Фолікуліт – запалення волосяних фолікул – виникає зазвичай через інфекцію, викликану вірусами, грибками, бактеріями або паразитами, а також внаслідок використання деяких препаратів або мазей. Він проявляється у вигляді запалених прищів, гнійників або висипки. Фолікуліт може виникнути на будь-якій ділянці шкіри, вкритому волоссям: спині, грудях, сідницях, ногах і руках. Чому він виникає? Розглянемо найбільш поширені причини.

Причина № 1: Інфекція

Фолікуліт може викликати зараження різними вірусами, грибками, бактеріями і паразитами.

Бактерії

Найчастіше фолікуліт викликають бактерії золотистого стафілокока. Вони зазвичай вражають волосисті ділянки обличчя, викликаючи такий стан, як фолікуліт бороди. Він особливо поширений серед чоловіків, які голяться зараженими інструментами. Вторинне зараження також нерідко виникає у чоловіків, які страждають від алергічного риніту, синуситу або нежиті. Це відбувається тому, що бактерії, які населяють ніс, заражають волосяні фолікули.

Фолікуліт, що розвивається на тулубі, зазвичай викликаний синьогнійною паличкою. Ці бактерії найчастіше живуть в спа-центрах, соляріях або басейнах, які були недостатньо продезінфіковані.

Рідкісний тип фолікуліту – грам-негативний фолікуліт – викликають грам-негативні бактерії, які вражають обличчя і з’являються зазвичай після лікування акне антибіотиками.

Віруси

Вірус простого герпесу, який викликає «застуду» на губах, теж може іноді призводити до виникнення фолікуліту. Він зазвичай проявляється у чоловіків, що страждають від герпесу на обличчі і які користуються небезпечною бритвою.

Оперізувальний лишай (Herpes zoster) також може викликати фолікуліт.

До цього стану може призводити також вірус контагіозного молюска, який найчастіше вражає дітей до 10 років. Зазвичай він проявляється у вигляді невеликих горбків або вузликів, що піднімаються над поверхнею шкіри.

Грибки

Грибки теж можуть викликати фолікуліт. Найчастіше цей стан виникає через дріжджовий грибок Малассеза. Він мешкає на шкірі більшості людей і тварин та викликає запалення і лущення на грудях і спині, а також лупу.

Інший дріжджовий грибок, Кандида альбіканс, провокує розвиток фолікуліту в складках шкіри або у бороді.

Стригучий лишай голови (Tinea capitis) – теж грибкове захворювання. Воно призводить до часткової місцевої втрати волосся і появи фолікуліту.

Паразити

Зараження такими паразитами, як желізниці (Demodex) і коростяний свербіння (Sarcoptes scabiei) також можуть призводити до фолікуліту. Желізниці зазвичай вражають шкіру голови або обличчя у літніх або ослаблених людей. Коростяне свербіння викликає короста.

Причина № 2: Гладке гоління

Якщо волоски бороди голити занадто коротко, вони потім закручуються і вростають в шкіру, викликаючи запалення. Цей стан зазвичай виникає у чоловіків з кучерявими волоссям. Воно схоже на фолікуліт бороди, тільки без інфікування, і тому називається псевдофолікулітом бороди.

Причина № 3: Подразнення шкіри

Через деякі дії волосяні фолікули можуть дратуватися, пошкоджуватися і блокуватися, що також викликає фолікуліт.

Тертя

Фолікуліт може виникати через роздратування, викликаного тертям. Таке часто буває у чоловіків і жінок, які голяться проти росту волосся. Також цей тип фолікуліту буває при носінні тісного одягу або від надмірної ваги.

Забиті пори

Нанесені на шкіру креми, масла і подібні засоби можуть блокувати пори і волосяні фолікули і викликати фолікуліт. Деякі продукти можуть викликати набряклість шкіри, що також перекриває пори і викликає запалення.

Реакція на хімічні подразники

Дьоготь або інші хімічні компоненти, що містяться в ліках або засобах по догляду за тілом, можуть дратувати шкіру і викликати фолікуліт. Від препаратів місцевого застосування, наприклад, кортикостероїдів, також може виникати набряклість, блокуюча шкірні пори, особливо на обличчі.

Причина № 4: Лікарські препарати

Багато ліків можуть викликати фолікуліт. До них відносять оральні кортикостероїди, інгібітори рецептора епідермального фактора росту, андрогени і літій.

Причина № 5: Ослаблений імунітет

Люди з ослабленим імунітетом стають більш сприйнятливі до будь-яких захворювань, в тому числі і до фолікуліту. Певний його тип, відомий як еозинофільний фолікуліт, це рідкісне рецидивуюче захворювання шкіри, яке виникає при ослабленні імунної системи, наприклад, при ВІЛ або рак.

Причина № 6: Захворювання шкіри

Фолікуліт можуть викликати також різні захворювання шкіри, такі як:

Червоний плоский лишай – незаразливе захворювання, при якому почервонілі сверблячі плями, що лущаться, з’являються в різних частинах тіла: руки, ноги, тулуб, геніталіях, нігтях, у роті тощо.

Червоний вовчак (трофічна еритема) – хронічне захворювання шкіри, при якому на шкірі виникають виразки, рубці і запалення. Найчастіше вони з’являються на вухах, обличчі і шкірі голови, хоча може уражати й інші ділянки тіла.

Келоїдне акне – запальне захворювання, при якому волосинки на потилиці або в задній частині голови вростають в шкіру, подразнюючи її і викликаючи запальний процес. Зазвичай це захворювання зустрічається і в темношкірих людей з кучерявими волоссям.

Причина невідома. Іноді причину фолікуліту неможливо визначити, наприклад, при сідничному фолікуліті, який зустрічається як у чоловіків, так і у жінок. Вважається, що він має бактеріальне походження, проте конкретний збудник поки не знайдений.

Як лікувати фолікуліт?

Лікування фолликулита залежить від його причини. При бактеріальному ураженні прописують антибіотики, а при грибковому – протигрибкові препарати. Можна також прикладати зігріваючі вологі компреси, щоб очистити уражені фолікули. Щоб зменшити тертя шкіри, носіть зручний одяг і знайдіть альтернативу голінню.

Більш точно визначити тип захворювання і метод його лікування допоможе лікар. Піклуйтеся про себе, і хай ваша шкіра завжди буде чистою і сяючою!

Джерело: HeadInsider