Як визначити, чи здоровий ти, всього лише поглянувши на свою шкіру — найбільший за площею орган людини, який першим стикається з усіма негативними впливами навколишнього середовища та відображає багато зміни в організмі? Розповідає дерматоонколог, кандидат медичних наук Роман Редько.

Ти напевно періодично здаєш аналізи, щоб контролювати стан внутрішніх органів, а ти приділяєш належну увагу своїй шкірі? Як і багато хто, ти швидше за все, періодично перебуваєш на сонці занадто довго, не звертаєш уваги на почервоніння, висип та інші зміни на шкірі. А даремно, тому що за станом шкірного покриву можна визначити, чи потрібна твоєму організму допомога, страждає він від тих чи інших захворювань. Давай подивимося, які сигнали може подавати твоя шкіра і що вони означають.

1. Шкіра несподівано почала темніти

Можлива причина — хвороба Аддісона (хронічна недостатність кори наднирників)

Мова, як ти зрозумів, тут йде не про курортну засмагу, а про гіперпігментаці. — потемнении шкіри і слизових. Важливо знати, що цей симптом проявляється на місяці, а іноді навіть роки раніше за інших симптомів, що сигналізують про недостатність функції надниркових залоз — аддісонову хворобу. А значить, завчасно помітивши зміни, ти зможеш вчасно надати організму необхідну допомогу.

Знай: при цьому захворюванні шкіра темніє по всій площі, але найкраще зміни помітні в місцях згинів і розтягувань — подивися на свої лікті/коліна/пальці, у здорової людини не повинно бути змін кольору шкіри в цих місцях. І ще одна важлива прикмета, яка допоможе тобі під час самодіагностики: шрами, що утворилися, вже після початку захворювання, зазвичай забарвлені яскравіше, ніж інші ділянки шкіри (старі рубці при цьому не темніють). Долонні складки, нігтьові пластини, слизові оболонки порожнини рота, анальна слизова оболонка (ну, цього ти, швидше за все, не помітиш) також можуть темніти.

Твій хід: Запідозрив недобре? Проконсультуйся з дерматологом та ендокринологом. Якщо побоювання підтвердяться, обов’язково знадобиться лікування. Якщо запустити справу — можливий летальний результат.

2. На шкірі з’явилися ділянки без пігментації

Можлива причина — і знову хвороба Аддісона (хронічна недостатність кори наднирників)

Подібні світлі «лисини» серед смаглявих ділянок шкіри носять назву «вітиліго». Виникають вони через аутоімунне руйнування клітин меланоцитів, які виробляють пігмент меланін — він і надає твоїй шкірі смаглявий відтінок. Подібний симптом Аддісонової хвороби може зустрічатися поряд із загальним потемніння шкіри, про яке я вже розповів у попередньому пункті, ти ж читав уважно?

Твій хід: Тобі б не завадило звернутися до дерматолога, ендокринолога — ці хлопці підкажуть, яке лікування потрібно твоєму організму.

3. Шкіра стала тонкою і постійно пітніє

Можлива причина — дифузний токсичний зоб (твоя щитовидна залоза виробляє занадто багато тиреоїдних гормонів)

Ти знаходишся у добре провітреному приміщенні, не нервуєш і не проявляєш особливої фізичної активності, при цьому відчуваєш, що спітнів? Не виключено, що твоєму організму потрібна допомога. Наприклад, при такому захворюванні, як дифузний токсичний зоб, потові залози починають працювати дуже активно, в результаті ти постійно бачиш, що твоя шкіра волога. Цікаво, але не рідкісні випадки, коли при зазначеному захворюванні потіє лише половина тіла. Піт при цьому може мати смердючий запах.

Однак підвищене потовиділення — далеко не єдиний симптом дифузного токсичного зобу. У хворих спостерігається також загальне витончення шкірного покриву, яке періодично супроводжується сверблячкою. На деяких ділянках шкіри можуть з’явитися і проблеми з пігментацією — шкіра на них може стати занадто темною, так і занадто світлою. Ще один характерний симптом дифузного токсичного зобу — потемніння шкіри повік.

Твій хід: Тобі б не завадило звернутися до дерматолога/ендокринолога і обстежитися.

4. Шкіра стала часто набрякати

Можлива причина — гіпотиреоз (твоя щитовидна залоза виробляє замало гормонів)

Коли твій організм відчуває недолік гормонів щитовидної залози, він посилає тобі сигнали про небезпеку, в тому числі — через шкіру. У твоєму організмі формується слизовий набряк, шкіра стає блідою, набряклою. Особливо виразно зміни видно, як правило, на обличчі і століттях. Звичайно, мова не йде про одноразові зміни, які проявляються, якщо ти випив на ніч дуже багато води (або випив не води), а про систематичні симптоми.

При гіпотиреозі з шкірою хворого відбуваються й інші зміни — вона стає сухою, починає лущитися. Крім того, атрофуються протоки потових залоз, у організму виникають труднощі з потовиділенням. При нестачі гормонів щитовидної залози можлива також втрата волосся.

Твій хід: Терміново проконсультуйся з ендокринологом.

5. На шкірі з’явилися висипання різного характеру: плями, пухирі, пухирі

Можлива причина — алергія

Швидше за все, це прояви токсико-алергічної реакції організму на різні лікарські засоби, продукти харчування, побутову хімію. Якщо вчасно не відреагувати, то всі ці проблеми можуть вилитися у важкі ускладнення з різною клінічною картиною і закінчитися летальним результатом (синдром Стівенса-Джонсона, синдром Лайєлла).

Твій хід: Виявив схожі симптоми? Терміново звернися до лікаря (терапевта/алерголога/дерматолога) і пройди курс лікування.

ВАЖЛИВО ЗНАТИ!

Звичайно, це далеко не повний список того, як твоя шкіра може відреагувати на різні захворювання внутрішніх органів та інші збої в організмі. Наприклад, при захворюваннях печінки шкіра може почати жовтіти. При проблемах з легенями — синіти. Але найважливіше пам’ятати про злоякісних і смертельно небезпечних ураженнях шкіри — наприклад, про меланому. Небезпечні сигнали, які не можна ігнорувати і при яких потрібно звернутися до лікаря — потемніння родимки, її активне зростання, зникнення з родимки волосся, поява свербежу або печіння. Пам’ятай: будь-які зовнішні зміни утворень на шкірі, що виникають різко і швидко прогресуючі, вимагають своєчасної консультації фахівця. Якщо згаяти час — то медицина, на жаль, може виявитися безсилою.