинси? Чи не розмазалася туш? А чи не виглядає він занадто товстим в цьому платті? Чи Правильно він виконує поставлене завдання? А зараз? А тепер? І ось тут він теж не помилився?

Невротик фізично потребує постійного заохочення або запевнення від інших, що з ним все в порядку. Це і видає обсесивно-компульсивний розлад.

Читайте також:  5 сирів, які можна їсти при високому холестерині

5. Необхідність постійно все перевіряти ще раз

Стандартні приклади-нібито невимкнений праска або непогашене світло, заради яких людина може повертатися додому по два-три рази. Сюди ж-потреба десяток разів посмикати дверну ручку, навіть якщо ви тільки що замкнули двері на замок і засув. Або, наприклад, регулярно перевіряти ще раз, чи точно електронний лист пішло адресату.

6. Нав’язливий рахунок

Намагаючись зосередитися на чомусь, багато хто вважає про себе. Наприклад, шепочуть:»Раз, два, три — поїхали”. Це нормально.

Але якщо людина підраховує найнесподіваніші речі — покладемо, число дерев, повз які проїжджає трамвай, або кількість зелених горошинок в принесеному салаті, це вже привід насторожитися. Ще гірше, якщо результати підрахунків турбують (“у салаті 13 горошин, офіціант явно хоче навести на мене порчу!”) і змушують виконувати якісь дії (наприклад, дістати з салату і викинути одну горошину). Така поведінка – вже трошки за межею нормальності, так.

7. Вибудовування життя за чіткими ритуалами

Може, ви розкладаєте шкарпетки в ящику строго в порядку кольорів веселки. Або за обідом їсте продукти за алфавітом: випиваєте з супу спочатку бульйон (буква «Б»), потім вживаєте локшину (Л), м’ясо (М) і тільки після цього — варене яйце (я — остання буква алфавіту). Або ходіть на роботу єдиним, строго певним маршрутом. Крок вліво, крок вправо-і у вас вже паніка навпіл з упевненістю, що день пройде «не так».

Якщо у Вашому житті є будь-який, навіть найбезпечніший ритуал, відступ від якого викликає тривогу, це може бути ознакою ОКР.

8. Накопичення речей

Здорова поведінка – позбавлятися від одягу, меблів або техніки, які прийшли в очевидну непридатність.

Читайте також:  Скільки алкогольних напоїв на тиждень значно підвищують ризик розвитку раку

Нездорове-думати: “та нехай полежить (постоїть), а раптом одного разу ще стане в нагоді”. Причому робити так раз 100, а то і 200, поки будинок не перетвориться на склад старих речей. Незручно, зате спокійно. І цілком вписується в симптоматику ОКР.

9. Зацикленість на відносинах

Розставання з коханою людиною, сварка з одним, конфлікт з начальством. Це неприємні, але цілком звичайні ситуації. Переживати, намагатися зрозуміти, що саме призвело до розриву або скандалу, робити висновки доводиться кожному. Але якщо переживання і самоїдство тривають роками, варто звернутися за допомогою.

Що робити, якщо ви підозрюєте обсесивно-компульсивний розлад

Найкращий варіант-звернутися до психотерапевта. Спеціаліст допоможе розібратися, чи дійсно мова йде про ОКР. Можливо, він запропонує вам здати аналіз крові: іноді надмірна тривожність буває симптомом порушень в роботі щитовидної залози, і тут буде потрібно консультація ендокринолога.

Обсесивно-компульсивний розлад, якщо він підтвердиться, коригують за допомогою психотерапії. Також лікар може призначити антидепресанти. Все це допоможе знизити рівень тривожності і позбутися від нав’язливих думок і дій.

А ось сподіватися на “саме пройде” не можна. Справа в тому, що психічні розлади мають звичай наростати, посилюватися з віком. І це може привести до вельми неприємних наслідків. Експерти американської дослідницької організації Mayo Clinic називають в їх числі:

  • контактний дерматит через занадто частого миття рук;
  • нездатність через тривожність ходити на роботу або в інші громадські місця;
  • складнощі в особистих відносинах, неможливість створити або зберегти сім’ю;
  • загальне зниження якості життя;
  • тягу до суїциду.

Загалом, обсесивно-компульсивний розлад не та річ, яку можна вважати лише особливістю характеру. Його важливо перемогти. Поки це психічне порушення не зіпсувало життя.

Наукові джерела:
Obsessive‑compulsive Disorder, source
Obsessive‑compulsive Disorder, source