З кожним роком здоров’я наших батьків стає все більш вразливим. Розповідаємо, на що потрібно звертати увагу, і коли потрібно приймати термінові заходи.

З віком наші батьки все більше потребують нашої турботи. На жаль, одного разу настає такий момент, коли їх здоров’я вимагає негайних дій і серйозних рішень. Зверніть увагу на наведені нижче ознаки: якщо ви відзначили у своїх батьків хоча б деякі, їм точно потрібна допомога.

Незрозуміла втрата ваги

Різке і невмотивоване схуднення – погана ознака в будь-якому віці. Але у літніх людей воно особливо небезпечно. Незрозуміла втрата ваги може бути пов’язана з проблемами з шлунково-кишковим трактом, з порушенням функції ковтання (поширене ускладнення після мікроінсульту), розвивається пухлиною і навіть деменцією. Постарайтеся з’ясувати, чому мама або тато стали менше їсти: болять зуби або незручно ковтати? Почуття насичення настає занадто швидко? Немає апетиту або після їжі з’являється нудота або болі? І обов’язково зверніться до лікаря – і якомога швидше.

Падіння

Для літніх людей падіння-дуже серйозна проблема. 60% госпіталізацій і шоста частина всіх смертей у людей старше 65 років так чи інакше пов’язані з падіннями. Якщо ваші батьки раптово стали втрачати рівновагу, по-перше, зверніться до лікаря, щоб виключити захворювання серцево-судинної або нервової системи (або підібрати для них лікування). А, по-друге, подбайте про те, щоб зробити будинок або квартиру, де живуть літні родичі, максимально безпечною — тут ми писали про те, як це можна зробити.

Зниження настрою, депресія

Ще одна серйозна проблема – депресії у літніх людей. Вони можуть супроводжувати серйозні захворювання (наприклад, деменцію або гормональні порушення), а можуть розвиватися самостійно. Якщо Ваші близькі протягом тривалого часу (два тижні і більше) скаржаться на поганий настрій, самотність, втрату інтересу до життя, обов’язково зверніться до лікаря. А також постарайтеся частіше спілкуватися з ними і пошукайте можливість залучити в соціальне життя — може бути, за допомогою соцмереж, волонтерства або інших способів.

Нетримання

Дуже делікатна проблема, яка також може бути ознакою серйозних захворювань. Якщо нетримання сечі відбувається часто, це може говорити про інфекцію сечовивідних шляхів або неврологічні проблеми. У будь—якому випадку, нетримання – це ненормально, в тому числі і в дуже літньому віці, і потрібно обов’язково звернутися до лікаря.

Безлад в будинку

Безлад, бруд або занедбаність в квартирі — це теж тривожна ознака. Він може попереджати про те, що літній людині стало важко справлятися з повсякденними справами (і варто перевірити, чи не є підвищена стомлюваність ознакою серйозної хвороби), про те, що зір різко погіршився (в тому числі через діабет або неврологічних захворювань) або про те, що у літньої людини розвивається деменція. У будь-якому випадку варто проконсультуватися з лікарем!

Пропуск прийому ліків

Забудькуватість, погіршення уваги або навіть підозрілість — причини, за якими літні люди перестають вчасно приймати ліки, часто пов’язані з розвиваються когнітивними розладами. На жаль, лікарі поки не навчилися лікувати хворобу Альцгеймера або інші види деменції, але своєчасна терапія може уповільнити розвиток хвороби і надовго продовжити розумову активність людини.

Проблеми зі сном

Безсоння часто представляється нам обов’язковою супутницею старості, але це не так. І якщо ваші батьки скаржаться на те, що ніяк не можуть заснути (і особливо якщо вони стали вдаватися до допомоги алкоголю, щоб розслабитися), обов’язково потрібно звернутися до лікаря. Стрес і безсоння — одні з найбільш підступних ворогів нашого мозку, особливо в старшому віці. Чим більше нервує і гірше спить ваш близька людина, тим, на жаль, вище ризик деменції. Зверніться до лікаря!