Кожен день голови людей відвідують мільйони самих різних думок. Ми плануємо свій день, думаємо, як вирішувати проблеми, мріємо…

Але іноді ми можемо потрапити в пастки – організовані, зокрема, нашим мозком. Наприклад, людина зіткнулася з якоюсь перешкодою. Вона продумує рішення, аналізує, але може статися так, що вона почне занадто багато своїх думок і своєї енергії приділяти цій проблемі, хоча воно того не варто.

В англійській мові для такого стану думок є навіть свій власний термін – overthinking – що дослівно означає «занадто багато думати», «накручувати себе», «зациклюватися».

Ніхто не сперечається – складні проблеми вимагають відповідального грамотного підходу, та все ж краще «передумати», ніж «недодумати», але це може зіграти злий жарт. Не дарма ж кажуть, що «Краще – ворог хорошого».

Зациклюватися на труднощах і тим більше присвячувати їм весь свій час – це значить упустити з виду картину цілком. Занадто сильне зациклення призводить до того, що людина придумує досить складне рішення проблеми, упускаючи просте. Також це забирає надто багато часу і паралізує здатність до дій, адже людина все ще продовжує шукати те саме ідеальне рішення проблеми.

Але не все так погано. Якщо ви зловили себе на тому, що надто багато думаєте з приводу якогось питання, є кілька простих порад, які допоможуть вам цього уникнути.

Подумайте, наскільки добре ви поінформовані про проблему. Можливо, ви просто втратили щось важливе, і тому труднощі здаються вам непереборними?

Не думайте про те, що може піти не так. Зосередьтеся на хорошому. Завжди простіше намалювати собі похмурий результат проблеми, але може все не так погано?

Подумайте про можливу невдачу в перспективі. Провал в чомусь здається жахливим. Але уявіть собі, що буде він настільки жахливий через місяць чи рік?

Відпочиньте. Не дарма популярність набирає медитація, адже з її допомогою можна відпустити проблеми. Але крім медитації є різні способи відволіктися – танці, спортзал, малювання або вишивка. Головне не шукати забуття в алкоголі або наркотиках – це може з легкістю увійти у звичку і замість того, щоб вирішити проблеми вони можуть спровокувати нові.

Майбутнє – непередбачуване. Шкода, звичайно, що люди не можуть передбачати майбутнє, але це факт. Тому не варто витрачати занадто багато часу в нескінченних роздумах про завтрашній день. Подумайте, що вам потрібно зробити зараз.

Подумайте про свої хороші якості. За зацикленням на труднощах стоїть одна єдина емоція – страх, що ви не зможете впоратися, і що недостатньо компетентні для цього. Від подібних думок можуть просто опуститися руки – але зосередьтеся на своїх сильних рисах, і тоді прийде розуміння, що завдання не таке вже й нереальне.

Ніхто не сперечається, що розглядати завдання з різних сторін і шукати рішення – це чудово. Але іноді корисно поставити собі запитання: «чи не занадто багато я думаю?»