Причини закладеності носа бувають різні, тому нежить нежиті не рівня. Якщо мова йде про звичайну застуду, зазвичай закладеність носа походить відразу після одужання людини. Це нормально. Але так буває не завжди: багато людей «погано дихають» незалежно від наявності простудного захворювання, а нежить у них переходить в хронічну форму. В такому випадку знайте: у наявності наслідки травми черепа.

При ударах в області обличчя, чола, при травмах носа порушується відтік крові від слизової в носових пазухах, відбувається набряк слизової, який звужує носові ходи.

І традиційні методи лікування нежиті тут абсолютно марні. Нерідко люди роками безрезультатно борються з хронічною закладеністю носа і не можуть зрозуміти, що з ними не так. Насправді звичайні засоби і методи лікування не можуть відновити рухливість кісток обличчя і, як наслідок, зменшити набряк. Спреї створюють ефект тимчасового полегшення, але глобально проблему не вирішують, що ще гірше — викликають звикання. Я не раз бачив таких пацієнтів у своїй практиці: вони в буквальному сенсі «сидять» на спреях, які в якийсь момент перестають приносити навіть короткочасне полегшення.

Як працює судинозвужувальний спрей?

До складу таких засобів входять симпатоміметики. Вони викликають різке звуження судин, через що знекровлюється слизова. Її набряклість і обсяг різко зменшуються — людина дихає легше. Як бачите, чекати пролонгованого ефекту такого «лікування» безглуздо. Рано чи пізно організм виробить імунітет, і засіб зовсім перестане допомагати, тим часом слизова атрофується, висихає, що з часом викличе значний дискомфорт при диханні. І це може бути незворотнім.

Через деякий час людина просто приймає це як даність, звикаючи до такого стану. Від подібного симптому страждають люди, які отримували сильні удари в область носа, чола, скул, іноді неодноразові. Причому ви не обов’язково пам’ятаєте про ці травми, так як найчастіше вони відбуваються в дитячому віці.

Хронічна закладеність носа і родова травма

Яка тут зв’язок? Під час пологів голова дитинку здавлюється, в тому числі і кістки обличчя, що і стає причиною вищеописаних змін. Як наслідок, малюк голосно сопе, що особливо явно чути вночі, насилу дихає носиком.

Чому дихати ротом шкідливо?

Багато людей із закладеністю носа роками можуть жити з цим симптомом. Здавалося б, що такого?

Насправді, природа не задумувала нас такими. Людина влаштована так, щоб дихання здійснювалося виключно через ніс. Носові пазухи мають відповідну будову: це фільтр, проходячи через який, повітря пом’якшується, очищається, зігрівається.

Дихання через рот вимагає напруги м’язів шиї і обличчя. Це також має свої негативні наслідки: створюються умови, що сприяють венозному застою і порушення циркуляції крові в черепі. Сухе неочищене повітря, потрапляючи через рот в бронхи і легені, частіше викликає простудні захворювання.

Що робити, якщо закладений ніс?

Звичайно, вихід є завжди. Я часто пишу про це в своєму блозі: навіть якщо проблема запущена і вилікувати той чи інший стан повністю неможливо, є хороші шанси на поліпшення ситуації.

Якщо є хронічна закладеність носа, в першу чергу необхідно усунути наслідки родової або набутої травми, тобто відновити правильне положення і рухливість кісток носових пазух, щоб слизова позбулася зайвої рідини, набряки спала і повітря надходив вільно.

Є ще один вихід — операція. Нерідко людям, які перенесли травми обличчя, носа, пропонують такий спосіб лікування закладеності носа. Але, як ви тепер розумієте, операція не усуває причину закладеності — травму, і умови для набряку слизової також зберігаються.

Нам часто вдавалося виправити ситуацію за допомогою остеопатичного лікування навіть у тих випадках, коли пацієнту пропонувалося хірургічне втручання. Я вважаю, операції повинні бути крайнім заходом, коли ніщо не може допомогти і ситуація — критична.

Як позбутися від закладеності без ліків?

Шановні читачі, відразу хочу обумовити цей момент: я не даю рекомендації, як самостійно позбутися наслідків родової травми. Це може зробити тільки лікар-остеопат. І вилікувати хронічну закладеність носа самі ви не зможете. Але є два дуже ефективних і перевірених способу, як полегшити носове дихання, не вдаючись до допомоги спреїв.

Запам’ятайте ці дві нескладні вправи:

Погладжування чола. Пальцями обох рук по черзі пропрасовуйте лоб в напрямку від перенісся вгору десь до середини чола. Тиск повинен бути помірним, але натиск повинен бути присутнім.

Поставте лікті на стіл. Упріться вилицями в основу долонь. Тепер повільно розтягуйте вилиці в сторони. Цей спосіб працює і при звичайній застуді. Причому ви відразу відчуєте ефект: дихання через ніс значно покращиться. Як варіант — зігнути вказівні пальці гачком і середніми фалангами повторюваними рухами розтягувати вилиці в сторони.

Наш експерт: остеопат, краніопостуролог Володимир Животов