Вживання навіть однієї чашки кави на день може знизити ризик гострого пошкодження нирок (ГПН). Такого висновку дійшли дослідники з Університету Джонса Хопкінса (США).

Зокрема, їхнє дослідження показало, що люди, які щодня випивали будь-яку кількість кави, мали на 15% менший ризик розвитку ГПН, ніж ті, хто взагалі не вживав цей напій, пише StudyFinds. Навіть з урахуванням додаткових супутніх захворювань (високого артеріального тиску, діабету, зниження функції нирок) у тих, хто п’є каву, ризик розвитку ОПП був на 11% нижчим.

Фахівці відзначили, що найбільше зниження ризику – на 22-23% – було серед тих, хто зазвичай вживає від двох до трьох чашок щодня. Але, вказують вчені, для його зменшення достатньо однієї чашки кави на день.

Гостре пошкодження нирок (ГПН) – патологічний стан, що розвивається в результаті безпосереднього гострого впливу різних ушкоджуючих факторів і характеризується швидким, часто протягом кількох годин, розвитком ознак пошкодження або дисфункції нирок різного ступеня вираженості. Як зазначають фахівці, ризик ГПН вищий у пацієнтів, чиї нирки слабші через медичний і хірургічний стрес або ускладнення.

“Ми підозрюємо, що причиною впливу кави на ризик ГПН може бути те, що або його біологічно активні сполуки у поєднанні з кофеїном, або сам кофеїн покращують перфузію (проходження рідини, зокрема крові, через тканину – прим. ред) та використання кисню у нирках», – пояснює один із авторів дослідження, доктор медичних наук, директор відділення нефрології Університету Джонса Хопкінса Чираг Паріх.

Він припускає, що можливо кофеїн допомагає ниркам підтримувати більш стабільну систему. Щодо того, чому і як саме кава захищає нирки, автори дослідження наголошують, що для відповіді на ці питання потрібні додаткові дослідження.