Британські вчені виявили зв’язок між прийомом кількох ліків та діагностикою старечого недоумства. На жаль, багато людей похилого віку змушені приймати численні ліки від різних недуг для збереження здоров’я і збільшення тривалості життя.

Дослідження допомогло поглибити розуміння зв’язків між поліпрагмазією, при якій пацієнту призначають більше одного ліки за раз у будь-який момент часу, та діагностикою старечого недоумства. Вперше вчені настільки докладно досліджували цей взаємозв’язок, пише sciencedaily.

В аналіз потрапили понад 33 000 пацієнтів з деменцією в Англії та Уельсі в період з 1990 по 2015 роки, а комп’ютер використовував електронні записи з історій хвороби для виявлення небезпечних закономірностей у застосуванні кількох ліків за раз ще до встановлення діагнозу старече недоумство.

За 20 років до цього діагнозу частка пацієнтів, які приймали три і більше ліків, зросла з 5,5 до 82,06% серед тих, хто потім стикався з деменцією.

У міру розвитку симптомів старечого недоумства моделі поліпрагмазії змішалися від чітко визначених до більш тісно пов’язаних із конкретними захворюваннями.

Майже дві третини (понад 66%) тих, хто був найближчим до діагнозу, приймали кілька ліків, починаючи від комбінації респіраторних таблеток та засобів для профілактики інфекцій сечовивідних шляхів до пігулок від ревматизму та захисту від серцево-судинних захворювань.

Ще 22% пацієнтів приймали ліки від інфекцій, ревматизму, кардіометаболічних захворювань та депресії. Це зовсім не привід для того, щоб не приймати кілька ліків за раз, але, можливо, до їх вибору та призначення варто поставитися з більшою серйозністю.