Парова лазня – це кімната з піччю, в якій люди можуть розслабитися і навіть полегшити прояви деяких захворювань. У російських лазнях завжди присутній пар, але його можна штучно створити в спа-центрах і спортивних клубах. Для цього генератор наповнюють водою, яка випаровується, зволожуючи повітря навколо сидять в приміщенні людей. При цьому в обмеженому просторі зазвичай створюється температура від 43 до 46 °С і підтримується рівень вологості близько 100%.

Корисні властивості лазень
Поліпшується циркуляція крові

Відвідування лазні доведено сприяє поліпшенню роботи серцево-судинної системи, особливо у літніх людей.

Так у 2012 році було проведено дослідження, яке підтвердило, що вологе тепло, яке ми отримуємо в лазні, викликає розширення капілярів, за рахунок чого поліпшується циркуляція крові. В результаті кров безперешкодно тече по організму, забезпечуючи органи і тканини киснем.

З’ясувалося також, що у любителів парних знижується тиск і зберігається функціональний стан серця. Ще один бонус лазні у прискоренні загоєння ушкоджень, ран і виразок на шкірі.

Дихання шкіри

піт

Знаходження і в лазні, і в сауні викликає рясне потовиділення через тепловий вплив. В результаті відкриваються пори, через які виходять забруднення нижніх шарів шкіри.

Теплий конденсат також допоможе змити бруд і відмерлі клітини з поверхні шкіри, тому пара використовується в терапії акне.

Читайте також:  Для деяких людей цвіль у будинку може бути смертельно небезпечною: лікар

Однак, хто б що ні говорив, в сауні і лазні неможливо вивести токсини з організму.

Відновлення після тренування

Часто після тренування люди відчувають біль у м’язах, вона є відстроченої реакцією організму на навантаження. Тому вкрай важливо розслабити м’язи і забезпечити їх відновлення.

Дослідження 2013 року довела, що вплив вологого тепла відразу після тренування допоможе зменшити біль, зберегти тонус м’язів і заспокоїти нервові закінчення.

Зняття скутості суглобів

Коліно

Ефективним також буде перебування у лазні перед тренуванням, тому що це допомагає зняти скутість і підвищити рухливість суглобів, виступаючи в якості своєрідної розминки.

Ще одне дослідження, поставлене в 2013 році, показало, що аплікація тепла на суглоб на 25% знижує зусилля, яке необхідно затратити на його рух. Порівняння проводили з холодним компресом.

Крім цього, в лазні знижується біль у суглобах.

Зменшення стресу

Перебування в теплій бані стимулює вироблення ендорфінів («гормонів щастя») організмом, вони знижують рівень стресу.

Крім ендорфінів лазня впливає на продукцію ще одного гормону: знижується вироблення кортизолу, який виділяється у відповідь на стресорні впливу. Тому після перебування в лазні люди відчувають себе розслабленими і оновленими.

Відкриття носових пазух

Ніс і очі

Банне тепло проникає до слизових оболонок по всьому тілу, тому там ми дихаємо з легкістю і глибоко. Посидівши деякий час в парній, ви відчуєте, що пройшла закладеність носа і легень, тому відвідування лазень може допомогти в лікуванні застуди, нежиті і полегшення дихання.

Читайте також:  Денний сон знижує ризик серцевого нападу та інсульту на 48%
Спалювання калорій

Хоча і не доведено, що, відвідуючи парну, можна знизити вагу, але в лазні достовірно можна спалити калорії.

У лазні збільшується серцевий ритм, а якщо ходити туди після тренування, то прискорене серцебиття можна зберегти на тривалий термін. Додайте до цього ще і підвищення потовиділення, в результаті ви отримуєте спалювання калорій.

Однак вага при відвідуванні лазень не знижується, тому що там ми головним чином втрачаємо водну вагу, який відразу ж необхідно відновити рясним питвом для того, щоб уникнути зневоднення.

Спалювання калорій в лазні потрібно завжди поєднувати з раціональним харчуванням і фізичними навантаженнями.

У чому відмінність лазні від сауни?

Сауна і лазня

Лазня – це вологе тепло, а сауна – сухе.

Обидві кімнати мають загальні риси, тому що використовуються для відпочинку, розслаблення і зняття симптомів багатьох захворювань.

Головна відмінність між ними в тому, що в лазні на нас впливає вологе парове тепло, а в сауні – сухе тепло від горіння дров або від електричної печі.

Найчастіше приміщення сауни всередині оббите дерев’яними панелями, а на печі лежать камені, які, нагріваючись, випромінюють тепло в закритий простір. Пар в сауні можна отримати, тільки якщо налити воду на розігріті камені.

Читайте також:  Перегляд телевізора підвищує ризик старечого недоумства

Температура в сауні вище, ніж у паровій бані, і становить близько 60-90 °С, а відносна вологість при цьому набагато нижче ‒ 5-30%.

Ризики

У статті ми перерахували масу корисних властивостей лазні, але при її відвідуванні не можна забувати і про обережність і звертати увагу на фактори ризику.

Через тепловий вплив є небезпека дегідратації (зневоднення) організму, тому в лазні рекомендується проводити не більше 15-20 хвилин і пити заздалегідь воду у великій кількості.

Середовище в паровій лазні є ідеальною для росту і розмноження деяких бактерій і мікроорганізмів. Наприклад, грибкові інфекції, що викликають епідермофітію стопи, дуже люблять теплі і вологі умови лазні. Не забувайте завжди брати із собою в лазню рушник і шльопанці.

Шльопанці

Оскільки температура в лазнях надзвичайно висока, такими групами людей потрібно уникати їх відвідування:

  • вагітним жінкам,
  • людям із захворюваннями серця,
  • людям з гіпертонією або гіпотонією,
  • хворим на епілепсію,
  • при одночасному прийомі антибіотиків,
  • при одночасному прийомі психотропних препаратів: психостимуляторів, транквілізаторів, алкоголю.

З приводу того, чи є у вас протипоказання до відвідування лазні, ви можете проконсультуватися зі своїм лікуючим лікарем.

Джерело: zdorovieinfo