Нейробіологи з Канади за допомогою функціональної МРТ встановили контакт з пацієнтами, які перебувають в комі. Робота опублікована в журналі JAMA Неврологія (Neurology).

Дослідження проводилося в Інституті мозку і свідомості (Brain and Mind Institute) Університету Західного Онтаріо (Western University). У ньому взяли участь 3 пацієнта, що отримали черепно-мозкові травми великої тяжкості. Двоє з них перебували в стані мінімальної свідомості, третій на протязі 12 років перебував у стані, при якому неможлива мимовільна ментальна активність.

У ході експерименту поруч з пацієнтами вимовлялися 11 слів (слова «так», «ні, числа від 1 до 9) і три пропозиції, на які потрібно відповісти «так» чи «ні». Учасники сфокусували свою увагу на окремих словах або давали односкладові відповіді. При цьому в різних ділянках мозку відзначалися сплески активності.

Читайте також:  Кава значно знижує ризик серцевої недостатності - мелена і розчинна?

Автори дослідження припускали, що здатність зосереджуватися на одному об’єкті і досить довго утримувати на ньому увагу – основоположна ознака збереження ментальної функції. Така здатність вказує на можливість людини до зв’язного мислення. Таким чином, виявлена ​​здатність у пацієнтів в комі може стати основою для комунікації з ними за допомогою функціональної магнітно-резонансної томографії.