Метаболізм – процес, який визначає швидкість спалювання калорій, змінюється протягом життя. Заведено вважати, що його зміни відповідають основним фізіологічним змінам організму, таким як статеве дозрівання, менопауза та ін. Однак завершене недавно дослідження показало, що максимальні та мінімальні значення рівня метаболізму, виміряні вченими від народження до смерті, підкоряються іншим законам.

Подробиці роботи

Дослідники з різних країн об’єднали зусилля для вивчення питання зміни метаболізму протягом життя. Вони проаналізували дані понад 6600 осіб, що живуть у 29 країнах світу. Це люди різного віку – від перших днів життя до 90+ років.

Більшість попередніх великомасштабних досліджень були сконцентровані на визначенні кількості енергії, що використовується організмом при виконанні головних функцій – перекачування крові, дихання, травлення їжі, тобто забезпечення життєдіяльності.

На це йде в середньому 50-70% всіх щодня спалюваних калорій. І ці дані не враховують забезпечення енергією інших повсякденних занять, таких як прибирання, інтелектуальні та активні ігри, похід за продуктами в магазин і т. д.

Це перше дослідження, яке показує, як змінюється рівень метаболізму протягом життя. Отримані дані однаково відповідають людям як з низьким, так і з високим рівнем активності.

Метод дослідження

Для визначення загальної добової витрати енергії був використаний особливий метод, визнаний золотим стандартом, заснований на дослідженні сечі. Для цього потрібно пити воду, в молекулах якої водень і кисень замінені на природні “важкі” форми. При аналізі визначається швидкість їх вимивання.

Цей метод використовується вже кілька десятиліть, проте раніше дослідження охоплювали лише невелике число людей. Завдяки можливості об’єднатися вчені змогли створити велику базу учасників і отримати дані, недоступні раніше.

Результати

Максимум

Багато результатів цієї роботи виявилися несподіваними для дослідників. Їм вдалося визначити, що найвищий рівень метаболізму – у немовлят, а не у людей підліткового і молодого віку, як вважалося раніше. Різке зростання потреби в енергії відзначається протягом першого року життя.

Однорічна дитина, в порівнянні з дорослими, спалює калорії на 50% швидше щодо розміру свого тіла. Це пов’язано з багатьма факторами. На рівень метаболізму впливає швидкий набір ваги. Але, за словами дослідників, поки все ще неясно, які саме процеси відбуваються всередині клітин дитини.

Зниження

Потім рівень метаболізму починає поступово знижуватися до 20 років, поки він не вирівняється до нової норми. За кожен рік зменшення становить приблизно 3%. Ніяких особливих різких сплесків у підлітковий період, як очікувалося побачити, не відзначається, навіть під час статевого дозрівання.

Стабільність

Період стабільності, який настає приблизно у 20 років, зберігається досить довго. Тобто щодо рівня метаболізму у людей у ​​віці 20-60 років ніяких вагомих змін не відзначається. На метаболізм особливо не впливає навіть вагітність – в цей період потреба в калоріях відповідає необхідності з урахуванням надбавки в обсязі в міру росту дитини.

Зниження
Поступове уповільнення метаболізму починається тільки після 60 років, воно відбувається зі швидкістю 0,7% на рік. Вчені порахували, що в 90 років людині в порівнянні з людьми середнього віку потрібно на 26% менше калорій в день. Це частково пов’язують з втратою м’язової маси, іншою причиною називають зміни, що відбуваються в клітинах.