З того самого моменту, як люди відкрили, що різні хімічні речовини, видобуті з навколишнього світу, можуть впливати на життєві процеси, їх почали активно застосовувати практично всюди. Отрутою мазали наконечники стріл (для полювання чи для війни), отрути використовували, щоб отруїти свого заклятого ворога… Інші речовини, корисні, використовувалися як ліки від різних хвороб. І у всі часи популярністю користувалися «любовні зілля». Вважалося, що якщо дати такий напій іншій людині, то можна змусити її полюбити…

Ці речовини називаються афродизіаки – в честь античної богині любові Афродіти. Досі вважається, що афродизіаками можна привернути увагу протилежної статі. Навіть існують духи на їх основі. В основному афродизіаки збільшують потенцію і статевий потяг у чоловіків.

Читайте також:  Ці 10 продуктів допоможуть вам схуднути до зимових свят

Одним з відомих афродизіаків є кантаридин. Ця речовина міститься в залозах шпанської мушки, або ж жука – наривника і, при попаданні в організм, підсилює приплив крові до статевого органу. Мікроскопічні кількості секрету залоз шпанської мушки часто додавали в любовні зілля. Але крім такої дії, кантаридин володіє і іншими особливостями… наприклад, шкірно-наривною дією. А ще інтоксикація від цієї речовини така сильна, що може привести до летального результату, причому досить болісного. Саме тому на основі кантаридина був створена отрута «Кантарела», яку дуже широко використовували в Середні століття, щоб прибрати з шляху недоброзичливців. Тому у «любовної» сторони цієї молекули є й інша, небезпечна сторона.

Читайте також:  Ознаки того, що здуття живота вказує на серйозну проблему

Ще одним засобом, що підвищує потенцію, є силденафіл, активна речовина, що входить до складу Віагри. Її застосовують при різних порушеннях потенції, і у неї є досить багато побічних ефектів (втім, як і у багатьох інших лікарських засобів), серед яких головний біль та порушення зору.

Самими природними афродизіаками є статеві гормони – але при введенні їх в кров ззовні, вони не роблять ніякого ефекту. Вважається, що афродизіаки містяться в певних видах їжі – наприклад, морепродуктах, бананах, селері, спаржі, шоколаді і суниці. Але точних наукових доказів однозначної шкоди чи користі таких «м’яких» афродизіаків не існує. Дослідження значною мірою спотворює і ефект плацебо. У 1989 році FDA зробило заяву, що ні один з продаваних афродизіаків не підвищує лібідо. Тим не менш, товари на основі афродизіаків перетворилися в цілу індустрію.

Читайте також:  Три побічні ефекти відмови від алкоголю

Тому питання про шкоду і користь афродизіаків все ще залишається відкритим. Але одне ясно точно – почуття любові, те саме, оспіване в віршах і прозі, вони точно не викликають. Втім, можливо, наука знайде відповідь і на це питання.