Не всякий біль у шлунку — гастрит.

Гастрит — це дуже широке поняття, яке в перекладі з медичного означає просто «запалення слизової оболонки шлунка». Це саме запалення може бути викликане різними причинами, які потребують різного лікування.

Звідки береться гастрит

Причин, через які слизова шлунка може запалитися, досить багато:

 1. Гостра кишкова інфекція. Коли ми підхоплюємо якусь інфекцію, той же ротавірус, природно, страждає шлунково-кишковий тракт, у тому числі шлунок. І слизова на його стінках, швидше за все, запалиться.
 2. Отруєння. Та ж історія, що і з гострою інфекцією. Якщо в організм потрапили шкідливі речовини, від яких намагається позбутися ШКТ, то запалиться все: і шлунок і кишечник.
 3. Прийом деяких медикаментів. Досить часто на стан стінки шлунка впливають нестероїдні протизапальні препарати, які ми часто використовуємо як знеболюючі.
 4. Потрапляння жовчі в шлунок.
 5. Вік. Разом з віком підвищується ризик багатьох захворювань, в тому числі і гастриту.
 6. Аутоімунні захворювання, при яких імунітет атакує власні клітини організму.
 7. Бактерія Helicobacter pylori. Вона найчастіше викликає хронічний гастрит. За деякими даними, нею уражено більше 50% населення планети. Багато є носіями бактерії і навіть не підозрюють про це. Як зупинити її поширення, теж незрозуміло. Так що ми можемо тільки вчасно дізнатися про неї і пролікуватися.

Додаткові фактори ризику — це куріння, вживання алкоголю, стрес.

Якими бувають симптоми гастриту

Зазвичай у гастриту немає специфічних симптомів, які допомагають точно визначити, що це саме він, а не якесь інше захворювання ШКТ. Взагалі, гастрит може протікати без симптомів.

Читайте також:  Лікар дав прості поради, як убезпечити себе від коронавірусу

Головна ознака гастриту — дискомфорт у верхній частині живота. Інші симптоми гастриту:

 1. Нудота.
 2. Блювота.
 3. Втрата апетиту.
 4. Відрижка.
 5. Здуття живота.
 6. Неприємне відчуття розпирання після їжі.

Якщо слизова шлунка сильно пошкоджена, до симптомів може додатися сильний біль, як при виразці шлунка.

Основна проблема всіх цих симптомів — вони абсолютно нічого не говорять про те, що з вами відбувається. Це загальні проблеми майже для будь-яких захворювань шлунково-кишкового тракту: від функціональної диспепсії (нетравлення) до синдрому роздратованого кишечника.

Тому говорити: «Так у мене гастрит», якщо вам погано кожен раз, коли ви з’їли бургер, — неправильно. Краще виправити спосіб життя, а тільки після цього перевіряти, чи варто лікуватися і від чого саме.

Коли треба йти до лікаря
 1. Коли симптоми не проходять більше тижня.
 2. Коли симптоми з’явилися після того, як ви стали пити призначені ліки (їх треба поміняти або скорегувати лікування).
 3. Коли ви помітили кров у блювоті або стільці. Це ознаки внутрішньої кровотечі.
Як зрозуміти, що це саме гастрит

Щоб підтвердити діагноз, потрібно зробити кілька аналізів чи обстежень, які покажуть, що ж відбувається з шлунком.

