Зараження коронавірусом під час вагітності може привести до порушення в розвитку нервової системи плода. Це, в свою чергу, підвищує ризик розвитку психічних хвороб в майбутньому. Негативний ефект виявляється, навіть якщо інфекція не передається від матері до дитини. До таких висновків прийшли американські вчені з Вашингтонського університету Сіетла.

“Існує серйозна причина для занепокоєння, так як активація материнської імунної системи по-різному впливає на розвиток нервової системи плода і підвищує довгострокові ризики нейропсихічних порушень. Це було показано на моделях клітин мишей і людини”, – кажуть фахівці.

У небезпеці можуть перебувати і діти, яким коронавірус не передався в період вагітності. Провівши аналіз пуповинної крові не заразилися новонароджених, вчені з’ясували, що інфекція організму матері викликає помітні зміни і в імунітеті дитини. У нього змінюється концентрація різних клітин імунної системи. Крім того, формується так званий поліфункціональний цитокіновий відповідь, який готує організм до швидкого вироблення безлічі цитокінів. При цьому відповідь у плода діє навіть через тривалий час після одужання матері. Максимально підтверджена тривалість склала 221 день з моменту постановки діагнозу, йдеться в статті, опублікованій в журналі Nature Immunology.

Вчені відзначили, що в деяких випадках число цитокінів у плода досягає такої ж величини, як і в організмі зараженої коронавірусом матері. І це дуже небезпечно для розвитку нервової системи дитини.

Зараз не можна достовірно оцінити вплив імунних змін на програму розвитку плода. Наприклад, з’ясувати частоту розладів аутичного спектру під впливом інфекції у вагітних можна тільки через п’ять років спостережень за дітьми. Крім того, деякі порушення можуть проявитися в дорослому віці.

Вчені вважають, що уникнути небезпечних наслідків можна за допомогою щеплення. І зробити її краще до вагітності.