Вранці готові продати будильнику душу, лише б поспати ще 5 хвилин? «Пара хвилин нічого не змінить», — скажете ви, але це не зовсім так. Регулярне (і неодноразове) переведення будильника навіть на кілька хвилин може відбитися на здоров’ї і далеко не кращим чином, вважає автор книги «Чому у вас порушений сон і як його полагодити», лікар Кріс Вінтер.

«Хто не любить це відчуття полегшення, що є ще пара хвилин для сну, — каже Вінтер. — І це цілком зрозуміло. Але ціна цих кількох хвилин може виявитися куди дорожче короткого відпочинку».

І хоча мозок може бути в захваті від короткого перепочинку, «розплачуватися» за це задоволення доводиться нашому організму.

Ваші гормони приходять в замішання

Коли ви починаєте прокидатися, ваш гормон сну мелатонін природним чином падає, а ваш гормон неспання, кортизол, починає підвищуватися. Це викликає ланцюгову реакцію: серотонін, допамін і адреналін теж підвищуються — і це важливо, оскільки саме ці гормони мотивують нас підніматися з ліжка і починати рухатися.

Читайте також:  Лікар розповідає, коли затяжна хвороба є ознакою раку

«Якщо переводити будильник 10-11 разів вранці, то мозок не зрозуміє, коли йому потрібно перелаштуватися на режим неспання», — пояснює Вінтер. В результаті, організм не запускає потрібний механізм вивільнення гормонів, і ви не будете відчувати себе відпочилими з ранку.

Ви можете зіткнутися з «сонним сп’янінням»

«Сонне сп’яніння» — феномен, при якому когнітивні процеси не включаються в роботу повністю. Надмірний пересип може стати однією з складових низької якості сну, що підвищить ризик дезорієнтації в стані неспання.

У цьому стані складніше приймати рішення, легко заплутатися і зробити неправильний вибір або висновок — в точності, як при алкогольному сп’янінні.

Ви можете позбутися ранкового стільця

Сон і травлення знаходяться в тісному контакті, обидва залежать від добових біоритмів, вважає Вінтер. Коли ви прокидаєтеся, запускається перистальтика (хвилеподібні рухи кишечника, які проштовхують вміст по кишковому тракту), що призводить до ранкового випорожненню кишечника.

Читайте також:  Названо очевидні продукти, які підвищують артеріальний тиск

Як і у випадку з іншими процесами, порушення роботи кишечника може призвести до збою системи, а саме — до запорів і здуття.

Ви перестанете регулювати почуття голоду

В ідеалі, вважає Вінтер, ми повинні прокидатися з відчуттям голоду. Як і інші гормони, які «пробуджуються» вранці, грелін — регулює апетит — повинен вийти «онлайн» для виконання своїх функцій.

Організм знижує вироблення греліну під час сну, але коли сон переривається і починається знову, запуск вироблення греліну порушується. Це може змінити те, як ви відчуваєте голод протягом дня. Наприклад, ви можете відчути ранковий голод пізніше, але набагато інтенсивніше, пояснює Вінтер.

Читайте також:  Як досягти оргазму жінкам
Ви будете страждати цілий день від сонливості

Фахівець зі сну доктор Джеральд Сімонс вважає, що деяким людям короткий трьох – п’ятихвилинний досип може допомогти прийти в себе після глибокого сну. Більш тривалий сон після первинного пробудження (коли ви по-декілька раз відкладаєте будильник або одразу переводите його на 20-30 хвилин) зіб’є організм з толку: чи варто йому запускати каскад змін в рівні гормонів чи ні? — Ось тут-то і проявляється відчуття, що ви встали з ліжка, але так і не прокинулися.

Сонливість може бути тривожним дзвіночком порушення нормального сну, вважає Сімонс, починаючи від простого недосипу і закінчуючи апное уві сні.

Якщо вам буквально неможливо встати вранці, не відклавши будильник на «ще 5 хвилин» незліченну кількість разів, то варто поділитися своєю проблемою з лікарем, щоб виявити можливе порушення, яке заважає вам нормально висипатися.