З кожним роком здоров’я наших батьків стає все більш вразливим. Розповідаємо, на що потрібно звертати увагу, і коли потрібно приймати термінові заходи.

З віком наші батьки все більше потребують нашої турботи. На жаль, одного разу настає такий момент, коли їх здоров’я вимагає негайних дій і серйозних рішень. Зверніть увагу на наведені нижче ознаки: якщо ви відзначили у своїх батьків хоча б деякі, їм точно потрібна допомога.

Незрозуміла втрата ваги

Різке і невмотивоване схуднення – погана ознака в будь-якому віці. Але у літніх людей воно особливо небезпечно. Незрозуміла втрата ваги може бути пов’язана з проблемами з шлунково-кишковим трактом, з порушенням функції ковтання (поширене ускладнення після мікроінсульту), розвивається пухлиною і навіть деменцією. Постарайтеся з’ясувати, чому мама або тато стали менше їсти: болять зуби або незручно ковтати? Почуття насичення настає занадто швидко? Немає апетиту або після їжі з’являється нудота або болі? І обов’язково зверніться до лікаря – і якомога швидше.

Читайте також:  Профілактика недоумства: здорова дієта не така сильна, як ці 3 фактори

Падіння

Для літніх людей падіння-дуже серйозна проблема. 60% госпіталізацій і шоста частина всіх смертей у людей старше 65 років так чи інакше пов’язані з падіннями. Якщо ваші батьки раптово стали втрачати рівновагу, по-перше, зверніться до лікаря, щоб виключити захворювання серцево-судинної або нервової системи (або підібрати для них лікування). А, по-друге, подбайте про те, щоб зробити будинок або квартиру, де живуть літні родичі, максимально безпечною — тут ми писали про те, як це можна зробити.

Зниження настрою, депресія

Ще одна серйозна проблема – депресії у літніх людей. Вони можуть супроводжувати серйозні захворювання (наприклад, деменцію або гормональні порушення), а можуть розвиватися самостійно. Якщо Ваші близькі протягом тривалого часу (два тижні і більше) скаржаться на поганий настрій, самотність, втрату інтересу до життя, обов’язково зверніться до лікаря. А також постарайтеся частіше спілкуватися з ними і пошукайте можливість залучити в соціальне життя — може бути, за допомогою соцмереж, волонтерства або інших способів.

Читайте також:  Названо 5 шкідливих для здоров'я звичок

Нетримання

Дуже делікатна проблема, яка також може бути ознакою серйозних захворювань. Якщо нетримання сечі відбувається часто, це може говорити про інфекцію сечовивідних шляхів або неврологічні проблеми. У будь—якому випадку, нетримання – це ненормально, в тому числі і в дуже літньому віці, і потрібно обов’язково звернутися до лікаря.

Безлад в будинку

Безлад, бруд або занедбаність в квартирі — це теж тривожна ознака. Він може попереджати про те, що літній людині стало важко справлятися з повсякденними справами (і варто перевірити, чи не є підвищена стомлюваність ознакою серйозної хвороби), про те, що зір різко погіршився (в тому числі через діабет або неврологічних захворювань) або про те, що у літньої людини розвивається деменція. У будь-якому випадку варто проконсультуватися з лікарем!

Читайте також:  Простий продукт допоможе впоратися з гіпертонією

Пропуск прийому ліків

Забудькуватість, погіршення уваги або навіть підозрілість — причини, за якими літні люди перестають вчасно приймати ліки, часто пов’язані з розвиваються когнітивними розладами. На жаль, лікарі поки не навчилися лікувати хворобу Альцгеймера або інші види деменції, але своєчасна терапія може уповільнити розвиток хвороби і надовго продовжити розумову активність людини.

Проблеми зі сном

Безсоння часто представляється нам обов’язковою супутницею старості, але це не так. І якщо ваші батьки скаржаться на те, що ніяк не можуть заснути (і особливо якщо вони стали вдаватися до допомоги алкоголю, щоб розслабитися), обов’язково потрібно звернутися до лікаря. Стрес і безсоння — одні з найбільш підступних ворогів нашого мозку, особливо в старшому віці. Чим більше нервує і гірше спить ваш близька людина, тим, на жаль, вище ризик деменції. Зверніться до лікаря!

Додайте UkrHealth в обрані джерела Додати в обрані Google News