Калій – важливий макроелемент. Нестача калію порушує роботу всього організму. Тому вкрай важливо стежити за тим, щоб він був у нормі. Читайте, які симптоми недоліку калію, і які продукти, багаті калієм, заповнюють його дефіцит.

Калій і його значення для організму

Ми зазвичай думаємо про калій, коли згадуємо про банани, оскільки знаємо, що цей жовтий фрукт містить його у великих кількостях. Яка ж біологічна роль калію в організмі, чи існують симптоми нестачі калію?

Калій – електроліт, позитивно заряджений іон. Електроліти – це мінерали, які несуть заряд, що містяться у всіх рідинах, наявних в організмі. Вони проводять електричний струм, передають електричні імпульси, що вкрай важливо для нормальної роботи серця, м’язів і нервів. Вони підтримують баланс рідини та багато функцій внутрішніх органів. Нестача калію рівносильна серйозним проблемам зі здоров’ям.

Вміст калію в організмі назад пропорційно кількості натрію: більше натрію, менше калію, і навпаки. Для нормальної життєдіяльності клітини необхідний і натрій. Але його надмірна кількість негативно відбивається на нашому здоров’ї. Всі ми знаємо, наприклад, що надлишок натрію викликає підвищення артеріального тиску.

Функції калію в організмі:

  • Будівельний матеріал для білків і м’язової тканини
  • Стабілізація серцевого ритму
  • Підтримання нормального рівня рН
  • Доставка поживних речовин клітин
  • Регуляція балансу рідини в організмі

Недолік калію в організмі найчастіше буває через неправильне і незбалансоване харчування, або ж внаслідок вживання у великій кількості солоних продуктів.

Інші можливі фактори нестачі калію в організмі:

  • Захворювання нирок
  • Прийом деяких ліків, наприклад, сечогінних препаратів або антибіотиків
  • Дегідратація внаслідок підвищеної пітливості, діареї або блювоти
  • Дефіцит магнію

Оскільки калій в організмі в достатній кількості дуже важливий для його нормальної життєдіяльності, необхідно вміти визначати симптоми нестачі калію. З тим, щоб підтримувати оптимальний рівень цього мінералу.

Читайте також:  Вітаміни та здоров'я шкіри
Симптоми нестачі калію в організмі
1. Постійна втома

Ви весь час відчуваєте занепад сил, виснаженість, у вас не вистачає енергії на виконання звичайних справ, і до всього пропав інтерес? Причиною такого стану може бути нестача калію. Калій забезпечує водно-електролітний баланс в організмі, вироблення енергії, регулює її використання і передачу клітинами.

2. Підвищений тиск

Калій знаходиться всередині клітини, він розслабляє кровоносні судини. Натрій — антагоніст калію. Він затримує воду в організмі. Якщо в організмі нестача калію, відразу ж накопичується натрій, який підвищує вміст води в організмі, а значить і кров’яний тиск.

Артеріальний тиск, що перевищує норму, — це передвісник кардіоваскулярних хвороб, захворювань нирок, зниження лібідо і неврологічних розладів.

3. М’язова слабкість, спазми і судоми

Калій забезпечує роботу м’язів. Більше фізичних навантажень — вище втрати калію. Тому перед майбутнім, наприклад, інтенсивним тренуванням, і після нього не зайвим буде поповнити запас електролітів в організмі.

4. Серцева аритмія

Серце — дуже потужний м’яз, який ніколи не перебуває у стані спокою. Калій особливо важливий для роботи серця, так як він – провідник електричних імпульсів, які регулюють скорочення серцевого м’яза. Тривала нестача калію може викликати збій серцевого ритму, який проявляється як аритмія або сильне серцебиття.

Здатність серця скорочуватися і розслаблятися визначається кількістю калію і натрію в організмі. Без калію серце може відмовити в будь-яку хвилину, оскільки перестане скорочуватися. Нестача калію — часта причина неправильного серцевого ритму, при якому кровотік стає переривчастим. Розвивається серцева недостатність, з’являється схильність до тромбоутворення.