 1. Аналіз калу на H. pylori або на приховану кров.
 2. Дихальний тест на наявність H. pylori. Для цього треба буде випити склянку спеціальної чистої рідини без смаку, а потім зробити видих в спеціальний мішок для збору.
 3. Ендоскопія. Це процедура, під час якої доводиться ковтати камеру. Зазвичай при цьому не тільки розглядають шлунок зсередини, але і беруть біопсію — відщипують шматочок тканини, щоб перевірити його під мікроскопом. Просто так оглядати шлунок, без отримання зразків, неефективно, неприємно і не потрібно.
 4. Рентген-дослідження верхній частині ШКТ. Перед цим пацієнт приймає контрастну речовину (барій), щоб потім по знімках можна було визначити вогнища хвороби і можливі виразки.
Читайте також:  Дієтологиня назвала корисні властивості вживання лаванди
Яким буває гастрит

Взагалі, єдиної класифікації гастритів, яка влаштувала б і пацієнтів, і лікарів, поки немає, але умовно можна виділити такі види:

Гострий гастрит

Такий гастрит розвивається раптово і з різних причин. Як правило, виникає при інфекції або отруєння. Може охоплювати весь шлунок або тільки його частина. При ньому не обов’язково проводити додаткові обстеження і робити ендоскопію.

Хронічний гастрит

Хронічний гастрит означає, що є якась причина, по якій запалення довго не проходить. Основні його причини — це бактерія Helicobacter pylori, частий прийом нестероїдних протизапальних препаратів, рефлюкс жовчі, аутоімунні процеси. Хронічний гастрит може затягнутися і привести до виразки.

Атрофічний гастрит

Атрофічний гастрит — це захворювання, при якому, грубо кажучи, клітини шлунка замінюються клітинами кишечника. Саме до атрофії призводить хронічний гастрит, викликаний бактеріями або аутоімунними процесами.

Атрофічний гастрит збільшує ризик розвитку раку.

Як лікувати гастрит

При лікуванні гастриту основне завдання — дати стінці шлунка заспокоїтися і зажити, тобто не дратувати її. Для цього використовують ліки, які так чи інакше знижують кількість кислоти, яка виробляється в шлунку, або захищають від неї:

 1. Антациди — група засобів, що «обволікають» стінки шлунка і зменшують вплив кислоти.
 2. Блокатори H2-гістамінових рецепторів. Вони зменшують виробництво кислоти в шлунку.
 3. Інгібітори протонної помпи. Вони теж покликані знизити виробництво кислоти в шлунку.
Читайте також:  Перхоть назвали провісником небезпечного захворювання

Але якщо основна причина гастриту — це бактерія, то лікуватися треба антибіотиками, які знищують H. pylori. Їх призначає лікар, часто разом із зазначеними вище препаратами. До речі кажучи, не завжди потрібно застосовувати антибіотики, якщо знайшлася бактерія. Це питання повинен вирішувати тільки лікар, оскільки лікування може спровокувати побічні ефекти і в ряді випадків бути неефективним.

Ще один важливий чинник в лікуванні гастриту — зменшення стресу. Тому вчіться розслаблятися, адже ми знаємо, що зайві хвилювання впливають на травлення.

Яка дієта потрібна при гастриті

Особливих продуктів, які допоможуть при гастриті, не існує. Досить їсти їжу, яка буде менше дратувати шлунок. Це означає, що спеції, смажене, гостре, копчене, солоне та газоване під забороною.

Харчуйтеся часто, маленькими порціями, щоб шлунку було легше переварити їжу.

Як не захворіти гастритом

Слова бабусь про те, що бутерброди та інша сухомятка призводять до гастриту, — це старий міф. Все-таки гастрит викликають зовсім інші причини. А стрес через те, що вас змушують їсти суп, може бути важливіше для розвитку гастриту, ніж відсутність рідкої їжі в раціоні.

Щоб не захворіти на гастрит, потрібно насамперед постаратися захиститися від бактерії:

 1. Пити чисту воду.
 2. Мити руки перед їжею.
 3. Їсти перевірену, чисту їжу.
 4. Не палити.
 5. Пити менше алкоголю.
 6. Не нервувати.

А ось зв’язок між раціоном і частотою живлення, обов’язковим сніданком або супом на обід дослідники не виявили.

Джерело: ЛайфХакер

Додайте UkrHealth в обрані джерела Додати в обрані Google News