Дослідження показало, що вимірювання артеріального тиску в обох руках та використання верхнього показника як базового, акуратніше допоможе визначити стан здоров’я. А це вкрай важливо для діагностики та початку лікування гіпертонії.

Існуючі сьогодні рекомендації радять людям вимірювати артеріальний тиск кілька разів з інтервалом в одну хвилину з лівої руки, при цьому середній показник повинен вважатися максимально об’єктивним. Однак жодних серйозних наукових досліджень, які б підтверджували розумність цих порад, проведено не було. І ось вчені з британського Університету Ексетера провели таке дослідження, яке показало, що зчитувати тиск людині набагато розумніше не з однієї руки, а з двох. При цьому найвищий результат трьох, зроблених з деякими інтервалами, і слід вважати максимально об’єктивним, тобто орієнтуватися на нього.

В Україні майже половина дорослих жителів мають гіпертонію чи підвищений артеріальний тиск. Воно вважається таким, якщо показник систолічного тиску або верхня цифра перевищує 130 мм ртутного стовпа, а показники діастолічного перевищує 80. Підвищений тиск – це фактор ризику хвороб серця, особливо інсультів. У 2019 році з’явилися нові скориговані та детальніші рекомендації щодо вимірювання артеріального тиску, в яких йшлося про те, що при огляді пацієнта в клініці краще зчитувати тиск з обох рук. А руку, де показники вищі, згодом і зробити основною для подібних вимірів.

Нове дослідження проаналізувало медичні записи більш ніж 53 000 дорослих пацієнтів із середнім віком у 60 років. Виявилося, що 12% людей, які вже мають гіпертонію, не знали про наявність у себе цієї патології, оскільки зчитували тиск тільки з лівої руки і орієнтувалися на цей середній показник з декількох прочитань.