Любов — це, звичайно, не хвороба, але у неї є явні ознаки, які важко з чимось сплутати. Зазвичай людина швидко розуміє, що вона закохалась, але як? Вчені намагаються розкласти почуття на складові та з’ясувати їх причини. Ми зібрали знаки, які вказують на те, що між вами не просто дружба.

Ви відчуваєте себе трохи п’яним

«П’яний від любові» — не такий вже фігуральний вираз. Легке запаморочення, відчуття ейфорії і відчуття, що немає нічого неможливого, — знайомі відчуття після першого побачення? Вчені з’ясували, що алкоголь і окситоцин, який називають «гормоном любові», діють на мозок приблизно однаково. У досліді на тваринах, яким впорскували окситоцин через ніс, з’ясувалося, що при підвищенні рівня цього гормону збільшуються симпатії до ближнього, схильність до самопожертви, щедрість і довіра, в той час як страх, тривожність і рівень стресу сильно знижуються. Тому людина відчуває після першого незручного поцілунку те ж, що після випитого келиха шампанського.

Ви стаєте менш чутливі до болю

Дослідження медичної школи Стенфордського університету показало, що почуття закоханості надає дію, порівнянну з ефектом знеболюючих препаратів. Це пов’язано з активацією прилеглого ядра. Ця ж зона прокидається при отриманні анальгетиків або, наприклад, при великому виграші в казино. Для експерименту дослідники зібрали студентів, які перебувають у романтичних стосунках до дев’яти місяців. До їх руки прикріпили термостимулятор і нагріли його до температури, яка викликала біль. Після цього студентам показували фото коханих, і рівень болю значно зменшувався. При цьому на МРТ чітко спостерігалася активація прилеглого ядра. Крім цього, студентам показували фотографії випадкових привабливих людей, але такого ефекту вже не виникало.

Біль

Ви відчуваєте себе так, ніби пробігли стометрівку

Вас кидає в жар, серце скажено б’ється, дихання часте і переривисте — ніби ви не дивитесь в очі іншої людини, а тільки що встановили світовий рекорд у спринті. Це все сплеск гормонів. Закоханість підвищує рівень адреналіну і норадреналіну, що змушує пульс збільшуватися. Подих мимоволі частішає, і вам стає жарко. Це все нагадує реакцію організму на дуже сильний переляк. Але в цьому і є принадність людської психіки: одна емоція відрізняється від іншої набором елементів. При закоханості до адреналіну додається дрібка дофаміну та інших гормонів задоволення і відчуття вже зовсім не такі, як при переляку.

Біг

Ви втрачаєте апетит

Ще вчора з’їсти піцу цілком поодинці не становило проблем, а сьогодні, після тієї самої зустрічі, навіть яблуко не хочеться? Це знову окситоцин. Дослідження показали, що підвищення рівня цього гормону притуплює відчуття голоду і веде до зниження кількості необхідних калорій. Так що від любові дійсно можна схуднути.

Апетит

При вигляді коханої людини у вас розширюються зіниці

Цю незвичайну фізіологічну реакцію помітили вчені з університету Род-Айленда (США). Коли людина бачить об’єкт своєї любові, її зіниці розширюються, щоб охопити образ цілком. Це ж трапляється, коли ми вперше бачимо людину, яку знаходимо привабливим. Тоді весь світ навколо наче меркне, і вся наша увага зосереджується на ній. Романтики пояснюють це кохання з першого погляду, вчені — розширенням зіниць.

Кохання

Ваше обличчя світиться

Любов прикрашає, це факт. З’являється вогник в очах, шкіра ніби світиться зсередини, а на обличчі постійна посмішка. Вся справа в тому, що гормони розганяють кров, а значить, до шкіри надходить більше кисню. Тому ви виглядаєте так, ніби тільки що відпочили в альпійській селі.

Кохання

Ви не можете зв’язати і двох слів

Коли чоловік закоханий, він трохи схожий на персонажів книг Джейн Остін: червоніє, блідне, мимрить щось незрозуміле. Долоні стають мокрими, а в роті сухо, як у пустелі. Це робить з нами гримуча суміш ноепінефрину і окситоцину. Їх рівень різко підвищується, коли той, з ким ми дуже хочемо зав’язати відносини, виявляється поруч. З часом це проходить.

Радість

Ваші фітнес-результати покращуються

Закоханість дарує друге дихання, і ви можете зробити куди більше повторів в залі, ніж звикли, — вважають психологи. Це показали результати опитувань понад 400 спортсменів. Емоції дають енергію, якої зазвичай не вистачає на виконання вправ, і людина виявляє, що здатна на більше. До того ж з’являється прагнення бути більш привабливим для коханої людини, а значить, працювати старанніше.

Джерело: The challenger