Запалення в організмі може виникнути у відповідь на багато тригерів, і деякі, травми або хвороби, яким важко запобігти. Однак у нас є набагато більше можливостей контролювати такий фактор, як повсякденний раціон.

Один із способів залишатися максимально здоровим, який рекомендується сьогодні лікарями, – пригнічувати запалення, зводячи до мінімуму споживання продуктів, здатних його викликати. Цей захід може допомогти організму краще захищати себе від хвороб і швидше регенерувати тканини в разі їх пошкодження. Хронічне, тобто тривале запалення пов’язане з підвищеним ризиком розвитку хвороб серця, кишечника та метаболічних порушень діабету, ожиріння.

Ми конкретизуємо, які продукти можуть значно вплинути на розвиток запалення в організмі.

Цукор і кукурудзяний сироп з високим вмістом фруктози. Столовий цукор (сахароза) і кукурудзяний сироп з високим вмістом фруктози є двома основними типами доданого цукру в західній дієті, вже давно визнаної сприяє патологічного ожиріння.

Обидва цих підсолоджувача рясніють фруктозою. Цукор містить до 50% фруктози, в той час як кукурудзяний сироп – до 55% фруктози. У дослідженнях фруктоза демонструвала властивість викликати запалення в ендотеліальних клітинах, які вистилають кровоносні судини, що є фактором ризику серцевих захворювань. Крім того, споживання великої кількості фруктози нейтралізує протизапальну дію омега-3 жирних кислот. З цієї причини учені нічого не мають проти невеликої кількості фруктози, що надходить в організм із фруктами і овочами, а вживання великої кількості доданих цукрів оцінюють як один з факторів запалення.

Читайте також:  Алкоголь призводить до швидкого зниження зору – лікар дала рекомендації, як цьому протистояти

Продукти з високим вмістом цукру включають в себе цукерки, молочний шоколад, солодкі безалкогольні напої, тістечка, печиво та іншу випічку, готові сніданки.

Трансжири. Штучні трансжири створюються шляхом додавання водню в ненасичені жири, які є рідкими, щоб надати їм текстуру твердого жиру. На продуктових етикетках трансжири часто вказуються як частково гідрогенізовані олії.
В організмі після вживання продуктів з штучними трансжирами підвищується рівень маркерів запалення, такі як С-реактивний білок, а також знижується концентрація холестерину ЛПВЩ (так званого хорошого), що виконує захисну функцію стосовно серцево-судинної системи. Таким чином трансжири збільшують ризик судинних запалень і нашкодити серцю.

Читайте також:  Магній перешкоджає ішемії серця: 3 групи продуктів із цим мінералом

Продукти з високим вмістом трансжирів – це картопля фрі та інші смажені страви фастфуду, деякі різновиди покірна, деякі види маргарину, запаковані тістечка і випічка, а також всі оброблені продукти, в яких на етикетці зазначено «частково гідрогенізована рослинна олія».

Рафіновані рослинні олії. Насправді здатність цих олій викликати запалення – предмет дискусій. Рафіновані рослинні олії є багатим джерелом жирних кислот омега-6, які можуть сприяти запалення в організмі при вживанні у великих кількостях. У той же час поряд з дослідженнями про те, що високе споживання омега-6 жирних кислот збільшує запалення, є дослідження, що показують, що лінолева кислота (найпоширеніша харчова омега-6 кислота), не впливає на маркери запалення в організмі.

Рафіновані вуглеводи. Рафіновані вуглеводи мають високий глікемічний індекс (ГІ), тобто після їх вживання рівень цукру в крові підвищується особливо швидко. Постійно високий цукор в крові є одним з факторів запалення, оскільки стимулює зростання запальних кишкових бактерій, разом з яким в організмі підвищується концентрація токсинів, продуктів їх життєдіяльності. Імунна система реагує на них, запускаючи запальні реакції.

Читайте також:  Що їсти восени: продукти для зміцнення імунної системи

Рафіновані вуглеводи містяться в цукерках, хлібі, макаронних виробах, випічці, деяких пластівцях, печиві, тістечках, солодких безалкогольних напоях і всіх оброблених продуктах, які містять цукор або білу муку.

Оброблене м’ясо. Оброблене м’ясо містить високі концентрації кінцевих продуктів глікації (AGE) – речовин, що викликають запальний відповідь з боку клітин товстої кишки. Його вживання, таким чином, сприяє розвитку колоректального раку.

Загальні види обробленого м’яса включають ковбасу, бекон, шинку, копчені і в’ялені м’ясні продукти.

Надлишок алкоголю. У людей, які не контролюють кількість спиртного, часто розвиваються проблеми з бактеріальними токсинами, що потрапляють в організм з товстої кишки з-за її стоншування стінок. Ці відходи, потрапляючи в кров, провокують запалення, і якщо є проблеми з алкоголізацією у людини, хронічні запалення теж стають постійними.

Щоб уникнути проблем зі здоров’ям, пов’язаних з алкоголем, його споживання повинне бути обмежене двома стандартними напоями в день для чоловіків і одним – для жінок.

Джерело: МедікФорум