Армія алергетиків збільшується з кожним роком у геометричній прогресії. В її лавах виявляються не тільки діти, але й дорослі люди, які раніше не страждали специфічною реакцією на їжу, побутову хімію, домашній пил, холод, фарбу або домашніх тварин. Чому так відбувається і з чим це пов’язано? Потрібно відразу бігти в поліклініку, щоб записатися до лікаря і почати лікування чи це вже назавжди? Давайте розбиратися.

Що таке алергія?

Алергія — це підвищена чутливість організму до певних речовин, пов’язана із зміною реактивності. Реакція на алерген може проявитися через 10-20 хвилин, кілька годин або навіть діб. Простіше кажучи, алергія — це хвороба імунної системи, яка вороже сприймає самі звичайні і абсолютно нешкідливі фактори зовнішнього середовища.

Індивідуальна реакція на один і той же антиген непередбачувана. Наприклад, у одного алергіка закладає ніс або течуть соплі, в іншого з’являється висипання на шкірі, третій починає надривно кашляти і задихатися. Будь-які прояви небезпечні не тільки тим, що доставляють дискомфорт або справжні страждання, але й наслідками (найпоширеніше ускладнення — бронхіальна астма). Тому потрібен негайно запис на прийом до спеціаліста (такими хворобами займається лікар-алерголог) і проконсультуватися.

Читайте також:  Які продукти не можна зберігати в холодильнику, інакше вони стануть отрутою
Факти і статистика
  • Алергію зараховують до хронічних захворювань. За поширеністю серед хвороб вона замикає п’ятірку лідерів, тобто знаходиться на «почесному» 5-му місці. Кількість страждаючих полінозами, ринітами та дерматитами постійно зростає, але сама патологія зовсім не нова — стародавні медики описували прояви специфічної реакції ще понад тисячоліття тому.
  • За результатами досліджень, до 30% українців вже стикалися хоча б раз з проявами «бунту» імунної системи;
  • Ймовірність того, що дитина здорових батьків буде алергіком — близько 15%, якщо захворювання є в роду, то шанси підвищуються до 50%, якщо у мами і тата спостерігаються прояви специфічної реакції, то алергологи дають 80%, що вона передасться у спадок;
  • Лікарі припускають, що у 90% населення нашої планети є схильність до алергії. Це означає, що реакція може проявитися в будь-який момент, якщо співпадуть кілька провокуючих факторів одночасно.
Читайте також:  Здоровий спосіб життя захищає від проблем із кишечником
Що робити, якщо з’явилася алергія?

Це хронічне захворювання, з яким вам, швидше за все, доведеться навчитися жити. Не мучитися і страждати, а жити повноцінним життям. Але спочатку доведеться здати аналізи, щоб виявити алерген (якщо він невідомий). Хороший алерголог в Києві першим ділом відправить на обстеження, а потім вже давати поради і рекомендації (якщо, звичайно, вас не привезли в реанімацію в критичному стані з набряком Квінке, а ви самі прийшли зі своєю проблемою).

На що може бути алергія?

Найбільш поширені алергени — це побутова хімія, вовна тварин, цвілеві гриби, тополиний пух, квіти деяких рослин. Вони або потрапляють на шкіру, або ми вдихаємо їх разом з повітрям. Також часто зустрічається харчова алергія. Організм може вороже ставитися до цитрусових, червоним ягодам, шоколаду, помідорів, винограду і вина.

Читайте також:  Молоко названо серед напоїв, які допомагають добре спати

Не забувайте, що харчова алергія і непереносимість — різні речі. У першому випадку проявляється специфічна реакція, у другому — відсутні ферменти, які можуть переробляти цей продукт. Якщо людина з харчовою непереносимістю, наприклад, лактози, буде пити молоко, то у неї почне здуватися живіт, з’являється блювота, нудота, діарея. Але краще не гадати самостійно, а прийти на прийом лікаря, який займається цими проблемами.

Іноді алергію викликають не хімічні, а фізичні подразники. Це може бути мороз, сонце, світло або навіть мобільний телефон (електромагнітні хвилі). Ця проблема поки що недостатньо вивчена. Лікарі припускають, що подразник запускає в організмі ланцюжок якихось метаболічних реакцій, які стимулюють вироблення антитіл. І в результаті бідолаха не може довго перебувати на холоді або, наприклад, користуватися смартфоном.