Що буде з поліклініками в 2018 році? Як ми будемо записуватися на прийом до лікарів: через віконце реєстратури, по телефону або онлайн? А якщо онлайн, чи всі зможуть подужати цю науку? Ми розпитали експертів про реорганізацію пацієнтопотоку в українських медичних установах.

Моз продовжує реалізовувати проект «Поліклініка без черг» – сучасне програмне рішення, упроваджене в багатьох медичних установах України. Нагадаємо, в 2017 році електронна система охорони здоров’я eHealth заробила в тестовому режимі. Лікарні первинної ланки могли реєструватися і реєструвати в системі своїх пацієнтів. Так система eHealth допомогла впровадити перший з етапів реформи фінансування медицини – принцип “гроші ходять за пацієнтом”.

Сервіс “Поліклініка без черг” працює в багатьох медичних установах вже декількох місяців, і ми бачимо, що вже 30-35% пацієнтів записуються до лікаря онлайн. У самих медустановах ця частина становить 80-90%. Близько 40% записуються з мобільних пристроїв.

еHealth

Що означає eHealth?

З допомогою сервісу лікарні можуть взаємодіяти з центральними державними компонентами eHealth: здійснювати реєстрацію закладу, лікарів, пацієнтів, укладати електронні угоди лікарів з пацієнтами. Однак розуміння системи управління пацієнтопотоком і культури її застосування в Україні тільки формуються.

Відповіді на всі питання по системі eHealth – у нашому відео.

Новий етап eHealth: запуск реєстрів лікарів і пацієнтів. Як це працює.

Онлайн-запис і обмеження

Помилково вважати, що для управління пацієнтопотоком достатньо організувати онлайн-запис, розділивши робочий день кожного лікаря на рівні проміжки часу і викласти графік прийомів в Інтернет.

Насправді онлайн-запис ефективна не у всіх випадках. Життя лікарні динамічне і непередбачуване. Час, який витрачає лікар на обслуговування хворого, визначається індивідуально. Жива черга конкурує з електронною. В результаті – конфлікти, дискомфорт, черги.

«Ми пробували запровадити онлайн-запис, як це зроблено в багатьох приватних клініках, але з такою великою кількістю пацієнтів це не спрацювало», – розповідає Андрій Семиволос, головний лікар Київського міського дитячого діагностичного центру на Позняках.

Як прибрати черги в поліклініках?

«Завдання системи – максимально автоматизувати попередній запис до лікаря, – пояснює Артур Верба, один з авторів сервісу «Поліклініка без черг». – Це не онлайн-версія графіка роботи лікарні. Сервіс реалізує алгоритми роботи адміністратора і лікарів медустанови, виключаючи негативний вплив людського фактора».

Ефект від впровадження відчувається досить швидко. Справа не тільки в скороченні черг.

«Вже протягом першого місяця, незважаючи на те, що співробітники тільки вчаться користуватися системою, навантаження на реєстратуру різко зменшилася», – розповідає Олена Коляда директор дитячого консультативно-діагностичного центру Дарницького району Києва. У лікувальному закладі, яким вона керує, сервіс «Поліклініка без черг» почав діяти у квітні 2017 року.

Найбільший досвід роботи з системою – у Андрія Семиволоса. У центрі під його керівництвом «Поліклініка без черг» функціонує з вересня 2016 року.

«Система дозволяє упорядкувати потік пацієнтів, зменшити навантаження на лікарів і в підсумку підняти рівень якості прийому, –розповідає головний лікар. – З лютого 2017 року ми забезпечили комп’ютерами всіх лікарів, дозволяє отримувати інформацію і статистичні дані в режимі реального часу. Це дає можливість аналізувати сезонні зміни в роботі, коригувати графіки і так далі».

Перший крок до інформатизації

«Якщо в медичному закладі збираються впроваджувати IT-технології, але не знають, з якого боку підійти до цього питання, «Поліклініка без черг» – система, з якої зручно почати», – говорить Андрій Заєць, співзасновник сервісу.

  • По-перше, державні та муніципальні установи можуть отримати програмне забезпечення за символічну плату (10 грн).
  • По-друге, система швидко розвивається. За умови, що комп’ютери встановлені і підключені до Інтернету, для запуску в пілотному режимі буде потрібно до 10 днів.
  • По-третє, сервіс дуже простий в експлуатації. Зараз в медустановах, де запроваджено «Поліклініка без черг», 30-35% пацієнтів записуються до лікаря в онлайн-режимі. У найбільш прогресивних медустановах відсоток досягає 70. 40% пацієнтів записуються до лікарів з мобільних пристроїв.

«Приблизно третина жителів сьогодні записується на прийом онлайн, – каже Юрій Сапа, головний лікар Дніпровського центру первинної медико-санітарної допомоги №5, де «Поліклініка без черг» діє з квітня 2017 року. – Наша поліклініка знаходиться в спальному районі і велика кількість наших пацієнтів – люди пенсійного віку. Вони не завжди на «ти» з комп’ютерними технологіями. За ініціативи міського управління був організований консультациокный пункт, де за допомогою планшетів ми навчаємо методики запису онлайн».

Інтерфейс для медиків теж досить простий. «Безумовно, як і все нове, система зустріла певний опір як зі сторони пацієнтів, так і з боку адміністраторів і лікарів, – розповідає Андрій Семиволос. – Але, наприклад, вже через місяць наші адміністратори – а це, між іншим, зрілі жінки – вже освоїли роботу з системою».

поліклініка без черг

У квітні 2017 року був прийнятий законопроект № 2309, який передбачає автономізацію державних і комунальних закладів охорони здоров’я. Це означає, що в найближчому майбутньому клініки державного і муніципального підпорядкування почнуть конкурувати з приватними лікувальними установами, де у співробітників вищі зарплати і більш дороге обладнання. Пацієнт перетворюється на клієнта, за якого треба боротися. І головний спосіб конкуренції в такій ситуації – паціентооріентірованність, яка досягається в значній мірі впровадженням ефективних ІТ-рішень.

У 2017 році проект «Поліклініка без черг» реалізувався в семи областях України: Київській, Одеській, Дніпровської, Черкаської, Миколаївської, Сумської та Житомирської. Швидкий запис на прийом у зручний для пацієнта час, а також автоматизація роботи лікарів стають обов’язковою складовою сервісу сучасної лікарні.

Джерело: Likar.info