Брекет-системи допомагають вирівняти зубний ряд та сформувати правильний прикус.  

Вони необхідні у випадках, коли:

  • є аномалії зубного ряду (скупчення зубів, нахили у різні площини, різна висота прорізування);
  • наявна дисфункція щелепного суглобу (вона дає знати про себе ниючим, хронічним болем, що посилюється під час їжі, розмови, а також клацанням);
  • зміщення зубів (після видалення або прорізування);
  • порушення прикусу (неправильне зімкнення щелеп).

Брекет-система являє собою самі брекети (маленькі квадратики – замки, що фіксуються на кожному зубі) та металеву дугу, що поєднує їх. Іноді брекет-система має ще й лігатури (кріплення), та про це трохи пізніше. 

Дуга має пружні властивості, а тому може сприяти переміщенню та поворотам зубів, що необхідні для формування правильного зубного ряду. 

Існує декілька видів брекетів: вони можуть бути металевими, керамічними, пластиковими, сапфіровими та титановими.

Кожен тип матеріалу має свої переваги та недоліки, тому обирається спеціалістом та пацієнтом у індивідуальному порядку.

Металеві брекети найбільш перевірені часом, доступні за ціною та міцні. Титанові брекети є окремим типом металевих брекетів, вони мають ті самі якості, а також є біоінертними (гіпоалергенними). 

Металеві брекети

Металеві брекети

Недоліком металевих брекетів є помітність для оточуючих. Хоча для дітей існують варіанти металевих брекетів, що мають форму сердець або смайликів, заохочуючи таким чином дітей носити їх. 

Керамічні брекети є менш помітними для оточуючих, тому вважаються більш естетичною альтернативою. Та вони є більш крихкими і можуть із часом змінити свій колір (при вживанні кави, вина, ягід можуть фарбуватися).

Керамічні брекети

Керамічні брекети

Такі ж параметри мають і пластикові брекети: вони є менш помітними (прозорі або білі). Та із часом змінюють свій колір та є менш міцними. 

Часто пластикові брекети встановлюють дітям, через те що їх також можна робити різнокольоровими, що подобається малюкам.

Сапфірові брекети – менш помітні, мають помірну міцність та є гіпоалергенними.

Сапфірові брекети

Сапфірові брекети

Якщо ви думаєте, що на тому як обрано матеріал, робота із брекетами закінчиться, то тут ви помиляєтесь. 

Наступне питання: як саме буде розташована брекет-система? 

Тут всього два варіанта брекет-систем: вестибулярне (зовнішнє)  або лінгвальне (внутрішнє) розташування.

Лінгвальні брекет-системи непомітні, що є великою перевагою. Вони мають менший радіус дуги, тому частіше використовуються для незначних аномалій зубного ряду. Іноді лінгвальні брекет-системи можуть тимчасово порушувати дикцію та збільшувати слиновиділення. 

Які існують способи кріплення дуги до самих брекетів? Пам’ятаєте, що брекети – це шматочки матеріалу, закріплені на поверхні кожного зуба. Їх з’єднуватиме дуга. Тільки така конструкція буде працювати повноцінно – сприяти вирівнюванню зубів та підтягувати їх в ряд. 

Тож є 2 варіанти кріплення дуги до брекетів. 

Перший спосіб фіксації: лігатурний. Будемо мати 3 елемента: брекет, дуга та лігатура (механізм, що утримує дугу у пазах брекета – металеві кільця, замки). При встановленні лігатурних брекетів необхідно відвідувати лікаря-стоматолога 1 раз на місяць, щоб коригувати розташування дуги, перевіряти та підтягувати лігатури.

Другий спосіб кріплення: безлігатурний, у такій конструкції 2 елемента: брекети та дуга, яка заправляється у пази на брекетах. Така система э самостійно регулюється, тому потребує меншої кількості візитів до лікаря.

Сьогодні широко використовують обидва вида систем, бо кожна має свої показання. Безлігатурні системи менш помітні та легкі у гігієнічному догляді, мають меншу кількість елементів. Але така система має м’яку коректуючу дію, а тому підходить до менш виражених викривленнях зубного ряда. 

Лігатурні брекет-системи можуть чинити більший коректуючий вплив, а також кожен елемент може регулюватись окремо, тому таки системи корисні у випадку значних анатомічних змін. До того ж можна застосовувати різнокольорові лігатури у випадку постановки системи дітям.

Що ж головне під час встановлення брекет-системи( https://dent-art.com.ua/ortodontiya/ispravlenie-prikusa-breketi-kapi/ )? 

Обраний матеріал, конструкція чи щось інше?

Головне – досвід та навички лікаря-ортодонта. Саме він має вірно оцінити висхідну ситуацію, розрахувати які саме переміщення необхідні та які брекет-системи призведуть до бажаних змін. Адже елементи брекет-системи це лише матеріали, що підкоряються законам механіки.

Джерела:

  1. Рожко Микола Михайлович Ортопедична стоматологія, вид. 2-ге, виправ., доп.. – К.: Книга плюс, 2008. – 575 с. 
  2. Сучасна ортодонтія, №3 (21), 2010 Харків, ООО « Юнімед».
  3. Матеріали клініки Дент-Арт
  4. Головко Н.В. «Ортодонтія. Розвиток прикусу, діагностика зубощелепних аномалій,ортодонтичний діагноз» – Полтава, 2003. – 296 с.