Дослідники з Університету Сент-Ендрюса в Шотландії провели систематизацію та аналіз даних, отриманих в ході 98 окремих досліджень різними групами вірусологів щодо вірулентності трьох споріднених вірусів. Основний упор робився на SARS-CoV-2, а два інших віруси були взяті для порівняння даних. Всього в дослідженнях були проаналізовані понад 8 тисяч конкретних випадків, з них – 5340 випадків захворювання SARS-CoV-2.

Аналіз проводився з метою виявити період максимальної вірулентності хворих і залежність тривалості цього періоду, від різних факторів. Простіше кажучи, зроблена спроба виявити період часу, коли хворий короною найбільш небезпечний, в плані зараження оточуючих.

Дослідження показало, що найбільш небезпечним періодом є відрізок часу, коли максимальна концентрація вірусу спостерігається у верхніх дихальних шляхах, і знижується, коли там концентрація починає падати, хоча в цей же час зростає в нижніх дихальних шляхах.

Так, в ході дослідження були виведені усереднені дані про те, що на період максимальної небезпеки зараження, безумовно впливають деякі фактори, пов’язані з тяжкістю перебігу хвороби, статтю і віком хворого. У більшості випадків виявилося, що при легкому перебігу хвороби цей період коротше. Також помічено, що коротше він може бути у жінок і у осіб до 60 років. Правда, ці відмінності не дуже яскраво виражені і можуть сильно відрізнятися через комбінації цих і деяких інших умов.

Дослідники виявили, що саме на рівень небезпеки зараження не впливають відомі схеми лікування. Які б препарати або комбінації препаратів не застосовувалися для лікування захворювання, вони ніяк не впливали на динаміку підвищення і зниження концентрації живих вірусів в тілі людини. А раз так, то вони могли впливати лише на перебіг хвороби, але не на здатність хворого заражати оточуючих.

Фахівці в області вірусології і взагалі медики, вимушені працювати з хворими короною, можуть самостійно вивчити висновки цього дослідження, а для всіх інших слід знати кілька важливих моментів, щоб правильно захистити себе від небезпеки зараження. Гарантовано і найбільш небезпечними є перші 5 днів після появи симптомів.

Це не означає, що до цього моменту або після нього хворий повністю втрачає можливість заражати, але в більшості випадків, концентрація вірусу в верхніх дихальних шляхах ще або вже недостатня для того, щоб здатність зараження була максимальною і майже гарантованою. У більшості випадків, на 9 день після появи симптомів, живі віруси в повітрі, що видихається вже відсутні.

Також це дослідження показало залежність пікової концентрації вірусу у верхніх дихальних шляхах від моменту зараження. Так виявилося, що з моменту потрапляння у верхні дихальні шляхи, вірус живе там в середньому 17 днів, в нижніх дихальних шляхах – 14,6 днів і виявляється в стільці 17,2 дня і сироватці крові 16,6 днів.

З цього випливає однозначний висновок. Всі особи, які дали хоч якісь симптоми корони, повинні бути негайно ізольовані, а скоріше-вони самі повинні ізолюватися, оскільки зобов’язані розуміти – зараз вони є розпилювачем вірусу і заражають всіх, з ким контактують, в першу чергу – рідних і близьких. Причому, з появою перших симптомів, вони мають максимальну здатність заражати. І якщо це вже сталося, ви підхопили корону, робіть так, щоб через вас вона не пішла далі.

Ну а тим, у кого поруч опинився хтось, хто дав симптоми, треба чітко розуміти, що якщо ви не зробите найрішучіших заходів, ви майже гарантовано поповните статистику інфікованих або того гірше, а тому-бережіть себе, за вас цього ніхто не зробить.

Джерело: Обозреватель