Кохання — це, звичайно, не хвороба, але вона має явні ознаки, які складно з чимось сплутати. Зазвичай людина швидко розуміє, що вона закохалася, але як? Вчені намагаються розкласти почуття на складові та з’ясувати їхні причини. Ми зібрали знаки, які свідчать про те, що між вами не просто дружба.

Ви почуваєтеся трохи п’яним

«П’яний від кохання» — не такий вже й фігуральний вираз. Легке запаморочення, почуття ейфорії та відчуття, що немає нічого неможливого – знайомі почуття після першого побачення? Вчені з’ясували, що алкоголь та окситоцин, який називають «гормоном кохання», діють на мозок приблизно однаково. У дослідженні на тварин, яким впорскували окситоцин через ніс, з’ясувалося, що при підвищенні рівня цього гормону збільшуються симпатії до ближнього, схильність до самопожертви, щедрість та довіра, тоді як страх, тривожність та рівень стресу сильно знижуються. Тому людина відчуває після першого незручного поцілунку те саме, що після випитого келиха шампанського.

Ви стаєте менш чутливими до болю

Дослідження медичної школи Стенфордського університету показало, що почуття закоханості впливає, порівнянне з ефектом знеболюючих препаратів. Це з активацією прилеглого ядра. Ця ж зона прокидається при отриманні анальгетиків або, наприклад, через великий виграш в казино. Для експерименту дослідники зібрали студентів, які перебувають у романтичних стосунках до дев’яти місяців. До їхньої руки прикріпили термостимулятор і нагріли його до температури, що викликала біль. Після цього студентам показували фото коханих і рівень болю значно зменшувався. При цьому на МРТ чітко спостерігалася активація ядра. Крім цього, студентам показували фотографії випадкових привабливих людей, але такого ефекту вже не виникало.

Читайте також:  Стрептоцид: краткая инструкция по применению

Ви почуваєтеся так, ніби пробігли стометрівку

Вас кидає в жар, серце шалено колотиться, дихання часто і переривчасте — ніби ви не дивитеся в очі іншої людини, а щойно встановили світовий рекорд у спринті. Це все сплеск гормонів. Закоханість підвищує рівень адреналіну та норепінефрину, що змушує пульс збільшуватися. Дихання мимоволі частішає, і вам стає спекотно. Це все нагадує реакцію організму на дуже сильний переляк. Але в цьому і є принада людської психіки: одна емоція відрізняється від іншої набором елементів. При закоханості до адреналіну додається щіпка дофаміну та інших гормонів задоволення і народжуються відчуття вже зовсім не такі, як при переляку.

Ви втрачаєте апетит

Ще вчора з’їсти піцу повністю самотужки не складало труднощів, а сьогодні, після тієї самої зустрічі, навіть яблуко не хочеться? Це знову окситоцин. Дослідження показали, що підвищення рівня цього гормону притуплює почуття голоду та веде до зниження кількості необхідних калорій. Так що від кохання справді можна схуднути.

Читайте також:  Лазерная эпиляция глубокого бикини — в чем особенность процедуры

Побачивши кохану людину у вас розширюються зіниці

Цю незвичайну фізіологічну реакцію помітили вчені з університету Род-Айленд (США). Коли людина бачить об’єкт свого кохання, її зіниці розширюються, щоб охопити образ цілком. Це ж трапляється, коли ми вперше бачимо людину, яку знаходимо привабливою. Тоді весь світ навколо ніби меркне, і вся наша увага зосереджується на ній. Романтики пояснюють це коханням з першого погляду, вчені – розширенням зіниць.

Ваше обличчя світиться

Кохання прикрашає, це факт. З’являється вогник у власних очах, шкіра ніби світиться зсередини, але в обличчі постійна посмішка. Вся справа в тому, що гормони розганяють кровообіг, а значить, до шкіри надходить більше кисню. Тому ви виглядаєте так, ніби щойно відпочили в альпійському селі.

Ви не можете пов’язати двох слів

Коли людина закохана, вона трохи схожа на персонажів книг Джейн Остін: червоніє, блідне, мямлить щось незрозуміле. Долоні стають мокрими, а в роті сухо, як у пустелі. Це робить з нами гримуча суміш ноепінефрину та окситоцину. Їхній рівень різко підвищується, коли той, з ким ми дуже хочемо зав’язати стосунки, виявляється поруч. Згодом це проходить.

Читайте також:  Станозолол для начинающих и опытных спортсменов

Ваші фітнес-результати покращуються

Закоханість дарує друге дихання, і ви можете зробити куди більше повторів у залі, ніж звикли, вважають психологи. Це засвідчили результати опитувань понад 400 спортсменів. Емоції дають енергію, якої зазвичай не вистачає на виконання вправ, і людина виявляє, що здатна на більше. До того ж з’являється прагнення бути привабливішим для коханої людини, а отже, працювати старанніше.

Наукові джерела:

Similar effects of intranasal oxytocin administration and acute alcohol consumption on socio-cognitions, emotions and behaviour: Implications for the mechanisms of action, source
Viewing Pictures of a Romantic Partner Reduces Experimental Pain: Involvement of Neural Reward Systems, source
What falling in love does to your heart and brain, source
Oxytocin reduces caloric intake in men, source
Love: A Biological, Psychological and Philosophical Study, source
Why Being in Love Makes You Gorgeous (and Healthy, Too), source
Love May Boost Athletic Performance, source