Ризик деяких смертельно небезпечних захворювань у жінок в кілька разів вище, ніж у чоловіків. Ми розповімо, на які симптоми варто звернути особливу увагу.

Жінки і чоловіки хворіють по‑різному: симптоми одних і тих же захворювань можуть істотно відрізнятися (і саме через «незвичність» жіночих симптомів серцевого нападу ми частіше пізніше отримуємо допомогу і навіть вмираємо від інфарктів). Крім того, ризик багатьох серйозних захворювань у жінок іноді в рази вище, ніж у чоловіків — і тому дуже важливо дізнатися, яким саме небезпечним хворобам ми частіше схильні, щоб бути особливо уважними до ранніх симптомів, а також більше зусиль приділяти профілактиці.

Остеоартрит

Від цього захворювання, яке настає через зношеність суглобів, жінки страждають в три рази частіше за чоловіків. Лікарі припускають, що всьому виною велика гнучкість і еластичність суглобів і сухожиль, необхідна жінкам для більш легкого перебігу вагітності та пологів. Ширші, ніж у чоловіків, стегна також підвищують ймовірність хвороби, так як створюють підвищене навантаження на коліна. Нарешті, втрата естрогену під час менопаузи, який захищає наші суглоби від запалення — ще одна причина, через яку суглоби у жінок руйнуються частіше і швидше, ніж у чоловіків.

Хвороба Альцгеймера

Дві третини пацієнтів з хворобою Альцгеймера — жіночої статі. Довгий час вважалося, що вся справа у великій різниці середньої тривалості життя чоловіків і жінок: мовляв, чоловіки до свого Альцгеймера просто не доживають. Але недавні дослідження спростовують цю теорію: на ризик хвороби може впливати генетика, а також гормональні зміни, через які жінки проходять під час менопаузи.

Читайте також:  Відмова від алкоголю та жирного допомагає літнім людям зберегти підшлункову залозу

Депресія

Жінки страждають депресією вдвічі частіше за чоловіків – і справа зовсім не в тому, що пацієнти рідше доходять до лікаря, ніж пацієнтки, і тому просто не враховуються медичною статистикою. Дослідники депресії впевнені: підвищений ризик для жінок обумовлений більш частими, ніж у чоловіків, коливаннями гормонів, як під час менструального циклу, так і в період менопаузи. Крім того, материнство, через яке проходить більшість жінок, також підвищує ризик: і біологічні, і особливо соціальні зміни, з якими стикаються молоді мами, створюють серйозну небезпеку.

Хвороби серця

Хвороби серця – це вбивця номер один для представників обох статей, але саме для жінок напад частіше закінчується смертю. В першу чергу тому, що лікарі досі орієнтуються при діагностиці на «чоловічі» симптоми хвороби, часто просто ігноруючи специфічні ознаки, які частіше бувають у жінок. Крім того, як відзначають кардіологи, жінки, у яких трапляється інфаркт, частіше мають супутні важкі захворювання (наприклад, діабет, миготлива аритмія, гіпертонія), тоді як у чоловіків інфаркт частіше розвивається на тлі кращого стану організму. Як би там не було, жінкам обов’язково потрібно знати специфічні симптоми, якими супроводжується серцевий напад саме у представниць слабкої статі, а також більше уваги приділяти профілактиці захворювання.

Читайте також:  15 порад, які допоможуть схуднути цієї осені

Урологічні проблеми

Інфекції сечовивідних шляхів, нетримання сечі і “протікання” сечового міхура — з усіма цими захворювання жінки стикаються частіше, ніж чоловіки. Виною тому – особливості будови тіла. По-перше, уретра у нас розташована в безпосередній близькості від піхви і прямої кишки — місць великого скупчення бактерій. А, по-друге, вагітність і пологи створюють сильне навантаження на м’язи тазового дна, що з часом може привести до труднощів з утриманням сечі.

Вовчак

Це серйозне аутоімунне захворювання може вважатися майже повністю “жіночим”: чоловіки складають тільки 10% всіх пацієнтів. На жаль, це захворювання насилу піддається діагностиці, так як симптоми досить розпливчасті і різноманітні, однією з небагатьох підказок може бути підвищення рівня естрогену: багато лікарів вважають, що саме ця гормональна зміна може бути свого роду тригером хвороби.

Інсульт

Ще одне небезпечне захворювання, з яким жінки стикаються частіше. Наш ризик підвищує прийом гормональних контрацептивів, вагітність і пологи, замісна гормональна терапія. Мігрені і депресія, якими жінки також страждають частіше за чоловіків, теж є факторами, що підвищують ризик інсульту. Дуже важливо контролювати свій кров’яний тиск і не допускати гіпертонії, а також добре знати перші ознаки інсульту, щоб вчасно звернутися за допомогою: після нападу у лікарів є всього 3,5−4 години, щоб попередити ризик ускладнень і навіть смертельного результату.

Читайте також:  Вчені пояснили вплив сексу на якість сну

Хвороби щитовидної залози

Наш ризик зіткнутися із захворюваннями щитовидки в 5-8 разів вище, ніж у чоловіків. За даними ВООЗ, з тими чи іншими хворобами цього органу стикається протягом життя кожна восьма жінка. Найпоширеніші захворювання у жінок – гіпотиреоз, при якому щитовидна залоза не виробляє достатньої кількості гормону для регуляції обміну речовин, а також хвороба Хашимото. На щастя, обидва ці захворювання можна діагностувати за допомогою аналізів крові та УЗД, також обидва вони можуть бути скомпенсовані прийомом ліків. Найголовніше – не відкладати візит до лікаря.

Розсіяний склероз

Ще одне аутоімунне захворювання, з яким жінки стикаються набагато частіше, ніж чоловіки. При розсіяному склерозі постійної атаки піддаються нерви головного і спинного мозку, що призводить до болю, оніміння і слабкості. На думку дослідників “винен” підшкірний жир, якого в організмі жінок більше, ніж в чоловічому, а також гормональні відмінності.