Вважаєте себе охайним? Думаєте, що правилами гігієни вас навчили ще в дитинстві і з тих пір ви точно знаєте, як убезпечити себе від вірусів і бактерій? Готові посперечатися, що це не так. Як мінімум одну помилку з нашого списку ви повторюєте день у день. А може бути, і всі п’ять.

1. Мити чашку щодня

Якщо ви єдиний, хто п’є з цієї чашки, то постійне миття принесе більше шкоди, ніж користі – така думка експерта з інфекційних захворювань і професора педіатрії Джефрі Старк з Бейлорського медичного коледжу. Особливо це актуально для офісів, оскільки історія губки із загальної кухні, як правило, є для нас загадкою. Хто і що мив нею до вас, і які мікроби могли не ній залишитися? Якщо у вас немає відповіді на це питання, краще не ризикуйте: губка для посуду – це ідеальне середовище для розмноження бактерій.

2. Не чіпаєте дверну ручку, коли заходите в громадський туалет

Припустимо, небезпеки чимось заразитися через брудну ручки ви уникнете, але що далі? Як заклацнути замок або натиснути кнопку спуску? Як відірвати папір? У будь-якому випадку, доведеться щось помацати. Так що простіше не відкривати двері брутальним стусаном ногою, а просто ретельно помити руки при виході.

3. Затримуєте дихання, коли хтось чхає або кашляє

Застуда

Такий прийом врятує, тільки якщо ви затримаєте дихання і негайно побіжите в протилежному напрямку від хворого. Ну, або розвинете в собі здатність не дихати хвилин 10, тому що дрібнодисперсна суміш із слини і слизу залишається в повітрі набагато довше, ніж може обходитися без кисню звичайна людина.

Вихід? Не чіпайте обличчя в громадських місцях. Так ви, як мінімум, не доставите вірус власними руками своїх же слизовим.

4. Миєте руки твердим милом

Через постійну вологість на звичайному шматку мила можуть цілком комфортно існувати кишкова паличка, стафілокок та інші бактерії. Користуйтеся рідким милом – це набагато безпечніше.

5. Користуєтеся електричною сушаркою для рук

Сушарка для рук

За підрахунками вчених з університету Лідса, небезпечних мікроорганізмів в повітрі навколо таких пристроїв виявилося в 27 разів більше, ніж навколо стійки з паперовими рушниками. Струмені теплого повітря поширюють бактерії і на тих, хто користується сушарками, і на тих, хто просто стоїть поруч. «Наступного разу, коли ви вирішите висушити руки в громадському туалеті за допомогою електричної сушарки для рук, можливо, ви самі того не бажаючи, допоможете бактеріям розповсюдитися навколо себе, або ж бактерії з рук інших людей потраплять на вас», – пояснює професор Марк Вілкокс, керівник дослідницької групи.

6. Витираєте кришку на чужому картонному склянці або шийку пляшки

Залишки слини все одно вже потрапили в напій, і, скільки б ви не терли горлечко, від бактерій не позбутися. Більше того, коли цю процедуру ви проводите брудними руками чи краєм власного одягу, ще пара мільйонів мікроорганізмів потрапляють на тару, а потім – до вас в рот.

7. Дотримуєтеся «правила п’яти секунд».

На підлозі

Звичайно, це не стільки правило, скільки жарт з дитинства, але все одно деякі дорослі досі щиро вірять, що на їжу, яка пролежала на підлозі менше п’яти секунд, не встигають «стрибнути» бактерії. Вчені з Університету Клемсона повідомляють, що 99% мікроорганізмів, що потрапляють на їжу в той момент, коли вона стосується статі. «Правило п’яти секунд повинно стати правилом нуля секунд», – заявляє фахівець з інфекційних захворювань доктор Рой Галік.