Чим молодше почуватися, тим довше можна прожити.

Що таке психологічний вік

Психологічний вік — це кількість років, які можна приписати людині відповідно до її способу думок і поведінки.

Психологічний, чи ментальний, вік які завжди дорівнює паспортному. Наприклад, молодші підлітки нерідко поводяться і мислять як юнаки і дівчата, що вже сформувалися. А люди віком за 60, захоплені гаджетами, соцмережами, подорожами, у плані поведінки можуть бути схожими на 30-річних.

Навіщо визначати психологічний вік

Від того, скільки вам ментальних років залежить безліч цілком фізичних речей.

Так, є дослідження, які встановлюють цікавий зв’язок: чим молодшим почувається людина, тим міцніше його здоров’я, краще пам’ять і здібності до навчання. І навіть довше життя.

Щоправда, вчені ще сперечаються, що тут причина, а що слідство. Можливо, гарне самопочуття та швидкий розум випливають із юного психологічного віку. А може, все навпаки: людина суб’єктивно почувається молодшою ​​лише тому, що в неї довго зберігаються прекрасне здоров’я і міцна пам’ять.

Як би там не було, інформація про те, наскільки ви молоді в психологічному плані, може прояснити деякі моменти у вашому самопочутті. До того ж, психологічний вік коригується.

Наприклад, якщо ви виявляєте, що ментально занадто «старі», це вірна нагода додати у свою повсякденність більше фізичної активності. І змусити себе вести «юніший» спосіб життя: активніше спілкуватися, цікавитися новими гаджетами та науковими проривами, зробити все, щоб перестати асоціювати себе зі старістю. Все це допоможе вам відчути себе молодше. А далі спрацює встановлений дослідженнями зв’язок і, як вважають науковці, ваше фізичне та ментальне здоров’я підтягнеться під психологічний вік.

Втім, не завжди юний ментальний вік це добре. Молодості властиві емоційні пориви, нестримність. Якщо це про вас, то, можливо, психологічно вам варто стати зрілішим.

Як визначити психологічний вік

Мабуть, найпростіший спосіб з’ясувати це запропонував американський спортсмен та бейсбольна легенда Сетчел Пейдж. Досить відповісти на просте запитання.

Як ви думаєте, скільки б вам було років, якби ви не знали, скільки вам років?

Але найчастіше люди вагаються з визначенням свого психологічного віку. І це, загалом, очікувано: адже відповісти на запитання, скільки у конкретної людини ментальних років однозначно не можуть навіть психологи.

Існує безліч тестів щодо цього. Частина з них спирається на самопочуття і ту модель поведінки, на яку людина очікує від себе.

Інші, як, наприклад, цей Buzzfeed, враховують не так самовідчуття, як бекграунд людини: наскільки вона обізнана про різні події у світі, чим цікавиться, який рівень освіти має.

Треті засновані на яскравості світовідчуття. Наприклад, ось ролик, що дозволяє припустити ваш ментальний вік, виходячи з того, як ви сприймаєте відтінки:

Але по суті всі ці тести скоріше пустощі.

Сьогодні існує лише одне дослідження, що має більш-менш наукову основу. Це опитувальник, який розробила Deep Longevity. Це компанія — творець програми на основі штучного інтелекту, чия мета — відслідковувати процес старіння та допомагати людям продовжити здорове та продуктивне життя.

Методологію тесту докладно описано у профільному науковому журналі Aging. Експерти навчали нейромережу, завантаживши до неї понад 10 тисяч анкет людей від 25 до 75 років. Штучний інтелект проаналізував їх відповіді одні й самі питання, співвідніс їх із паспортним і суб’єктивним психологічним віком учасників. І з’ясував, які міркування найбільш характерні для представників різних ментально-вікових груп.

Тест складається із 18 нескладних питань. Дайте відповідь на них, і навчена система повідомить, скільки приблизно вам ментальних років. Щоправда поки опитувальник доступний лише англійською та іспанською. Якщо ви не володієте жодною мовою, скористайтеся, наприклад, Google-перекладачем.

Визначити психологічний вік →

Наукові джерела:

Douglas K. Symons. Psychological Age / Encyclopedia of Child Behavior and Development, source
Mental age / Britannica, source
Maria Mitina, Sergey Young, and Alex Zhavoronkov. Psychological aging, depression, and well‑being / Aging (Albany NY), source
Susan Krauss Whitbourne. What’s Your True Age? / Psychology Today, source
Alex Zhavoronkov, Kirill Kochetov, Peter Diamandis, Maria Mitina. PsychoAge and SubjAge: development of deep markers of psychological and subjective age using artificial intelligence, source