Лікар невролог-сомнолог, експерт із корекції безсоння Ірина Завалко розповіла, що таке лунатизм і чим цей стан небезпечний.

Лунатизм, інакше, парасомнія, є неповний перехід між глибоким повільним сном і неспанням. Має виражену спадковість, але здоров’ю нічим не загрожує. Лунатизм небезпечний у побутовому відношенні, якщо людина спіткнеться або вдариться.

Насправді лунатизм найчастіше зустрічається в дітей віком 5–7 років, з віком епізоди стають рідше й в більшості пацієнтів можуть зовсім припинитися. Лікар зазначила, що, незважаючи на наявність у медицини ліків від лунатизму, їх застосовують вкрай рідко, до того ж, ці препарати мають виражені побічні дії.

Причинами лунатизму часто є недосипання, стрес, підвищені навантаження, інфекційні захворювання, що протікають із високою температурою тіла. Також лунатизм можуть спровокувати побутові умови, наприклад коли занадто спекотно під час сну.

«Завдання лікаря в такій ситуації лише переконатися, що за лунатизмом не ховається неврологічне захворювання, наприклад епілепсія, і розповісти про необхідність безпечного облаштування спальні (відсутність гострих кутів, гострих предметів, при необхідності спеціальні замки на вікна та двері), а також про фактори, що провокують щоб людина їх уникала», — пояснила Завалко.