Природний імунний захист після інфекції SARS-CoV-2 краще захищає від Delta-варіанту COVID-19, ніж дві дози вакцини Pfizer-BioNTech, що демонструє можливості імунної системи людини. Про це йдеться в великому ізраїльському дослідженні, опублікованому нещодавно.

Однак вчені побоюються, що деякі вважатимуть результати роботи аргументом на користь зараження, і закликають не робити цього і вакцинуватися. Експерти з інфекційних захворювань підкреслюють, що Pfizer-BioNTech і інші вакцини від COVID-19, проте, як і раніше, надають високий захист від важких захворювань і смерті.

Лікарка і дослідниця імунології в лікарні Дандерід і Каролінському інституті, яка вивчає імунні реакції на SARS-CoV-2, Шарлотта Толін, каже, що навмисне зараження невакцинованих людей піддасть їх значному ризику серйозного захворювання і смерті або збереженню значних симптомів – Long COVID.

Подробиці роботи та обмеження

В ході дослідження, проведеного в Ізраїлі – однієї з країн світу з найбільшою вакцинацією від COVID-19, були вивчені медичні записи десятків тисяч людей, з урахуванням графіка їх інфекцій, симптомів і госпіталізацій в період з 1 червня по 14 серпня, коли переважав варіант Delta. За словами дослідників, це найбільше на сьогодні наглядове дослідження в реальному світі, присвячене порівнянню природного та індукованого вакцинами імунітету до SARS-CoV-2.

Читайте також:  Дієтолог радить включити до раціону один продукт в серпні

Дослідники також виявили, що люди, які раніше хворіли SARS-CoV-2, а потім отримали одну дозу мРНК-вакцини Pfizer-BioNTech, були більш захищені від повторного зараження, ніж ті, хто колись був заражений вірусом і все ще не був вакцинований.

Новий аналіз заснований на базі даних Maccabi Healthcare Services, в якій зареєстровано близько 2,5 мільйона ізраїльтян. Дослідження показало у двох аналізах, що у вакцинованих взимку людей через пів року ймовірність заразитися в рази вище, ніж у нещеплених людей, які раніше були інфіковані коронавірусом. В одному аналізі, в якому порівнювали понад 32 000 осіб в системі охорони здоров’я, ризик розвитку симптоматичного COVID-19 був у 27 разів вище серед вакцинованих, а ризик госпіталізації – у вісім разів вище.

Читайте також:  До чого може призвести поїдання зіпсованого хліба з цвіллю?

За словами Толін, попри величезні відмінності, які показує дослідження, воно обмежене числом інфекцій та інших подій, проаналізованих для порівняння. Наприклад, більш високий рівень госпіталізацій в аналізі за участю 32 000 осіб був заснований тільки на восьми госпіталізаціях у вакцинованої групи та однієї в раніше інфікованій групі. І 13-кратне збільшення ризику зараження в тому ж аналізі було засновано всього на 238 інфекціях серед вакцинованого населення, що становить менш як 1,5% від більш ніж 16 000 осіб, у порівнянні з 19 повторними інфекціями серед аналогічного числа людей, які колись були інфіковані SARS-CoV-2.

Жоден з учасників дослідження, хто заразився COVID-19, не помер. Це не дозволило провести порівняння показників смертності, але є явною ознакою того, що вакцини як і раніше забезпечують надійний захист від серйозних захворювань, навіть якщо вони не такі хороші, як природний імунітет. До того ж природний імунітет далекий від досконалості. Хоча повторні інфекції SARS-CoV-2 рідкісні та часто протікають безсимптомно або в легкій формі, вони можуть бути важкими.

Читайте також:  Їжа та напої, яких слід уникати, якщо ви страждаєте на мігрень

В іншому аналізі дослідники порівняли понад 14 000 природно інфікованих людей, що не були вакциновані або отримали одну дозу вакцини Pfizer-BioNTech (в Ізраїлі раніше інфікованим людям рекомендована одна доза). Виявлено, що у нещепленої групи ймовірність повторного зараження у два рази вище, ніж у людей з групи одноразової вакцинації.

За словами Еріка Тополя, вченого-лікаря Scripps Research, важливість природного імунітету до інфекцій недооцінена. І при посиленні її однією дозою вакцини захист можна довести до рівня, який зараз неможливо зіставити з жодною вакциною у світі.

Також Тополь говорить про те, що інтерпретація цього дослідження неоднозначна. А імунолог Ендрю Л. Кроксфорд у Twitter описав ряд обмежень: дані актуальні тільки в відношенні Delta-варіанту і вакцини Pfizer-BioNTech, можливо, не всі безсимптомні випадки враховані, а також немає коригування за поведінкою людей (дистанціювання, маскування і т.д.).