Цукровий діабет може розвинутися практично непомітно. Розповімо, на що звернути увагу, щоб встигнути обернути процес назад.

Що ж таке діабет другого типу? Якщо спростити – це захворювання, яке змушує рівень глюкози в крові підніматися неприпустимо високо. “Вільний” цукор в організмі може накоїти бід, тому вкрай важливо відстежувати перші ознаки діабету. Навіть ті, що є тільки грізними провісниками — адже завдяки своєчасній медичній допомозі і зміні способу життя діабет можна взяти під контроль, уникнувши серйозних і неприємних наслідків.

Діабет другого типу – хвороба поширена. В одній тільки Америці від нього страждають 30 мільйонів дорослих людей, а ще 84 мільйони — знаходяться в стані, який називається переддіабетом.

У людей з останньої категорії цукор в крові стабільно підвищений, але ще не до такої міри, щоб доктора визнали стан незворотнім, а саму хворобу — такою, що повністю сформувалася. Втім, без зміни способу життя і лікування, переддіабет майже завжди переростає в діабет — приблизно через п’ять років після появи перших ознак.

Діабет другого типу підкрадається непомітно, і його симптоми легко пропустити, особливо на ранніх стадіях. Багато хто навіть не підозрюють, що їм дихає в потилицю серйозне захворювання, яке може закінчитися сліпотою і ампутацією.

Ми розповімо вам, які ранні ознаки діабету ви повинні відстежувати, і обговоримо фактори ризику, які можуть привести до цього захворювання.

Ранні симптоми переддіабету і діабету другого типу

1. Часте сечовипускання

Коли рівень цукру в крові підвищений, нирки щосили намагаються позбутися від зайвої глюкози, виводячи її з сечею. Тому людям з преддіабетом і хочеться в туалет так часто, особливо ночами.

Читайте також:  Названі кращі перекуси для зниження цукру в крові

2. Сильна спрага

Другий пункт безпосередньо виникає з першого. Часта урінація веде до зневоднення всього організму, і людині постійно хочеться пити. Незважаючи на те, що люди в такому стані п’ють багато води, організму зазвичай все одно не вистачає рідини. Варто додати, що до зневоднення частенько додається і нестача електролітів (калію, магнію та інших мінералів), яких організм позбавляється разом з сечею.

3. Постійне відчуття голоду

Не тільки спрага, але і постійний голод може бути передвісником діабету другого типу. Наша травна система перетворює їжу в прості цукри (глюкозу), які тіло потім використовує в якості палива. У людей, які страждають від діабету, глюкоза з кровотоку не в змозі проникнути крізь стінки клітин.

В результаті, навіть після щільного обіду люди з діабетом і переддіабетом відчувають себе постійно голодними — адже їх тіло дійсно голодує.

4. Відчуття постійної втоми

Неефективне розщеплення і засвоєння глюкози при діабеті другого типу, як ми вже розповіли, призводить до голодування тканин нашого тіла. І це призводить до постійної втоми і млявості.

5. Проблеми із зором

Зайва кількість цукру в крові пошкоджує судини і капіляри — їх стінки стають більш крихкими і ламкими. Це стає помітним, коли страждають судини в наших очах — зір погіршується, а «картинка» стає розмитою. Що характерно, проблема може проявлятися в одному оці або в обох відразу, а стан може погіршуватися і поліпшуватися.

Якщо не почати лікувати діабет, то з часом зір можна втратити зовсім — поставтеся особливо уважно до цієї ознаки.

Читайте також:  Названо сік, який допоможе краще спати

6. Зниження швидкості регенерації

Ніхто не чекає, що ваші рани і порізи повинні гоїтися за хвилину, як у супергероїв. Але от якщо кішка зачепила вас кігтем під час гри, а слід не сходить тижнями і місяцями, пора бити тривогу.

Відбувається це все з тієї ж самої причини – стінки судин і капілярів страждають від надлишку цукру в крові, у організму на регенерацію вже не вистачає ресурсів. Повільне загоєння ран небезпечне високими ризиками інфікування.

7. Оніміння, поколювання або біль в кінцівках

Цукор в крові впливає на кровообіг, що, в підсумку, пошкоджує нервові закінчення. У людей з діабетом другого типу це призводить до болю, оніміння, відчуття поколювання в пальцях або кінцівках. Найчастіше це особливо проявляється на ногах.

Такий стан називається нейропатією і він, так само, як і інші симптоми, може погіршуватися з часом.

8. Локальні потемніння шкіри

На деяких ділянках шкіра може ущільнитися і змінити колір. Зазвичай мова йде про шию, пахви, шкірі в паху, на кісточках і ліктях. Відчуватися ці плями будуть відчуватися дуже м’якими і бархатистими.

Подібний симптом відомий як чорний акантоз.

9. Сверблячка і грибкові інфекції

Зайва глюкоза в крові і сечі може послужити їжею для грибків і дріжджів, які, в свою чергу, приведуть до різного роду інфекцій. Грибки люблять теплі вологі місця: рот, геніталії, пахви. Якщо ви страждаєте від зайвої ваги, інфекція із задоволенням влаштується в складках шкіри. Проблемні місця зазвичай запалюються і сверблять, а шкіра стоншується і болить.

Чому так важливо діагностувати діабет вчасно?

Чим раніше ви почнете лікувати діабет, тим з меншою кількістю ускладнень зіткнетеся згодом. Необхідно буде змінити спосіб життя і раціон, почати контролювати рівень глюкози в крові, але діабет другого типу можна взяти під контроль, приклавши достатньо зусиль.

Читайте також:  Лікарі пояснили, скільки часу дітям можна проводити перед екраном

Якщо зловити хворобу ще на стадії переддіабету, процес можна і зовсім повернути назад.

Без лікування діабет має величезний вплив на весь організм, що може поставити під загрозу ваше здоров’я і життя. У людей з діабетом часто розвиваються супутні захворювання:

 • Проблеми з серцем
 • Інсульт
 • Пошкодження нервів
 • Проблеми з ногами
 • Хвороби нирок, які можуть обернутися потребою в діалізі
 • Сліпота
 • Втрата статевих функцій як у чоловіків, так і у жінок.

Фактори ризику для розвитку діабету другого типу

Діабет може з’явитися у кого завгодно, але спосіб життя, харчові звички і рівень фізичної активність залишаються ключовими факторами як для розвитку хвороби, так і для особливостей її перебігу. Здоровий спосіб життя вкрай важливий для людей будь-якого віку і фізичних кондицій.

Фактори підвищеного ризику:

 • Віці старше 45 років
 • Сидячий спосіб життя
 • Зайва вага або ожиріння
 • Неправильне харчування
 • Сімейна історія захворювання
 • Синдром полікістозних яєчників
 • Діагностований преддіабет

Діабет другого типу – одне з найпоширеніших захворювань в розвинених країнах. Його поширеності сприяє надлишок цукру в їжі, індустрія фастфуду, постійний стрес, зайва вага.

Якщо ви, прочитавши наш список, помітили у себе хоча б 1-2 симптоми, зверніться до лікаря. Спіймайте хворобу вчасно і рішуче викиньте її зі свого життя. Діабету другого типу можна запобігти, а на деяких стадіях — і звернути. Скористайтеся цим шансом.

Джерело: medicalnewstoday

Додайте UkrHealth в обрані джерела Додати в обрані Google News