Нудота не завжди говорить про харчове отруєння або шлунково-кишкове захворювання. Через які проблеми зі здоров’ям може виникати відчуття нудоти, пише UkrHealth.

Після їжі. Якщо нудота виникає після вживання жирної їжі, це може вказувати на патологію жовчовивідних шляхів, дуоденогастральний рефлюкс, виразкову хворобу шлунка або дванадцятипалої кишки, на панкреатит. В цьому випадку в першу чергу необхідно відмовитися від їжі, що провокує нудоту.

У тих випадках, коли нудота відчувається на фоні болю в епігастральній області (верхня центральна частина живота на рівні нижніх ребер), – можна запідозрити гастрит або гастродуоденіт (запалення шлунка і дванадцятипалої кишки).

Якщо нудота супроводжується болем області пупка, блювотою, розладом кишечника, це часто говорить про харчове отруєння.

Після сигарет. Нудота, що виникає після сигарет, може бути проявом ерозивного гастриту або гастродуоденіту, виразкової хвороби шлунка, а також гастроезофагеальної рефлюксної хвороби, при якій відбувається викид вмісту шлунку в стравохід.

Вранці. При виключенні вагітності ранкова нудота часто виявляється ознакою патології жовчовидільної системи. Наприклад, таку нудоту провокує застій жовчі і викид жовчі в шлунок. Вночі відбувається виділення жовчі, яка може проникати в шлунок і протягом декількох годин дратувати його. В результаті вранці людина може відчувати нудоту, яка до того ж нерідко поєднується з гіркотою в роті, жовтим нальотом на язиці, а іноді – захриплістю голосу.

При головному болю. Головний біль з нудотою – це характерний симптом наслідків черепно-мозкової травми. Крім того, нудота в поєднанні з головним болем можуть бути пов’язані як з підвищеною густотою крові і тромбозами, так і з розрідженням крові (тромбоцитопенія).

Також головний біль і нудота можуть виникати при мігрені, і при порушеннях головного мозку, таких як:

  • цереброваскулярна хвороба, при якій відбувається патологічне звуження судин головного мозку, що приводить до кисневого голодування і різко підвищує ризик інсульту;
  • менінгіт.

На які ще порушення може вказувати нудота:

  • захворювання нервової системи, вестибулярного апарату (органу, що відповідає за рівновагу);
  • ендокринні захворювання – передіабет, цукровий діабет, патології надниркових залоз, гіпотиреоз;
  • порушення в серцево-судинній системі – коливання артеріального тиску, гіпертонію.