Читайте також:  Вітаміни та здоров'я шкіри
5. Запор

Для хорошого травлення необхідна робота м’язів, а калій, як відомо, відповідає за скорочення м’язів. Нестача калію – це слабка перистальтика і погане травлення. Результат — утруднене випорожнення кишечника.

6. Поколювання, оніміння кінцівок

Взаємозв’язок між нервовими клітинами здійснюється з допомогою електроімпульсів. Цей процес забезпечується електролітами.

В організмі постійно працює свого роду помпа – калієво-натрієвий насос. Його завдання – накопичувати позитивно заряджені іони калію всередині клітини, викачувати негативно заряджені іони натрію. Це необхідно для підтримання різниці потенціалів на мембрані клітини.

У результаті постійно мінливого співвідношення калію і натрію, для передачі нервових імпульсів виробляється електропотенціал. Якщо калій вимивається з клітини, змінюється потенціал клітинних мембран, що призводить до формування електричних імпульсів.

Цей градієнт потенціалу, тобто різниця потенціалу, створювана калієво-натрієвим насосом, і викликає скорочення м’язових волокон і серцевого м’яза. Порушення передачі нервових імпульсів і є причиною поколювання і оніміння в кінцівках.

7. Запаморочення

Низький рівень калію негативно впливає на кровообіг, що може викликати його недостатність. Головний мозок у такому випадку погано забезпечується киснем, як результат – запаморочення. При наполегливому запамороченні необхідна консультація лікаря.

8. Набряклість

Суттєвий фактор нестачі калію – перероблені продукти харчування. Як правило, в них міститься багато натрію. Вживання продуктів з високим вмістом солі є для організму сигналом накопичувати рідину для зниження його концентрації в крові. Нестача калію не врівноважує велику кількість натрію, який надійшов з продуктами. Калієво-натрієвий баланс порушується.

Таким чином, симптоми нестачі калію в організмі різноманітні. Описані ознаки можуть бути симптомами інших захворювань. Тому при поганому самопочутті необхідно звернутися до лікаря. Симптоми нестачі калію повинні бути підтверджені діагностичним способом. Не займайтесь самолікуванням!

Читайте також:  Вітаміни та здоров'я шкіри

Щоб не виникали перераховані симптоми недоліку калію, уникайте причин його виникнення. Зауважимо, що у жінок часто симптоми нестачі калію виникають через дотримання різних дієт, прийому сечогінних і проносних засобів. А у чоловіків симптоми нестачі калію з’являються в результаті значного фізичного навантаження та зловживання алкоголем.

Як заповнити недолік калію в організмі

Корекція дефіциту калію достатня проста. Його баланс відновлюється протягом всього лише декількох днів. Основне джерело калію – продукти харчування, багаті калієм. Внісши невеликі зміни в свій раціон, ви легко заповните недолік цього мінералу. Продукти, багаті калієм, досить різноманітні. Їх список широкий, це наші звичні продукти тваринного і рослинного походження.

Які ж продукти, багаті калієм, допомагають заповнити нестачу калію? Ось їх приблизний перелік: авокадо, зелені листові овочі, бурякова гичка, морква, картопля, бобові (особливо квасоля, горох і сочевиця), цитрусові (апельсини, грейпфрут), гриби, груші, банани, чорнослив, фісташки, родзинки, абрикоси та ін. Також включіть в свій раціон яловичину, молоко, рибу.

Як бачимо, вибирати є з чого. Раціон може бути на будь-який смак. Але, вибираючи продукти, багаті калієм, необхідно також знати міру і бути обережним. Продукти, багаті калієм, дають значне навантаження на нирки.

На закінчення хочемо підкреслити: необхідно обов’язково знати, що потрібно вашому організму для нормального функціонування. Зокрема, щоб уникнути можливих проблем зі здоров’ям, навчіться вчасно розпізнавати симптоми нестачі калію і заповнювати його дефіцит. Включаючи в свій раціон продукти, багаті калієм.

Джерело: HeadInsider