Навіть якщо ви не знайомі з діабетом особисто, то напевно можете уявити, наскільки важко жити з хворобою, яка потребує постійного стеження за власним здоров’ям. Не кажучи вже про психологічну ношу, яку звалює діабет на плечі хворого. «Діабет вважається одним з найважчих, з психологічної точки зору, хронічних захворювань», кажуть експерти з Медичного центру Майамі в журналі «Клінічний діабет».

Тому, незалежно від того, чи страждаєте ви на діабет особисто, знаєте когось, хто ним хворіє, або побоюєтеся захворіти ним у майбутньому, важливо знати, які міфи про це захворювання безпідставні.

Міф: Діабет 1 і 2 типу — однакові

Факт: Вибачте, ні. Між ними лежить величезна фізіологічна прірва. Діабет 1 типу означає, що організм не виробляє достатньо інсуліну. Інсулін потрібен усім. Цей гормон виділяється підшлунковою залозою і допомагає доставляти енергію у вигляді глюкози в клітини. Діабет 1 типу — аутоімунне захворювання, яке змушує організм помилково атакувати самого себе, в даному випадку — руйнуючи клітини, що виробляють інсулін. Діабет 2 типу, навпаки, виникає, коли організм неефективно використовує вироблений ним інсулін. Тому людям з діабетом 2 типу іноді потрібна добавка інсуліну у вигляді ін’єкцій. За статистикою, ця кількість становить 30% від усіх людей з діабетом 2 типу.

Читайте також:  Лікарка розповіла про приховану шкоду картоплі
Міф: Люди з діабетом повинні приймати інсулін

Факт: Зазначені вище 30% — не помилка. При діабеті 1 типу інсулін необхідний, але для людей з 2 типом діабету такі ін’єкції досить рідкісні. Замість уколів лікування при діабеті 2 типу включає прийом пероральних препаратів, таких як метформін, які знижують рівень цукру в крові та підвищують реакцію організму на інсулін. Іноді можна обійтися і без ліків, регулярно займаючись спортом, дотримуючись правильної дієти для уникнення різких стрибків рівня цукру.

Міф: При діабеті не можна їсти вуглеводи

Факт: Говорячи про правильну дієту, варто уточнити: при діабеті їсти вуглеводи можна, головне — обережно їх підраховувати. «Багато хто думає, що не можуть тепер їсти їжу, яку їдять інші члени сім’ї. Але це не так. Можна — але потрібно обмежувати себе в порціях», говорить Лінда Мерфі, лікар з 30-річним досвідом роботи з діабетиками. Будьте пильні з усіма продуктами, що містять вуглеводи, включаючи молоко, йогурт і фрукти. Мерфі радить звернутися за допомогою до дієтолога, щоб розібратися з дозволеними порціями: «Діабет не означає, що надалі ви будете назавжди позбавлені ласощів — невеликий шматочок торта вам не зашкодить, якщо не робити з нього щоденну звичку».

Читайте також:  Лікарі склали список продуктів, які поліпшують настрій в зимовий сезон

Вибирайте вуглеводи, багаті клітковиною, наприклад, сочевицю, боби, кабачки і картопля, оскільки вони повільно перетравлюються і не підвищує різко рівень цукру в крові. Однак Мерфі застерігає не потрапляти в пастку «інсулінової вседозволеності» — їсти що завгодно, якщо ви приймаєте інсулін. Право на ласощі у вас ніхто не забирає, але жартувати з перепадами в рівні цукру в крові не варто: супроводжувати їх будуть вельми неприємні симптоми і підвищений стрес для внутрішніх органів.

Міф: Надлишок солодкого приводить до діабету

Факт: Повернемося до психологічного тиску, коли ви або вас лякають розвитком діабету через пристрасть до солодощів. «Цукор не викликає діабет», говорить Мерфі. Правильно сказати, що діабет — це реакція на складне співвідношення між вуглеводами і цукрами, сімейною історією діабету, вагою і тим, як ви справляєтеся з усім перерахованим вище. «У моїй родині діабет з’являється через покоління, — говорить Мерфі. — Їм страждала моя бабуся, тепер страждаю я».

Міф: Ожиріння призводить до діабету

Факт: Повторимося. Діабет — результат суміші з генетичних і фізіологічних чинників і способу життя. На даний момент учені не змогли виявити одну конкретну причину, що приводить до діабету. Тому не поспішайте шукати винних. Так, надмірна вага є фактором ризику, але діабетом страждають навіть дуже худі люди або не страждають дуже повні. 15% діабетиків — люди з «нормальною» вагою, повідомляє Гарвардська школа медицини.

Читайте також:  Лікар пояснив, як розпізнати початок важкої пневмонії при COVID-19
Міф: Наявність діабету можна відчути

Факт: «Багато людей роками живуть з діабетом і навіть не підозрюють про нього», говорить Мерфі. Згідно Американської діабетичної асоціації, практично кожен 3 американець, хворий на діабет, не здогадується про свою хворобу. В основному, причиною цього є тлумачення наявних симптомів, як ознак іншого, менш небезпечного захворювання. Підвищена частота сечовипускання, наприклад, може бути приписана інфекції сечовивідних шляхів, а незвичне почуття втоми — всього лише тривалою застудою. «Всі ці симптоми потрібно зібрати воєдино», говорить Мерфі. Повідомте про них лікаря і обов’язково розкажіть, якщо у вашій родині були випадки діабету.

Міф: Діабет — не небезпечна хвороба

Факт: Ще яка небезпечна. Сам по собі діабет вас не вб’є, говорить Мерфі, але якщо не приймати кроки по його контролюванню, ускладнення зможуть це зробити. Без лікування діабет може призвести до порушення роботи серця, інсульту, ампутації, сліпоти і відмови нирок.

Додайте UkrHealth в обрані джерела Додати в обрані Google News