Кава, кола або енергетичний напій: кофеїн – найбільш широко споживана психоактивна речовина в світі. Дослідники з Базельського університету показали в своєму дослідженні, що регулярне споживання кофеїну може змінити сіру речовину мозку. Однак ефект виявився тимчасовим.

Кофеїн допомагає більшості з нас відчувати себе бадьоріше. Однак він може порушити наш сон, якщо вжити його ввечері. Як показали попередні дослідження, нестача сну, в свою чергу, може вплинути на сіру речовину мозку. Так чи може регулярне споживання кофеїну вплинути на структуру мозку через поганий сон? Група дослідників під керівництвом доктора Кароліна Райхерта та професора Крістіана Кайохена з Базельського університету та UPK (психіатрична лікарня Базельського університету) досліджувала це питання під час дослідження.

Результат був дивним: кофеїн, споживаний в рамках дослідження, не призводив до поганого сну. Проте дослідники спостерігали зміни в сірій речовині, як вони повідомляють в журналі Cerebral Cortex. Сіра речовина відноситься до частин центральної нервової системи, що складається в основному з тіл нервових клітин, тоді як біла речовина в основному складається з нервових шляхів, довгих відростків нервових клітин.

У дослідженні брала участь група з 20 здорових молодих людей, кожен з яких регулярно п’є каву щодня. Їм дали таблетки для прийому протягом двох 10-денних періодів і попросили не вживати в цей час будь-якої іншої кофеїн. Протягом одного періоду дослідження вони отримували таблетки з кофеїном; в іншому – таблетки без активного інгредієнта (плацебо).

На сон не впливає, але не на сіру речовину

Порівняння даних показало, що глибина сну учасників була однаковою, незалежно від того, чи приймали вони кофеїн або капсули плацебо. Але вони побачили значну різницю в сірій речовині в залежності від того, чи отримував випробуваний кофеїн або плацебо.
“Утримання від кофеїну” збільшило обсяг сірої речовини був більше, ніж після того ж періоду прийому капсул з кофеїном.

Різниця була особливо помітна в правій медіальній скроневій частці, включаючи гіпокамп, область мозку, яка важлива для консолідації пам’яті.

“Наші результати не обов’язково негативно впливають на мозок”, – підкреслює Райхерт. «Але щоденне споживання кофеїну, очевидно, впливає на наше когнітивне обладнання, що саме по собі має стати приводом для подальших досліджень».

Джерело: News-medical