Щоб зруйнувати печінку, необов’язково зловживати алкоголем. Іноді досить любити солодке.

Якщо у вас є одна з цих, на перший погляд, безневинних звичок, не варто дивуватися хворобам печінки.

1. Любов до солодкого

Надлишок цукру в раціоні — вірний шлях не тільки до карієсу і зайвих кілограмів, але і до неалкогольної жирової хвороби печінки (НАЖХП). Яка, в свою чергу, провокує розвиток цирозу і раку.

Причому ризики досить високі. Дослідження, проведене Американським журналом клінічного харчування, встановило: люди, які споживають 1 000 зайвих калорій в день за рахунок солодощів, лише в 2% випадків мають зайву вагу. Але в 27% у них спостерігається небезпечне для здоров’я ожиріння печінки.

2. Втамування спраги солодкими газованими напоями

Основною винуватицею накопичення жиру в печінці виступає фруктоза – найбільш поширений в природі тип простих вуглеводів. Рафінований цукор складається з неї приблизно на 50%. Але найбільше фруктози в тих продуктах, які ми традиційно вважаємо більш здоровими замінниками цукру. Це:

 • мед;
 • солодкі фрукти, особливо виноград, банани, персики.

Також фруктоза в надлишку міститься в солодкій газованій воді і енергетичних напоях. Дослідження показують, що дорослі і діти, які вживають велику кількість такого пиття, страждають від неалкогольної жирової хвороби печінки і її наслідків особливо часто.

3. Небажання боротися із зайвою вагою

Зараз модно любити себе таким, який ти є. Але у цього є і побічні ефекти. Зокрема, встановлено, що зайва вага і особливо ожиріння збільшують ризик неалкогольної жирової хвороби печінки.

За різними оцінками, від 25 до 90% дорослих, які страждають ожирінням, мають також НАЖХП.

4. Толерантне ставлення до надлишку жиру на животі

Милий животик, тобто пристойна кількість зайвих сантиметрів на талії, не менш небезпечна, ніж зайва вага. Ви можете мати нормальну масу тіла, але якщо у вас є надлишок жиру на животі, — можливо, це вісцеральне ожиріння.

Вісцеральним називають жир, який розташовується за м’язами преса і оточує внутрішні органи. Він змінює гормональний фон і підвищує ризик розвитку цілого ряду небезпечних захворювань:

 • метаболічного синдрому та цукрового діабету 2 типу;
 • коронарної хвороби серця;
 • астма;
 • деменція;
 • рака.

Підвищений ризик неалкогольного ожиріння печінки – лише ще один з пунктів в цьому неприємному списку.

5. Любов до вітамінів

В аптеках повно всіляких мультивітамінних добавок. Але нагадаємо: їх ні в якому разі не можна приймати безконтрольно, без попередньої консультації з лікарем! Інакше є ризик, що ви переборщите з яким-небудь вітаміном і замість користі отримаєте суцільну шкоду.

У контексті печінки особливо небезпечне передозування вітаміну А (про нього говорять при вживанні більше 12 000 мкг або 40 000 МО вітаміну в день). Гіпервітаміноз здатний привести до важких токсичних пошкоджень органу, збільшення його розмірів і цирозу.

6. Лікування будь-якого болю парацетамолом

Парацетамол багато хто вважає нешкідливим знеболюючим, яке допомагає і при головному болю, і при температурі, і при ниючих зубах. Багато в чому це правда: якщо приймати цей препарат відповідно до інструкції, він з високою ймовірністю допоможе, а не зашкодить. Але якщо ви перевищуєте рекомендовану дозу, це може призвести до пошкоджень печінки: від незначних і майже непомітних до гострої печінкової недостатності і навіть смерті.

У зв’язку з цим Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів (США) наполягає:

 • Приймаючи парацетамол, дотримуйтесь дозування, зазначені в інструкції до препарату. Ні в якому разі не перевищуйте дозу.
 • Не приймайте ліки довше, ніж зазначено в інструкції.
 • Не пийте більше одного ліки, що містить парацетамол, одночасно. Ризик пошкодити печінку зростає, наприклад, якщо ви приймаєте препарат від застуди і в той же час п’єте таблетку від головного болю, а обидва засоби, що містять парацетамол.

7. Тяга до фастфуду

У картоплі фрі, чіпсах, попкорні, крекерах, магазинній випічці на маргарині та іншому фастфуді повно трансжирів. Якщо ви не в міру любите таку їжу, це з великою ймовірністю рано чи пізно призведе не тільки до зайвої ваги і навіть ожиріння, але і до розвитку тієї ж неалкогольною жирової хвороби печінки.

8. Помірне вживання алкоголю

Напевно, всі знають, що багато пити — шкідливо для печінки. Однак “багато пити” – поняття розтяжне. Ваш, на перший погляд, безневинний келих вина за вечерею цілком може виявитися тим самим перебором — адже він містить в собі більше, ніж умовно безпечна одна порція в день.

Нагадаємо: одна стандартна порція алкоголю — це:

 • 355 мл пива;
 • 148 мл вина;
 • 44 мл міцних напоїв (горілка, віскі, джин, ром, текіла і так далі).

Помірним вживанням алкоголю медики вважають до однієї порції в день для жінок і чоловіків старше 65 років, і до двох порцій на день для чоловіків молодшого віку.

А тепер рахуйте. В одній пляшечці пива — півтори порції. Пляшка вина (0,7 л), випита на двох, — це приблизно по 2,5 порції на кожного. Можливо, ви вживаєте більше, ніж можна, але навіть не замислюєтеся про це. А тим часом алкоголь непомітно руйнує вашу печінку. Одного разу це може відгукнутися алкогольним гепатитом і цирозом.

Загалом, якщо здається, що ви п’єте зовсім трохи, на всякий випадок перерахуйте порції. Печінка буде вам вдячна.

Наукові джерела:

 • Surprising Things That Can Damage Your Liver, source
 • Sugar — Is It bad for my liver?, source
 • Effect of short-term carbohydrate overfeeding and long-term weight loss on liver fat in overweight humans, source
 • Non-alcoholic fatty liver disease in 2015, source
 • Acetaminophen: Avoiding Liver Injury, source
 • Alcohol: Weighing risks and potential benefits, source
 • Alcohol related liver disease, source