Коричневе або біле? Холестеринова бомба або постачальник поживних речовин? Майже кожен має свою думку з приводу яєць. Прийнято вважати, що коричневі кури відкладають коричневі яйця. Але що насправді правда?

Чому кури відкладають білі або коричневі яйця?

Це генетика. Яйця можуть бути білими, коричневими, зеленими або червоними – в залежності від того, які кольорові пігменти зберігаються в шкаралупі. Вони надходять зі спеціальних залоз курки, які відповідають за формування шкаралупи. Червоні пігменти надходять з крові, жовті – з жовчі. Якщо вони змішуються, результат буде коричневим.

Коричневі кури відкладають коричневі яйця?

Ні, зв’язку між оперенням і кольором яєць немає. Щоб визначити колір шкаралупи за зовнішнім виглядом курчат, необхідно придивитися. На шкірних клаптах під вухом, на вушних пластинах. Якщо у породистих курей вони білі, то зазвичай це також їх яйця. Якщо у них червоні вушні диски, раковина зазвичай коричнева.

Коричневі яйця корисніші – або більш органічні, ніж білі?

За складом поживних речовин варіанти не відрізняються. Той факт, що в основному використовуються коричневі органічні яйця, в першу чергу обумовлений звичками споживачів: вони все ще зазвичай пов’язують білу шкаралупу з вирощуванням в клітці. Птахівництво служить цьому припущенню, оскільки на ринок надходять в основному коричневі яйця, тоді як білі яйця частіше зустрічаються в пекарнях, на великих кухнях і на харчових підприємствах. Наприклад, у багатьох скандинавських країнах, наприклад, покупці віддають перевагу білим яйцям.

Темно-жовті жовтки особливо поживні?

Колір жовтка варіюється від світло-жовтого до темно-оранжевого, в залежності від того, як годують курку. Однак це нічого не змінює з точки зору смаку, свіжості, харчової цінності або якості. Для отримання темного яєчного жовтка, який особливо цінується споживачами, виробники іноді додають натуральні барвники – так звані каротиноїди – в зелений корм.